Obilježen dan Narcisa: Rano otkrivanje raka dojke je ključno za uspješno liječenje

Obilježen dan Narcisa: Rano otkrivanje raka dojke je ključno za  uspješno liječenje

Jučer je u organizacije udruge P.I.N.K obilježen  Dan narcisa – humanitarna akcija namijenjena jačanju svijesti o prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke te podršci svim oboljelima od ovog najčešćeg oblika zloćudne bolesti kod žena u Hrvatskoj i u većini zemalja u svijetu

“Dan u kojem upozoravamo na opakost raka dojke i naglašavamo važnost preventivnih mamografskih pregleda. Rak dojke najčešća je dijagnosticirana zloćudna bolest u žena i treći vodeći uzrok smrti žena u Hrvatskoj. Godišnje u Hrvatskoj od raka dojke oboli 3.000, a umre 700 žena.

Karcinom dojke može se dijagnosticirati, kratkotrajnom i bezbolnom metodom, još u ranoj fazi bolesti kad je moguće njegovo potpuno izlječenje. Iskoristimo mogućnost besplatnog preventivnog mamografskog pregleda, ističe doktor Trpimir Goluža koji je podržao akciju.

Udruga Pogled iz novog kuta – life (P.I.N.K. – life) osnovana je 2016., a jedan od najvažnijih ciljeva joj je osvješćivnje građana o važnosti prevencije oboljenja od malignih bolesti, omogućavanje kvalitetne dijagnostike, liječenja i rehabilitacije oboljelih te poboljšanje kvalitete života osoba koje boluju od malignih bolesti. Članice Udruge, neumorno kroz cijelu godinu organiziraju edukativna predavanja i radionice o prevenciji i liječenju oboljelih, provode razne kampanje te iniciraju susrete i druženja kojima žele osvijestiti važnost usmjeravanja pozornosti na zdravlje te na činjenicu da je, nažalost, oboljelih od malignih bolesti u Hrvatskoj svaki dan sve više. No, kada se bolest već dogodi – cilj je poboljšati kvalitetu života i povećanje postotka izlječenja oboljelih, ali i pružiti fnancijsku, pravnu, psihosocijalnu i svaku drugu potporu ciljanim članovima Udruge i njihovim obiteljima.

Nažalost, nije tajna da Hrvati nisu pretjerano revni ni disciplinirani kada je u pitanju ono najvažnije, a to je njihovo zdravlje. Svakodnevni život, stres, financijske (ne)prilike i manjak vremena za sve što moramo i trebamo stići napraviti u jednom danu, uzima svoj danak. Sve lošije se hranimo, premalo krećemo… Ljudi sve češće oboljevaju i prekasno dolaze na prvi pregled. Često, kada dođu, je bolest u poodmakloj fazi.

Procjenjuje se da je oko polovice svih smrti od raka moguće spriječiti, a oko 30% svih smrti od malignih bolesti nastaje zbog pet glavnih rizika u ponašanju: prekomjerne tjelesne težine, nedovoljne tjelesne aktivnosti, nedovoljnog unosa voća i povrća te konzumacje alkohola i duhanskih proizvoda, stoji na stranicama HZJZ-a.

Maligne bolesti drugi su najčešći uzrok smrti, odmah iza kardiovaskularnih bolesti i odgovorne su za 23% smrtna slučaja u Republici Hrvatskoj u 2022. Vodeći su uzrok smrti kod osoba mlađih od 65 godina (35% svih smrti) te su odgovorne za 48% smrtnih slučajeva kod žena i 30% kod muškaraca u toj dobnoj skupini. Prema zadnjim službenim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u 2022., ukupan broj umrlih od invazivnog raka (ne uključujući ne-melanomske tumore kože) iznosio je 12.900, od kojih 7.364 muškarca i 5.536 žena, podaci su iz Akcijskog plana za provedbu nacionalnog strateškog okvira protiv raka za razdoblje do 2025. Vlade Republike Hrvatske.

Zbog svega navedenog krajnje je vrijeme da se učini svi napori kako bi se umanjila pojavnost raka. U samom startu, od izuzetne je važnosti javno promicanje zdravih životnih navika, što uključuje zdravu prehranu i fizičku aktivnost te učinkovitu provedbu nacionalnih preventivnih programa. Od izuzetnog je značaja uspostava nacionalne onkološke mreže i baze podataka, odnosno optimalnog sustava praćenja i kontrole podataka o onkološkim pacijentima. Navedeno uključuje izradu kvalitetnih protokola koji bi osigurali adekvatnu onkološku skrb na temelju sveobuhvatnog prikupljanja, ažuriranja i obrade podataka o ishodima liječenja, nuspojavama i komplikacijama onkoloških liječenja, i to iz svake pojedine ustanove u zemlji. Uspostavom i provođenjem protokola osigurao bi se kontinuitet u izradi smjernica za dijagnosticiranje, liječenje i praćenje pojedinih sijela raka te redovito ažuriranje svih promjena u terapijskim pristupima i/ili dijagnostici. Navedene aktivnosti trebale bi značajno doprinijeti smanjenju pojavnosti i smrtnosti od raka te produljenju i povećanju kvalitete života oboljelih, dobro je zamišljeno u Akcijskom planu.