Kada zaposlenik odluči nastaviti raditi i nakon što je ispunio uvjete za starosnu mirovinu, nagrađuje se većom mirovinom. Za svaki mjesec dodatnog rada, mirovina raste za 0,45 posto.
Riječ je o novom pravilu koje vrijedi od 1. srpnja 2025., kada su na snagu stupile izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju.
Reforma je donijela promjene u sustavu tzv. bonifikacije, odnosno dodatka na mirovinu za one koji ne odlaze odmah u mirovinu kad ispune zakonske uvjete, prenosi Poslovni dnevnik.
Prije reforme, maksimalno povećanje mirovine iznosilo je 27 posto, jer se dodatak mogao ostvarivati najviše pet godina nakon ispunjenja uvjeta za starosnu mirovinu.
To ograničenje sada je ukinuto, što znači da svatko tko nastavi raditi dulje od pet godina može ostvariti i veći postotak povećanja mirovine.
Uklonjen je i raniji uvjet da osoba mora imati najmanje 35 godina mirovinskog staža kako bi imala pravo na bonifikaciju.
Sada je dovoljno imati opći zakonski minimum od 15 godina staža, što je osnovni uvjet za ostvarivanje prava na mirovinu u Hrvatskoj.
Procjena Vlade je da će ove izmjene prosječno povećati mirovine za oko 40 eura.
Na primjer, muškarac koji u 65. godini ima 30 godina staža, a odluči raditi još tri godine, dobit će mirovinu veću za 16,2 posto.
Budući da više ne postoji ograničenje od pet godina, netko tko odluči raditi do 72. godine, ostvaruje povećanje mirovine od 37,8 posto – što prije reforme nije bilo moguće.
Isto pravilo vrijedi i za žene, koje u 2025. godini pravo na starosnu mirovinu stječu sa 63 godine i 9 mjeseci.
Od 2026. granica se podiže na 64 godine. Ako žena koja je ove godine ispunila uvjete odluči nastaviti raditi do 65. godine, njena će mirovina biti povećana sukladno broju dodatnih mjeseci rada, konkretno za 15 mjeseci to znači 6,75 posto veću mirovinu.
Foto: Pixabay