Na natječaju za izgradnju fotonaponske elektrane Korlat snage 99MWp, vrijedne 59,96 milijuna eura, pobijedio je konzorcij dviju kineskih tvrtki, Shandong Electric Power Engineering Consulting Institute i China North Industries Group International Corporation (Norinco), otkrila je Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Prema već potpisanom ugovoru one trebaju provesti inženjering nabavu, izgradnju, testiranje i puštanje u rad postrojenja najkasnije do 23. travnja 2028. godine. Pritom je EBRD Hrvatskoj elektroprivredi (HEP) odobrio zajam od 31,6 milijuna eura za financiranje izgradnje i puštanja u pogon upravo te fotonaponske elektrane, piše Poslovni dnevnik.
Inače, solarna elektrana Korlat dio šireg postrojenja u sjevernoj Dalmaciji, koje se sastoji još od istoimene vjetroelektrane snage 58 megawatta. Očekivana godišnja proizvodnja SE Korlat je 165 milijuna kilovatsati, dovoljno za opskrbu oko 50.000 kućanstava. U sljedećoj fazi na istoj će lokaciji biti instaliran baterijski sustav za pohranu energije i još jedna solarna elektrana snage 40 megawatta, prenosi tportal.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Nino Raspudić detaljno opisao kako je Vučićeva veleposlanica napala Thompsona: Rekao sam joj da otvori srce i osjeti ljepotu njegove pjesme
S površinom od 150 hektara i snagom od 99 MW, bit će riječ o najvećoj solarnoj elektrani u portfelju HEP-a. Trenutno imaju devet manjih elektrana (Kaštelir, Kaštelir 2, Vis, Marići, Kosore Jug, Stankovci, Obrovac, Donja Dubrava i Jambrek), dok se grade solarne elektrane Črnkovci (11,33 MW), Radosavci (13,2 MW), SE Dugopolje (13,54 MW), SE Čakovec (11 MW) i SE Lipik (pet MW), a u planu je i ‘solarka’ Unije snage od jednog megawatta.
HEP, uz to, drži otvoren poziv za jedinice lokalne samouprave, kojim ih poziva da zajednički razvijaju slične projekte. Doprinos gradova i općina se ogleda u pripremi prostorno-planske dokumentacije i potrebne površine za projekte. Osim toga, domaći distributer električne energije nudi poziv privatnim kompanijama koje žele prodati svoje projekte obnovljivih izvora energije.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Gotovinin odvjetnik poručio veleposlanici Srbije u Hrvatskoj: Ako ne znaš što je bilo, nek vam kaže Luka
Sve navedeno je dio razvojne strategije HEP-a do 2030. godine s pogledom na 2050. Do kraja ovog desetljeća, HEP namjerava povećati udio obnovljivih izvora energije u svom portfelju za 50 posto te povećati godišnju proizvodnju sa šest na devet milijardi kilovatsati. Ako se tome pribroji energija iz Krškog, već sad oko 70 posto HEP-ove proizvodnje čine izvori koji ne emitiraju ugljični dioksid.
Foto: Hina