Predsjednik HSS-a Krešo Beljak komentirao je na Facebooku 30. godišnjicu Oluje.
Beljak: Rijetko tko od mojih prijatelja Srba shvaća da rat nije započeo Olujom
“Imam puno prijatelja Srba, ali iako se radi uglavnom o kvalitetnim i poštenim ljudima, rijetko tko od njih shvaća da rat u Hrvatskoj nije započeo Olujom 95, nego balvanima u kolovozu 1990.
Rijetko tko je od njih, zahvaljujući njihovoj propagandi koja traje više desetljeća, svjestan činjenice za tzv. Srpska krajina nije bila baš čisto srpska “zemlja” nego samo dio Hrvatske u kojoj su živjeli i Hrvati, te i neki drugi narodi, prenosi Index.hr.
Iako je srpski narod te “krajine” poslije Oluje doživio tragediju, te je tada otišlo oko 200.000 Srba, zaboravljaju da su s tih okupiranih područja 1991. ti isti Srbi protjerali 106.000 Hrvata. I da je još više od pola milijuna Hrvata 4 godine živjelo na prvoj crti obrane te svakodnevno riskiralo živote u neprestanom strahu od granatiranja”, rekao je Beljak.
Beljak: U svakom ratu ima zločina
“Zaboravljaju da je Hrvatska bila 4 godine povezana pontonskim mostom kod Maslenice, da vlakovi od Zagreba prema Zadru, Šibeniku i Splitu nisu vozili te 4 godine i da u su Dalmaciji bile redovne redukcije (nestašice) struje. Da su nam hoteli bilo puni izbjeglica i prognanika, a ne turista.
U svakom ratu i poslije njega ima zločina, tako je to oduvijek, od prapovijesti. Bez namjere da umanjim bilo koji zločin, posebno ne s moje, hrvatske strane, puno veći zločin je onaj kojeg počini agresor. A to nije nikako bila Hrvatska.
Nisam ustaša, ne slušam (prezirem) ratnoprofiterska zavijanja niti pjevače koji tuku milijune na kvazidomoljublju, crnim majcama (nema veze s ustašama hahaha) i huškanju protiv drugih naroda. Hrvat sam, volim svoje, ali zato nikoga ne mrzim.
U pobjedi se ne treba uzvisiti, a u porazu ne poniziti. Zato ne treba ponižavati poražene i izbjegle Srbe, ma koliko nam zla neki njihovi sunarodnjaci napravili od 1990. do 1995.
Beljak: I Srbija treba slaviti Oluju
Treba slaviti pobjedu koja je cijeloj Hrvatskoj donijela dugo željeni mir. Treba slaviti 30. obljetnicu pobjedničke Oluje!
I Srbija je treba slaviti, a ne prenemagati se, baš kao što danas Njemačka slavi pad nacizma i Hitlera. A ne tuguje nad milijunima protjeranih Nijemaca, jer znaju da ih je protjerao Hitler sa svojom politikom, a ne saveznici.
Baš kao što hrvatske Srbe nije protjerala oslobodilačka Oluja, nego Milošević i njegov pokušaj stvaranja Velike Srbije na uštrb drugih naroda, na uštrb Hrvata.
I zato slavimo Oluju s ponosom, a ne s mržnjom i prijezirom prema poraženima i onima koji su rat započeli. Njihovo izbjeglištvo i gubitak rodnih domova, te gubitak brojih privilegija koje su nekad imali, dovoljna im je pokora i kazna.
Živjela slobodna i mirna Hrvatska”, poručio je Beljak.
Foto: Hina