Prije nešto više od pola godine, Ana je živjela u Siriji, u samoproglašenoj Islamskoj državi. Prva je takva povratnica s Kosova koja je odlučila s novinarima pričati o svom životu u Siriji.
Za razliku od Velike Britanije, Francuske i Njemačke, Kosovo je odlučilo prihvatiti svoje građane koji su otišli boriti se za Islamsku državu. U travnju 2019. godine, u Kosovo je iz sirijskih logora i zatvora stiglo 4 borca islamske države te 32 žene i 74 djece.
Ana sada čeka suđenje u kućnom pritvoru, prenosi DW.
Premda je sad opet kod kuće na Kosovu, ona još uvijek nosi nikab.
“Svaki put kad izađem iz kuće gledaju me kao vanzemaljca. Mogu shvatiti da je ljudima čudno kada me vide. Nije mi to problem.”
Kaže da je 2014, kada je došla u Siriju, samo slijedila muža.
“Moj muž je sve pripremio za odlazak tamo. Meni o tome nije ništa rekao. Onda sam se odjednom našla u Siriji.
Njen muž je poginuo u Siriji. Udala se za drugog borca Islamske države.
Kaže da ne razumije zašto druge europske zemlje ne žele primiti natrag svoje vlastite građane.
“Mi smo također ljudi. Ljude ne bi trebalo ostavljati na cjedilu ako su jednom napravili neku grešku. Žene su osjetljive. A djeca, što su ona skrivila? Trebalo bi im pomoći.”
Kosovo ima jedinstven pristup povratnicima iz Islamske države. Fatos Makolli, šef Antiterorističke jedinice Kosova ističe da je kosovska vlast uvjerena da kod tih osoba kod kuće prijeti manja opasnost.
Muškarci su nakon dolaska odmah zatvoreni. Žene i djeca su u kućnom pritvoru.
Makolli je odgovoran za reintegraciju pripadnika takozvane Islamske države u kosovsko društvo.
“Nitko od njih se nije pobunio protiv našeg programa. Možda zato jer znaju kome mogu zahvaliti što su tu. Da se kosovska Vlada nije odlučila na taj korak, oni bi i danas bili na ratnom području.
Anu, povratnicu iz Sirije, novinari su pitali što misli o zločinima Islamske države, o mučenjima, odrubljivanju glava. Umjesto odgovora krenula je govoriti o navodnim zločinima protivnika Islamske države.
“U zračnim napadima bombardirali su kuće, velike zgrade. Unutra su bila djeca, žene, majke.”
Foto: Ilustracija, Mads Claus Rasmussen/Epa