Saborski zastupnici Marija Selak Raspudić i Nino Raspudić bili su na konfernciji u Londonu koja okuplja konzervativne i liberalne intelektualce iz cijelog svijeta.
“Zajedno s Marijom imao sam čast biti pozvan na konferenciji ARC (Alliance for Responsible Citizenship) 2023. od 30.10. – 1.11. u Londonu. Tisuću i pol ljudi iz 71 zemlje svijeta okupilo se na prvoj konferenciji ARC-a, neke vrste Anti-Davosa, koja je okupila vrhunske konzervativne i liberalne intelektualce, političare i umjetnike iz cijelog svijeta.
Jordan Peterson i barunica Philippa Stroud među istaknutim su organizatorima ove konferencije, koja je, uz vrhunska izlaganja i panele, kao najvažniji cilj imala povezivanje „srodnih duša“ iz cijeloga svijeta. Jedan od takvih je i Robert Roos, nizozemski zastupnik u Europskom parlamentu, kojeg sam često citirao u Saboru, i koji je lani raskrinkao Pfizerovu direktoricu za međunarodna tržišta Janine Small, koja je na Roosovo izravno pitanje priznala kako Pfizer nikada nije testirao cjepivo na prenošenje virusa.
Robert Roos je na skupnoj slici krajnje desno, a do njega je Miriam Cates, istaknuta konzervativna zastupnica u britanskom parlamentu, u zadnje vrijeme posebno angažirana na zaštiti djece od rodne ideologije. Slika s barunicom Stroud nastala je nakon večere u Domu Lordova, a razgovor s Petersonom će se, nadamo se, nastaviti i u Hrvatskoj”, napisao je na Facebooku Nino Raspudić. Na konferenciji su bili i Željka Markić i Matija Štrahan.
Tko je konzervativan ikona Jordan Peterson koji je, kako vidimo, bio glavna zvijezda i na londonskoj konferenciji?
Jordan B. Peterson je klinički psiholog i profesor psihologije na Sveučilištu u Torontu. U ranoj dobi zainteresiran za političke ideologije 20. stoljeća, svoje obrazovanje je započeo u području političkih znanosti. No kako je nakon nekog vremena uvidio da “zečja rupa” ide mnogo dublje nego ga sama politička teorija može voditi, odlučio se za studij psihologije i proučavanje značenja vjerovanja. Nakon završetka studija predavao je psihologiju na Harvardu, a potom prelazi na Sveučilište u Torontu gdje danas predaje kolegije Personality i Maps of Meaning. U svom znanstvenom i nastavničkom radu Peterson se posebno bavi neuroznanošću, evolucijskom biologijom, psihologijom religije, mitologijom, političkim ideologijama (s posebnim naglaskom na marksizam/socijalizam), ali i filozofijom i književnošću 19. i 20. stoljeća. Autor je preko stotinu znanstvenih članaka i dviju knjiga (Maps Of Meaning: The Architecture of Belief i 12 Rules For Life: An Antidote to Chaos).
Svojevrsni okvir cjelokupnog njegova rada, kako to nerijetko sam daje do znanja, čini s jedne strane ideja “Božje smrti”, čiji su prvotni proroci bili Dostojevski i Nietzsche, a koja označava radikalni prekid odnosa s velikim vjerovanjima, vrijednosnim sustavima i religijom te s druge strane čovjekovo posljedično okretanje samome sebi koje je kulminiralo u tragičnim pokušajima političkih ideologija da utopijom ispune prazninu koja je snašla zapadnu civilizaciju. Upoznavši se “uzduž i poprijeko” sa svim razornim potencijalnom i patologijom političkih ideologija, Peterson se u potpunosti posvetio izučavanju psihologije vjerovanja, što je kulminiralo njegovim spomenutim kapitalnim djelom, Maps of Meaning (1999.).
Foto: Nino Raspudić/Facebook