Udruga Pogled iz novog kuta – life (P.I.N.K. – life) osnovana je 2016., a jedan od najvažnijih ciljeva joj je osvješćivnje građana o važnosti prevencije oboljenja od malignih bolesti, omogućavanje kvalitetne dijagnostike, liječenja i rehabilitacije oboljelih te poboljšanje kvalitete života osoba koje boluju od malignih bolesti. Članice Udruge, neumorno kroz cijelu godinu organiziraju edukativna predavanja i radionice o prevenciji i liječenju oboljelih, provode razne kampanje te iniciraju susrete i druženja kojima žele osvijestiti važnost usmjeravanja pozornosti na zdravlje te na činjenicu da je, nažalost, oboljelih od malignih bolesti u Hrvatskoj svaki dan sve više. No, kada se bolest već dogodi – cilj je poboljšati kvalitetu života i povećanje postotka izlječenja oboljelih, ali i pružiti fnancijsku, pravnu, psihosocijalnu i svaku drugu potporu ciljanim članovima Udruge i njihovim obiteljima.
“Udruga P.I.N.K.life ove godine imala je pet javnozdravstvenih kampanja. Tako smo obilježili Svjetski dan borbe protiv raka, Međunarodni Dan Narcisa-Daffodil day, BLUE DAY-prevencija debelog crijeva, osvjetljavanje pročelja hotela Esplanade u ružičasto (po uzoru na svjetske gradove) u podršci protiv raka dojke i Sačuvajmo zdrave dojke, ponosno ističe gđa Nives Moric, predsjednica Udruge, nadodajući da su njihove javnozdravstvene kampanje već odavno postale prepoznatljive i odlično prihvaćene u javnosti.
“Ovdje bih posebno izdvojila akciju Sačuvajmo zdrave dojke u kojoj su nosioci akcije žene koje se trenutno liječe od raka.Tu je i Međunarodni Dan Narcisa, a koji se prvi put održao u Kanadi daleke 1957. godine. Sretni smo da smo svojim akcijama dio suvremenog i zdravstveno osviještenog svijeta. No, ovdje moram istaknuti, da bi odaziv na Nacionalne preventivne programe mogao i trebao biti puno bolji, kaže gđa Moric, dodajući da su najčešća četiri raka u Hrvatskoj rak debelog crijeva, rak pluća, rak dojke i rak prostate. Stoga je jačanje svijesti građana po tom pitanju od životne važnosti.
Nažalost, nije tajna da Hrvati nisu pretjerano revni ni disciplinirani kada je u pitanju ono najvažnije, a to je njihovo zdravlje. Svakodnevni život, stres, financijske (ne)prilike i manjak vremena za sve što moramo i trebamo stići napraviti u jednom danu, uzima svoj danak. Sve lošije se hranimo, premalo krećemo… Ljudi sve češće oboljevaju i prekasno dolaze na prvi pregled. Često, kada dođu, je bolest u poodmakloj fazi.
Procjenjuje se da je oko polovice svih smrti od raka moguće spriječiti, a oko 30% svih smrti od malignih bolesti nastaje zbog pet glavnih rizika u ponašanju: prekomjerne tjelesne težine, nedovoljne tjelesne aktivnosti, nedovoljnog unosa voća i povrća te konzumacje alkohola i duhanskih proizvoda, stoji na stranicama HZJZ-a.
Maligne bolesti drugi su najčešći uzrok smrti, odmah iza kardiovaskularnih bolesti i odgovorne su za 23% smrtna slučaja u Republici Hrvatskoj u 2022. Vodeći su uzrok smrti kod osoba mlađih od 65 godina (35% svih smrti) te su odgovorne za 48% smrtnih slučajeva kod žena i 30% kod muškaraca u toj dobnoj skupini. Prema zadnjim službenim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u 2022., ukupan broj umrlih od invazivnog raka (ne uključujući ne-melanomske tumore kože) iznosio je 12.900, od kojih 7.364 muškarca i 5.536 žena, podaci su iz Akcijskog plana za provedbu nacionalnog strateškog okvira protiv raka za razdoblje do 2025. Vlade Republike Hrvatske.
Zbog svega navedenog krajnje je vrijeme da se učini svi napori kako bi se umanjila pojavnost raka. U samom startu, od izuzetne je važnosti javno promicanje zdravih životnih navika, što uključuje zdravu prehranu i fizičku aktivnost te učinkovitu provedbu nacionalnih preventivnih programa. Od izuzetnog je značaja uspostava nacionalne onkološke mreže i baze podataka, odnosno optimalnog sustava praćenja i kontrole podataka o onkološkim pacijentima. Navedeno uključuje izradu kvalitetnih protokola koji bi osigurali adekvatnu onkološku skrb na temelju sveobuhvatnog prikupljanja, ažuriranja i obrade podataka o ishodima liječenja, nuspojavama i komplikacijama onkoloških liječenja, i to iz svake pojedine ustanove u zemlji. Uspostavom i provođenjem protokola osigurao bi se kontinuitet u izradi smjernica za dijagnosticiranje, liječenje i praćenje pojedinih sijela raka te redovito ažuriranje svih promjena u terapijskim pristupima i/ili dijagnostici. Navedene aktivnosti trebale bi značajno doprinijeti smanjenju pojavnosti i smrtnosti od raka te produljenju i povećanju kvalitete života oboljelih, dobro je zamišljeno u Akcijskom planu.
“Država nam daje potporu. Ogromnu podršku nam daje HZJZ te zajedno s njima promoviramo Nacionalne programe. Onaj dio koji bi država trebala napraviti – raspisivati natječaje za financiranje udruga unutar Ministarstva zdravstva, e toga nema već godinama, ističe gđa Morc, dodajući da im Grad Zagreb “daje samo pokroviteljstvo za njihove javnozdravstvene kampanje i tu sva pomoć Grada počinje i završava”.
“Nažalost, Grad je ukinuo javne pozive za jednokratne pomoći za kampanje našeg tipa. Također moram reći da smo za radionice, koje smo godinama provodili u suradnji s Gradom, odjednom prije tri i pol godine, negativno ocijenjeni te smo se iz tog razloga prestali javljati na njihove natječaje. No, važno je istaknuti da su te iste radionice pozitivno ocijenjene na natječaju EU fondova za bespovratna sredstva na temu Prevencije”, ponosno ističe naša sugovornica.
Udruga P.I.N.K.life opstaje zahvaljujući donacijama privatnih i javnih tvrtki te raznim natječajima i kampanjama koje s njima organiziramo i provodimo. Moglo bi se i puno više no i na ovim rezultatima smo zahvalni, jer da nema razumjevanja i velikodušnosti naših donatora, ne bi bilo niti tolikih donacija onkološkim i drugim odjelima po našim bolnicama.
Osim nastavka provođenja javnozdravstvenih kampanja, najvažniji plan Udruge za 2025. je obnova našeg prostora stradalog u zagrebačkom potresu, a koji čeka konstruktivnu obnovu. Taj prostor nam je životno važan da bi bez poteškoća mogli provoditi pripremljene edukativne radionice koje za sada stoje u ladici, kaže gđa Morc. Nadamo da sve izneseno neće ostati samo u planu te da će se iznaći volje i načina od strane odgovornih da se planovi realiziraju, na korist najpotrebitijih, a, u konačnici, i čitave zajednice.
Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2024. godinu.