Novinar Večernjeg lista koji je prije pet godina razgovarao s Asadom: Vidjet ćemo je li se Putin dogovorio s Trumpom. Ja tebi Siriju, ti meni nešto u Ukrajini

Novinar Večernjeg lista koji je prije pet godina razgovarao s Asadom: Vidjet ćemo je li se Putin dogovorio s Trumpom. Ja tebi Siriju, ti meni nešto u Ukrajini

Islamistički pobunjenici osvojili su Damask i srušili režim Bašara al-Asada koji je pobjegao u Moskvu. Diljem zemlje građani slave, a izbjeglice su se počele vraćati svojim kućama. Kakva je budućnost Sirije? O tome su u emisiji “Otvoreno” govorili predstavnik sirijske oporbe Jamal Asad, novinar “Večernjeg lista” Hassan Haidar Diab i izv. prof. dr. Gordan Akrap, Sveučilište obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman”.

Predstavnik sirijske oporbe Jamal Asad potvrdio je da je protivnik ovog dosadašnjeg režima Bašara al-Asada te pojasnio da je dio Sirijske nacionalne koalicije koja je formirana odmah na početku sirijske revolucije 2011. godine. Rekao je da komunicira sa svima koji su u Siriji i tako dobiva informacije. Osvrnuo se i na poznanstvo s počasnim konzulom u Hrvatskoj.

– Nazvao me je, cijenim ga jako. Prvo što je konzul, bio je počasni konzul Sirijske države pod režimom Bašara al-Asada, ali nas povezuje duboko prijateljstvo, što smo 40 godina tu u Hrvatskoj i tako smo prijatelji, ali on ima svoj put i svoje mišljenje, a ja imam svoje isto mišljenje, kazao je.
Dodao je da je u Zagrebu podignuta nova zastava sirijske revolucije, javlja HRT.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: NAJLJEKOVITIJE BILJKE NA SVIJETU: Bogat je antioksidansima i sadrži protuupalna svojstva. Pomaže kod raznih bolesti, ali morate paziti na jedan bitan detalj

–  Sada ovaj trenutak Sirijom upravlja Vlada spasa, rekao je.

– To je pod vodstvom Tahrir al-Shama. To su oni koji su vodili akcije oslobođenja Sirije. Od cijelog tog pokreta za oslobođenje Sirije, oni čine negdje 22% od svih sirijskih boraca. Među njima je slobodna sirijska vojska koja se sastoji od svih Sirijaca. To su svi borci koji su istjerani iz svojih kuća kada je počelo sve. Tada su imali 15 godina. Sad vidimo da imaju 30, 40 godina nakon 15 godina revolucije, ispričao je.

– Većina njih su borci iz Sirije koji su obećali da će se jednog dana vratiti i osloboditi Siriju. I to se dogodilo, dodao je.

Priprema je trajala tri godine

Koliko se pripremalo sve ovo? U deset dana svi gradovi su pali koji su bili pod režimom Bašara Al-Asada. 

– Prema našem saznanju priprema je trajala tri godine. Uz pomoć saveznika i Ukrajinaca. Ukrajinci su nam pomagali s logistikom i treniranjem vojske, rekao je.

– Predsjednik Erdogan u nekoliko navrata pozvao je Bašara Al-Asada da sjednu za stol i da se dogovore da se riješi sukob u Siriji, ali nažalost Asad je tvrdoglav. On je vjerovao u svoje saveznike, u Rusiju i Iran, koji imaju puno interesa u Siriji. Rusija ima interes tamo u Tartusu, gdje ima svoju flotu, to je jako važan položaj na moru, a Iran ima svoje apetite prema arapskom svijetu , dodao je.

Novinar Večernjeg lista koji je prije pet godina razgovarao s Asadom: Vidjet ćemo je li se Putin dogovorio s Trumpom. Ja tebi Siriju, ti meni nešto u Ukrajini, fotografija
Gosti emisije Otvoreno

Je li Bašar al-Asad očekivao da će ga saveznici napustiti?

Novinar “Večernjeg lista” Hassan Haidar Diab razgovarao je 2019. s Bašarom al-Asadom u Damasku. Je li očekivao da bi se ovo moglo dogoditi i da će ga saveznici napustiti?

– Mislim da ne. Iskreno, to je bilo šokantno za sve nas analitičare, one koji prate događaje u Siriji, rekao je.

–  Ja sam, tri mjeseca nakon izbijanja rata, prvi strani novinar koji je otišao u Siriju. I Asad je tada kontrolirao Damask, a sve okolo su bile pobunjenici. I bez obzira koliko su bili žestoko u borbi, oni nisu ušli, nastavio je.

– Kada gledamo sveukupno te opozicijske vojske, na čelu s džihadističkim, terorističkim skupinama poput Tahrir al-Shama, brojka je oko 30 tisuća, a samo obrana Alepa je bila oko 100 tisuća.  Pričamo o borcima Hezbollaha, iranske revolucionarne garde, sirijske vojske, paravojne formacije itd. Tu se dogodilo nešto zaista nepredviđeno, povlačiti se prvo iz Alepa bez ispaljenog metka, napomenuo je.

“Postojao je dogovor; nije to veliki uspjeh opozicije jer nije bilo sukoba”

Ustvrdio je da je riječ o primopredaji bez žestoke borbe.

– To znači primopredaja. Oni se povuku, ovaj ulazi. Onda dolaziš do Hame, ovaj se povlači, onaj ulazi. Tako dolaziš do Homsa, na kraju dolaziš do Damaska, rekao je.

