Nakon smrti pape Franje, Katolička crkva ulazi u period žalosti i priprema za izbor novog pape. S 252 kardinala, od kojih 138 ima pravo glasa. Međutim, konklava će biti najraznolikija u dosadašnjoj povijesti Katoličlke crkve. Papa Franjo se potrudio da razbije eurocentričnost Katoličke crkve i osnaži ostale kontinente. Među njima su i Vinko Puljić te Josip Bozanić, dvojica hrvatskih kardinala.
Konklava, proces izbora pape, počinje 15-20 dana nakon papine smrti, što znači da bi mogla započeti do sredine svibnja 2025. godine. Za izbor je potrebna dvotrećinska većina glasova, a kardinali borave u izolaciji u Domu Svete Marte, glasanje se odvija u Sikstinskoj kapeli.
Broj kardinala i izborna prava
Trenutno postoji 252 kardinala, no pravo glasa imaju samo oni mlađi od 80 godina. Od travnja 2025., 138 kardinala ima pravo sudjelovati u konklavi, što je najviše u povijesti. Do kraja godine, 15 kardinala će navršiti 80 godina, smanjujući broj glasača na 123. Zanimljivo je da je papa Franjo imenovao čak 108 kardinala s pravom glasa, Benedikt XVI 23, a Ivan Pavao II samo petoricu.
Dimni signali označavaju rezultate: crni dim = nema izbora; bijeli dim = novi papa izabran.

Sprovod pape Franje
Sprovod pape Franje očekuje se 4-6 dana nakon smrti, prije početka konklave. Franjo je zatražio jednostavan drveni lijes i pokop u bazilici Sv. Marije Velike u Rimu, što ga čini prvim papom nakon 1929. koji neće biti sahranjen u Vatikanu.
Glavni kandidati
- Pietro Parolin (70, Italija): Državni tajnik Vatikana, arhitekt diplomatskih sporazuma s Kinom i Kubom. Smatra se “umjerenim reformistom”
- Luis Antonio Tagle (67, Filipini): Prefekta za evangelizaciju, zagovornik dijaloga s LGBTQ+ zajednicom i siromašnima. Nazivan “azijskim Franjom”.
- Matteo Zuppi (69, Italija): Predsjednik talijanske Biskupske konferencije, miljenik Franje zbog mirovnih inicijativa u Ukrajini.
- Peter Erdö (72, Mađarska): Marijanac, protivnik pričesti za razvedene. Kritizirao Franjine stavove o migracijama. Viktor Orban, Donald Trump i Giorga Melone bi očito bili sretni da on bude novi papa.
- Raymond Burke (76, SAD): Vodeći tradicionalist, protivnik reformi u liturgiji i moralu. Njegove šanse nisu velike.
- Robert Sarah (79, Gvineja): Bivši prefekt Kongregacije za bogoslužje, zagovara povratak latinskom misalu.
- Mario Grech (67, Malta): Generalni tajnik Sinode, promiče sinodalnu Crkvu.
- Jean-Claude Hollerich (66, Luksemburg): Zagovornik uključivanja transrodnih osoba u Crkvu. Sumnjamo da je Katolička crvke spremna za takvog radikala. Veće je i papa Franjo bio previše liberalan za dobar dio Katoličke crkve koja ipak ne želi tako radikalne promjene.
- Naravno, uvijek su moguća iznenađenje pa nikako ne treba unaprijed izbaciti iz igre Amerikance
Izbor novog pape u 2025. godini obećava biti značajan događaj za Katoličku crkvu. Sasvim je moguće da novi papa bude iz Amerike ili Azije. Papa Franjo je cijeli svoj pontifikat radio da još više internacionalizira Katoličku crkvu i može se reći da ju je značajno promijenio.