Nevjerojatna izjava Zorana Milanovića: Prosrpskim ekstremistima iz Crne Gore nije trebalo zabraniti ulazak u Hrvatsku

Nevjerojatna izjava Zorana Milanovića:  Prosrpskim ekstremistima iz Crne Gore nije trebalo zabraniti ulazak u Hrvatsku

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović rekao je da su odnosi Hrvatske i Crne Gore dobri te da nije sudjelovao u odluci Hrvatske da trojici visokorangiranih crnogorskih dužnosnika dodijeli status persona non grata.

“Razumijem da neki ljudi i zastupnici u crnogorskom parlamentu imaju potrebu isticati nešto što im smeta. Po meni je Rezolucija o Jasenovcu bila nepotrebna. To je bilo davno. Do toga nije trebalo doći, ali nisam sudjelovao u donošenju te odluke”, istaknuo je Milanović.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: AFERA IZ NAFTALANA: Je li se Dragan Primorac slučajno sastao s Mesićem ispred bolnice ili je sve bilo unaprijed dogovoreno?

Tu odluku nije želio komentirati.

“Treba biti oprezan i s najvećim nitkovima. Nije smjelo doći do toga, a budući da sam izvan Hrvatske, neću “mačem od sedam mačeva” udarati na političke prijatelje i konkurente u Hrvatskoj”, naglasio je Milanović.

Podsjetimo, prije nešto manje od tri mjeseca Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske danas je notom koja je upućena Veleposlanstvu Crne Gore u Zagrebu, izvijestilo Crnu Goru da je Republika Hrvatska proglasila Andriju Mandića, predsjednika Skupštine Crne Gore, Milana Kneževića, zastupnika u Skupštini Crne Gore, te Aleksu Bečića, potpredsjednika Vlade Crne Gore, nepoželjnima u Republici Hrvatskoj zbog sustavnog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa s Republikom Hrvatskom i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutarnje političke svrhe.

– Ministarstvo vanjskih i europskih poslova žali što je većina u Skupštini Crne Gore odlučila zanemariti kontinuirane pozive Republike Hrvatske da ne povlači poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na naše bilateralne odnose i europski put Crne Gore. U tom kontekstu, djelovanje spomenutih političkih dužnosnika posebno se izdvaja, a njihovo postupanje nikako se ne može smatrati dobronamjernim i dobrosusjedskim u odnosu na Republiku Hrvatsku niti je sukladno deklariranom cilju članstva Crne Gore u Europskoj uniji. Dobrosusjedski odnosi su jedan od ključnih elemenata procesa proširenja kao i procesa stabilizacije i pridruživanja te jedan od ključnih kriterija za ocjenjivanje napretka u pristupnom procesu Crne Gore, sukladno Pregovaračkom okviru Europske unije za Crnu Goru. Hrvatska podržava europsku Crnu Goru, podržava proces pristupanja Europskoj uniji i zalagala se za napredak na europskom putu Crne Gore. Republika Hrvatska očekuje da će se Crna Gora ponašati u skladu s europskim vrijednostima i u europskom duhu te da će svoje napore usmjeriti na daljnje ispunjavanje uvjeta i mjerila u pristupnom procesu – objavilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. 

Foto: Hina