Nevjerojatna, ali moguća teorija. Evo kako je letjelica mogla dospjeti na naš Jarun

Nevjerojatna, ali moguća teorija. Evo kako je letjelica mogla dospjeti na naš Jarun

Kako je bespilotna letjelica iz sovjetske ere koju Ukrajinci koriste za snimanje i mamac protiv Rusa završila razbijena u Zagrebu? Ruta se kod ovih letjelica unosi ranije. A Ukrajinci imaju svoj Yarun, kod Kijeva…

Zagrepčane je u četvrtak iza 23 sata uznemirila eksplozija. Na Jarun se srušila, kako stvari stoje, bespilotna letjelica. Kako je rekao stručnjak za vojnu avijaciju, najvjerojatnije se radi o ukrajinskoj bespilotnoj letjelici Tu-141.

Na ostacima letjelice vidjela se crvena petokraka i ćirilični natpis. Stručnjak je objasnio da je to bespilotna letjelica iz sovjetske ere koju su Ukrajinci upogonili nakon 2014. Koriste je za snimanje, ali i kao mamac da testiraju i otkriju gdje se nalaze ruske protuzračne snage. Prije nekoliko dana jedna takva letjelica pala je u Ukrajini, a navodno su je pogodili Rusi, pišu 24sata.  

Kako je objasnio stručnjak za avijaciju, to je više krstareća raketa nego tradicionalna bespilotna letjelica, lansira se iz prikolice, a rute se unaprijed odredi.  Ne nosi oružje, koristi se za snimanje i prikupljanje podataka, a slijeće pomoću padobrana.

Na mjestu pada gdje su prvi došli reporteri 24sata, zagrebačka policija pronašla je dva padobrana. 

Pogriješili kod unosa rute Yarun – Jarun?!

Kako je ukrajinska bespilotna letjelica iz sovjetske ere završila na Jarunu?

Postoji jedna poprilično nevjerojatna teorija. Kako je objasnio stručnjak, to je letjelica koja ima unaprijed zadanu rutu. I sad ide onaj zanimljivi dio. U Ukrajini postoji mjesto Yarun, nalazi se u žitomirskoj oblasti, između Kijeva i Lavova.

Kako je prošla cijelu NATO protuzračnu obranu?!

Nije nemoguće da su je Ukrajinci programirali za snimanje i da je došli do pogreške Yarun – Jarun pa je bespilotna letjelica, umjesto ukrajinskog Yaruna, snimala najpoznatije zagrebačko jezero. 

I dalje ostaje poprilično veliki upitnik kako je moguće da krstareća raketa, koja leti na šest kilometara brzinom do 900 km/h prođe sve NATO radare i protuzračne obrane i padne ravno na Zagreb…

Foto: Hina