Nijemci nahrupili na ovaj dio Jadrana: U lipnju ih za skoro 50 posto više nego lani – ovaj otok je rekorder

Nijemci nahrupili na ovaj dio Jadrana: U lipnju ih  za skoro 50 posto više nego lani – ovaj otok je rekorder

Na Kvarneru je tijekom lipnja ostvareno ukupno 2.701.060 noćenja, što je 17% više u odnosu na lipanj prošle godine.

Ipak, ovakvi pokazatelji su i bili očekivani, s obzirom na to da su prošle godine blagdani padali u svibnju, dok su ove godine bili u lipnju, poručuju iz Turističke zajednice Primorsko-goranske županije.

Hoteli najveći dobitnici

Najveći dobitnici predsezone su hoteli koji su ostvarili čak 19 posto više noćenja, objekti u domaćinstvu 18 posto više, a kampovi 16 posto više noćenja nego u lipnju prošle godine. Posebno ističemo da je 60% svih hotelskih noćenja ostvareno u hotelima visoke kategorije (4 i 5 zvjezdica), dok je 70% noćenja u kampovima ostvareno u kampovima visoke kategorije.

Pozitivni rezultati bilježe se u svim subregijama: Otok Rab je rekorder s rastom od čak 26 posto, Opatijska rivijera je u plusu 15 posto, Riječki prsten 10 posto, Crikveničko-vinodolska rivijera +18%, Otok Krk 19 posto, Cresko-lošinjski otoci 12 posto, Gorski kotar devet posto (u odnosu na lipanj prošle godine). U skladu je to s očekivanjima jer su turistički radnici predviđali veliki rast na Rabu s obzirom na lipanjsko otvorenje Arba Resorta koji je doveo veliki broj dodatnih noćenja na otok Rab.

I emitivna tržišta pokazala su veliku stabilnost. Njemačko tržište, koje je iznimno važno za ovaj dio Hrvatske jer čini gotovo 30% svih noćenja, ostvarilo je u lipnju čak 47 posto više noćenja nego u istom razdoblju prošle godine, prenosi Poslovni dnevnik.

Slovenija, s udjelom od 15 posto u ukupnim noćenjima, bilježi rast od 4 posto, dok je Austrija, s udjelom od 12%, ostvarila rast od 14%.

“Posebno nas veseli i rast domaćeg, hrvatskog tržišta, koje u posljednje vrijeme vrlo dobro reagira — ove godine u lipnju zabilježen je rast od 18 posto u odnosu na prošlu godinu.”, poručuje Irena Peršić-Živadinov, direktorica TZ Primorsko-goranske.

Istaknula je i zadovoljstvo cjelokupnim rezultatima za prvih pola godine, navodeći kako je jačanje pred i posezonu upravo ono na čemu se već godinama radi.

“Iznimno sam zadovoljna rezultatima koji su postignuti u prvih šest mjeseci ove godine. Oni, naime, potvrđuju da je Kvarner na putu održivosti te da privlačimo goste upravo u predsezoni i posezoni. Rezultati potvrđuju da Kvarner ide u smjeru koji je strateški zacrtan, a to je privlačenje gostiju u predsezoni i posezoni, kada je to za destinaciju najpotrebnije. Time rasterećujemo glavni dio sezone i gradimo održiv temelj za daljnji razvoj turizma.”, poručila je.

Odlična predsezona

Što se tiče rezultata u predsezoni, odnosno prvih šest mjeseci, također se bilježe izvrsne brojke. Na Kvarneru je ostvareno ukupno 4,6 milijuna noćenja, što je 6% više nego u istom razdoblju prošle godine i čak 8 posto više nego u predpandemijskoj 2019. godini. Hoteli, s gotovo 30 posto udjela u ukupnim noćenjima, bilježe rast od 9 posto. Objekti u domaćinstvu, s udjelom od 37 posto, ostvarili su 7% više noćenja, dok su kampovi, s udjelom od 21%, zadržali razinu prošlogodišnjih rezultata.

Pozitivan trend prisutan je i u svim subregijama: Opatijska rivijera s rastom od tri posto, Crikveničko-vinodolska rivijera sa skokom od 10 posto, Otok Krk bilježi rast od 7 posto, Cresko-lošinjski otoci tri posto, Otok Rab 14 posto, a Gorski kotar četiri posto. Emitivna tržišta i dalje pokazuju stabilnost: Njemačka, kao najvažnije tržište s udjelom od gotovo 25 posto, bilježi rast od 4 posto. Njemački gosti su u porastu unatoč oprezu i izazovima na svom domaćem tržištu. Slovenija bilježi rast od osam posto, Austrija sedam posto, te domaći turisti kojih je bilo 18 posto više.

“Svi ovi rezultati potvrđuju da Kvarner ide u smjeru koji je strateški zacrtan – privlačenje gostiju u predsezoni i posezoni, kada je to za destinaciju najpoželjnije. Time rasterećujemo glavni dio sezone i gradimo održiv temelj za daljnji razvoj turizma.”, zaključuje Peršić-Živadinov.

Foto: Hina