Četrdesetogodišnjak iz Novske osuđen je na 700 eura kazne zbog vrijeđanja i omalovažavanja osječkog policajca.
Nepravomoćnom presudom Općinskog suda u Osijeku 40-godišnjak je proglašen krivim jer je 4. kolovoza 2023. u 11.50 na Trgu Lavoslava Ružičke u Osijeku, ispred zgrade Policijske uprave Osječko-baranjske, narušavao javni red i mir omalovažavajući i vrijeđajući policajca tako što mu je ničim izazvan govorio: “Gdje si, pandur, šta ima, pandur, šta hoćeš, pandur? Privedi me.”
Sud mu je zbog prekršaja izrekao novčanu kaznu od 700 eura, ali u nju će mu se uračunati vrijeme privremenog oduzimanja slobode. Riječ je o približno devet sati, odnosno 39,82 eura novčane kazne, tako da mu preostaje platiti 660,18 eura. Kaznu je dužan platiti u roku od tri mjeseca po pravomoćnosti presude. No ako u roku od mjesec dana plati dvije trećine, smatrat će se da je novčana kazna u cijelosti uplaćena. Osim toga dužan je naknaditi paušalni trošak postupka od 15 eura.
Omalovažavanje
Sud je na izvanraspravnom ispitivanju svjedoka 13. siječnja ove godine u svojstvu svjedoka ispitao policajca, koji je u svom iskazu naveo da je navedenog dana prolazio pokraj kioska Tiska ispred Policijske uprave osječko-baranjske, kada mu se nepoznati muškarac obratio riječima “gdje si, pandur, šta ima, pandur”, na što je pristupio navedenoj osobi te ju upozorio na njegovo ponašanje i činjenicu da time čini prekršaj, na što mu je muškarac rekao “šta hoćeš, pandur”. Osječki policajac potom je od njega zatražio osobnu iskaznicu, koju je 40-godišnjak odbio pokazati. Također, okrivljenik mu je rekao “privedi me”, na što je policajac zvao I. policijsku postaju Osijek s ispostavom Čepin, te je ophodnja ispunila želju 40-godišnjaku i privela ga u policijsku postaju.
“Pobit ću sve tvoje”
Policajac ističe da su takve riječi značile omalovažavanje i vrijeđanje njega kao službene osobe prilikom obavljanja službe, zbog čega je i reagirao. Smatra da su te riječi bile upućene “na bezobrazan način”. Također, istaknuo je da se to sve dogodilo za radnog vremena, odnosno prilikom obavljanja službe i na javnom mjestu, ispred Policijske uprave, gdje je bio velik broj prolaznika koji su mogli sve čuti, prenosi Glas Slavonije.
Iz službene bilješke osječkog policajca od 4. kolovoza 2023. sud je utvrdio i da je, kada je policajac zatražio osobnu iskaznicu, 40-godišnjak rekao “privedi me, naći ću te i pobiti sve tvoje” te da je bio u vidljivo alkoholiziranom stanju.
Analizirajući izvedene dokaze, sud je smatrao da je iz provedenog dokaznog postupka nedvojbeno utvrđeno i dokazano da je okrivljenik počinio prekršaj za koji ga se tereti, za koji je i proglašen krivim. U obrazloženju nepravomoćne presude sud navodi da je 40-godišnjaka valjalo proglasiti krivim te mu je sud izrekao novčanu kaznu, nalazeći da će se njome postići svrha specijalne i generalne prevencije prekršaja.
– Ovaj sud smatra kako će se upravo izrečenom novčanom kaznom kao u izreci ove presude utjecati na počinitelja. Sud nije utvrdio postojanje olakotnih okolnosti, a kao otegotnu okolnost uzeo je u obzir okrivljenikovu višestruku prekršajnu kažnjavanost iz područja javnog reda i mira, kao i činjenicu da je recidivist u činjenju tih prekršaja – navodi se u obrazloženju presude.
Foto: Hina