Nakon što je prije dva tjedna Hrvatska franjevačka provincija sv. Jeronima objavila da je popularni franjevac konventualac fra Vladimir Vidović(42), ujedno i ravnatelj Doma sv. Antuna te voditelj pučke kuhinje na Sv. Duhu, udaljen sa svih dužnosti, a onda i da je odluku o privremenoj zabrani vršenja njegove svećeničke službe donio provincijal fra Miljenko Hontić(59), bilo je za očekivati da će taj potez za sobom povući i onu pravosudnu priču.
Naime, zagrebačka policija je, po dovršetku kriminalističkog istraživanja te ispitivanja niza svjedoka, u utorak uhitila njih obojicu,javlja Jutarnji list.
Iz PU zagrebačke kratko su priopćili, pritom ne navodeći identitete, da su u suradnji s Općinskim kaznenim državnim odvjetništvom u Zagrebu proveli istraživanje nad 42-godišnjakom i 59-godišnjakom. Mlađeg sumnjiče za počinjenje kaznenog djela spolnog uznemiravanja na štetu dvojice maloljetnika, dok starijeg terete za povredu djetetovih prava na štetu jednog maloljetnika.
– Po dovršenom kriminalističkom istraživanju, osumnjičenici su u zakonskom roku predani pritvorskom nadzorniku, a posebno izvješće podnijeto je Općinskom kaznenom državnom odvjetništvu u Zagrebu – izvijestila je policija.
Nakon noći provedene pod ingerencijom policije, obojica su ispitana u prostorijama tužiteljstva, no samo za Vidovića zatraženo je određivanje jednomjesečnog istražnog zatvora od strane dežurnog suca istrage Županijskog suda u Zagrebu, dok je provincijal Hontić, nakon što je iznio obranu, pušten uz mjere opreza kako bi se u daljnjem tijeku postupka branio sa slobode.
Optužbe su teške, pogotovo na račun Vidovića, a u slučaju da pokrenuta istraga rezultira i podizanjem optužnice pa im se potom i sudskim putem dokaže krivnja, obojici prijeti zatvor i do nekoliko godina.
Hrvatska franjevačka provincija sv. Jeronima objavila je ranije da je Vidoviću, ravnatelju Doma sv. Antuna i voditelju pučke kuhinje na zagrebačkom Svetom Duhu, privremeno zabranjeno obavljanje svećeničke službe, a neslužbeno se doznalo da je razlog zabrani djelovanja bila sumnja na spolno zlostavljanje,javlja Jutarnji list.
Informativna katolička agencija (IKA) pretprošlog četvrtka prenijela je priopćenje Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca u kojem se navodi da je odluku o zabrani Vidovićevog vršenja svećeničke službe donio upravo provincijal Miljenko Hontić.
Ističu i da je nakon obavijesti o mogućem kaznenom djelu i prikupljanja osnovnih podataka provincijal podnio i prijavu nadležnim kanonskim institucijama i Državnom odvjetništvu te je otvoren za potpunu suradnju s civilnim vlastima.
Odvjetnica ranije istaknula da se Vidović nikad nije nedolično ponašao
“Poštujući interes javnosti, provincija poziva medije da se prilikom izvještavanja o ovom događaju suzdrže od otkrivanja detalja mogućeg kaznenog djela kako bi poštivali sve zakonske odredbe i zaštitili sve dionike te civilnim vlastima omogućili provedbu sveobuhvatne istrage u čemu će imati punu podršku i suradnju cijele Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca”, prenijela je IKA.
Provincija je pritom izrazila žaljenje zbog cijelog slučaja i ponudila ispriku ako se istragom i postupkom utvrdi kaznena odgovornost fra Vladimira Vidovića.
Pozivajući se na neslužbene informacije, Večernji list objavio je da se radi o prijavi za spolno zlostavljanje te da su se morale primijeniti Smjernice HBK za zaštitu maloljetnika i ostalih ranjivih osoba, odnosno svi crkveni dokumenti koji su posljednjih godina postrožili odnos prema prijavljenima za zlostavljanje.
Vidovićeva odvjetnica Jadranka Sloković u priopćenju od pretprošlog četvrtka istaknula je kako smatra da u tom slučaju nisu ispunjena obilježja kaznenog djela budući da se fra Vidović tijekom obavljanja službe nikad nije ponašao nedolično niti je zlouporabio ulogu duhovnika.
Također je ukazala da svaka javna osuda za počinjenje kaznenog djela, u situaciji kad ono nije utvrđeno pravomoćnom sudskom odlukom, a posebice u ranoj fazi tek podnesene prijave, može imati nepopravljive posljedice za dostojanstvo, čast i ugled prijavljene osobe, koje kasnije neće biti moguće adekvatno sanirati kad se utvrdi neosnovanost prijava za koje se osoba tereti.