Pejdžeri izazvali totalni kaos u Libanonu: A gdje se proizvode voki-tokiji koji su danas eksplodirali?

Pejdžeri izazvali totalni kaos u Libanonu: A gdje se proizvode voki-tokiji koji su danas eksplodirali?

Novi napad u Libanonu odnio je najmanje 14 života, a stotine osoba su ranjene, što se postglo novim detonacijama unutar elektroničkih uređaja – voki-tokija. Reuters je provjerio i otkrio otkud su oni došli. Na fotografijama je vidljiva unutarnja ploča s natpisom “ICOM” i “Made in Japan”. Ta tvrtka je izvijestila da se ti uređaji ne proizvode još od 2014.

Članovi Hezbolaha su uređaje kupili prije pet mjeseci, otprilike u isto vrijjeme kada i pejdžere koji su eksplodirali jučer, ubivši pritom 12 osoba u Libanonu i sedam u Siriji te ranivši gotovo 3000.

Pejdžeri su proizvod tajvanske tvrtke Gold Apollo, no iz te tvrtke tvrde da ih je, prema licenci, proizvela mađarska tvrtka BAC, sa sjedištem u Budimpešti. Mađarski premijer Viktor Orban pak tvrdi da ti uređaji nikad nisu bili u Mađarskoj, a njegov glasnogovornik Zoltan Kovacs tvrdi da su mađarske vlasti utvrdile da je BAC trgovačko-posrednička tvrtka koja nema proizvodni pogon u Mađarskoj, javlja N1.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: EKSKLUZIVNI INTERVJU: Ugledni splitski novinar detaljno otkriva što se događa u Hajduku: A sada ću prvi put reći tko je “duboko grlo” koje mi je dalo ključnu informaciju

Ne može se isključiti ni mogućnost da su pejdžere i voki-tokije proizveli ili sastavili Izraelci te na njih nalijepili potrebne oznake da se prikrije pravo porijeklo pa ih tajnim kanalima pustili na tržište gdje su znali da će na kraju doći u ruke pripadnicima Hezbolaha.

Dragan Petric, urednik emisije Tech Radar, gostovao je u N1 Newsnightu gdje je komentirao masovne eksplozije pejdžera u Libanonu.

“Namjerno su koristili pejdžere, namjerno su htjeli izbjeći mobilne telefone jer je mobilne telefone lakše pratiti. Nadali su se da će korištenjem pejdžera zapravo izbjeći mogućnost da ih Izraelci prate i špijuniraju”, rekao je Dragan Petric komentirajući eksplozije pejdžera u Libanonu.

Dodao je i da ova tehnologija jest zastarjela, ali da radi na jednoj potpunoj drugoj frekvenciji.

“Zapravo je puno lakše prodrijeti signalu do samog pejdžera nego nekakvoj poruci do mobitela. Može se koristiti u situacijama kada je to potrebno, u nekakvim tajnovitim situacijama ili situacijama hitnosti. U takvim stanjima kada mobilne mreže zataje, pejdžeri i dalje rade”, objasnio je Petric.

Odgovorio je na pitanje kako je moguće da se ovoliki broj uređaja gotovo istovremeno kompromitiraju.

“Evidentno je da je došlo do presretanja isporuke iz tvornice na Tajvanu na putu prema Libanonu”, dodao je.