Zaključio je da je očito postojao dogovor te da ovo nije veliki uspjeh opozicije jer nije bilo sukoba.

– Tu postoji dogovor, veliki dogovor. Je li to Putin dogovorio s Trumpom – ja tebi Siriju, ti meni nešto u Ukrajini? Vidjet ćemo, ali ovo ne bih ja rekao da je  veliki uspjeh opozicije jer nisu bili sukobi, kazao je.

– Ako mi pričamo o ratovima, pogotovo Alep i Hama su veliki gradovi, da je došlo do sukoba, to znači da bi 2000 boraca pružilo otpor, pobunjenici, odnosno džihadisti, borba bi trajala tjednima, rekao je.

Osvrnuo se i na veleizdaju i odlazak Bašara al-Asada iz zemlje.

– Ja sam razgovarao sa zapovjednicima sirijske vojske – kažu da su dobili naredbu, da se povuku bez ispaljenog  metka. Obrazloženje od Bašara al-Asada je bilo – ne želimo krvoproliće, ne želimo opet da teče sirijska krv. Međutim, ako ti sada u 2024. godini razmišljaš na takav način, zašto nisi 2011. kad je počeo rat povukao se?, upitao je novinar.

– On je otišao iz Sirije, a njegovi pristaše koji su bili spremni ratovati do zadnjeg trenutka, ostavio ih je na milost i nemilost, zaključio je.

Akrap: To je ogroman udarac na kredibilitet Putinove Rusije

– Nakon prošlogodišnje katastrofalne ruske politike i davanja sigurnosnih jamstava u Armeniji, kad je Nagorno Karabah ponovno pripao Azerbejdžanu, sada vidimo da ruska sigurnosna jamstva vrijede kao ‘lanjski snijeg u Zagrebu’, rekao je izv. prof. dr. Gordan Akrap, Sveučilište obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman”.

– To je ogroman udarac na kredibilitet Rusije, Putinove Rusije, dodao je.

Ustvrdio je da Kinezi ulaze Putinu u ‘meki trbuh’, praktički uzimaju kontrolu na Uzbekistanom, Kazahstanom, Kirgistanom, Tadžikistanom i drugima, koji se sve više okreću Kini.

– Nedavno kad su ruski predsjednik i cijela svita posjetili Kazahstan, dočekala ih je ukrajinska zastava na velikom displeju. Kazahstanski predsjednik ne govori ruski, nego kazahstanski. Vidimo da se taj ruski svijet raspada iznutra. I to je samo pitanje vremena kada će on uistinu doživjeti svoj potpuni kolaps, kazao je.

“Ovo što se dogodilo u Siriji je kolaps Rusije i Irana”

Akrap je govoreći o rušenju al-Asadova režima napomenuo da “ovo što se dogodilo u Siriji je kolaps Rusije i Irana”.

– Prvo, iranska politika je ovdje pala. Izraelci, ono što su napravili, u dva zračna napada na Iran, uništili su njihovu protuzračnu obranu, napadne kapacitete i pokazali su im u obrambenom smislu da Iran ne predstavlja prijetnju, ne samo Izraelu, nego bilo kome na Zapadu i da ta sovjetska tehnologija raketnih sustava, balističkih sustava, ne predstavlja pravu prijetnju postavljenoj obrani, rekao je. 

– A Rusija, jednostavno to što je sada trenutno još uvijek u bazi u Tartusu i Hmeimim zračnoj bazi, pitanje je vremena kada će morati izaći, jer će morati izaći, dodao je.

Komentirao je i ulogu Izraela koji u ovom trenutku zračno napada Siriju.

– Čuo sam priče o tome da postoji tajni dogovor između Netanyahua, Putina, Asada, Erdogana –  nema ništa od toga. Prije 7. listopada prošle godine Turska i Izrael su se gledali preko nišana, danas vidite što turski predsjednik govori izraelskom predsjedniku. Nema tu dogovora i suradnje, naglasio je.

– Izrael je ušao u UN zonu, tampon zonu, koja se nalazi na Golanskoj visoravni, da bi zaštitio svoj interes. I to će Izrael napraviti. Izrael će se tu zadržati dokle god oni budu mislili da to treba, dodao je.

Zapovijed je najvjerojatnije došla s političkog vrha”

Akrap je napomenuo da iako pomoći sa strane nije bilo, da su se sirijske oružane snage mogle boriti.

– Slažem se s kolegom da su sirijske oružane snage bez pomoći Irana, jer Iran je povukao svoje IRGC zbog unutarnje stabilnosti. Libanon, Hezbollah, praktički postoji na papiru, postoji kao politička grupacija, ali se pokušava ponovo izgraditi kao respektabilna oružana formacija, jer on je isto kao i Hamas spušten na najnižu moguću razinu djelovanja. Prema tome, nisu mogli postaviti operativne rezultate od pomoći sa strane. Međutim, sirijske oružane snage su se mogle boriti, rekao je Akrap.

Ustvrdio je da je zapovijed vjerojatno došla s političkog vrha.

– Ali, zapovijed, sumnjam da je došla od Asada, on bi se htio boriti. Zapovijed je najvjerojatnije došla iz vojnog vrha, iz političkog vrha. Vidimo privremenog premijera koji je zadržao svoju poziciju, gdje se uz posredovanje Turske, koje je trajalo duže vrijeme, uspio naći neki dogovor – idemo to riješiti, Asada ćemo maknuti, idemo pokušati stabilizirati Siriju na način na koji možemo, pojasnio je.