Preminuo je Nikola Štedul: Bio je uvjeren da su Ivica Račan i Josip Perković sudjelovali u organizacija atentata na njega

Preminuo je Nikola Štedul: Bio je uvjeren da su Ivica Račan i Josip Perković sudjelovali u organizacija atentata na njega

Nikola Štedul, nekadašnji politički emigrant i čelnik Hrvatskog državotvornog pokreta koji je 1988. godine u Škotskoj preživio Udbin atentat, preminuo je u utorak u dobi od 84 godine, javio je Fenix magazin pozivajući se na Štedulove prijatelje i bivše članove HDP-a iz Njemačke

Rođen je 2. prosinca u mjestu Rešetarevo na području Karlovačke županije, izučio je limarski i vodoinstalaterski zanat, ali je i diplomirao politologiju i filozofiju. Od sredine 50-ih godina prošlog stoljeća sve do početka Domovinskog rata bio je u političkoj emigraciji u Australiji, Njemačkoj i Škotskoj gdje je na njega pokušan atentat u organizaciji Udbe.

Osim aktivizma u hrvatskom iseljeničkom tisku i periodici, napisao je zajedno sa suprugom, Škotkinjom Shirley Helen Štedul, roman “Križar” ili “Duh slobode” posvećen Bleiburgu i hrvatskoj političkoj emigraciji.

Godine 1981. Štedul osnovao je Hrvatski državotvorni pokret (HDP) i postao njegov predsjednik, zbog čega se našao na popisu za likvidacije jugoslavenske tajne službe. Godine 1988., na desetu obljetnicu ubojstva Brune Bušića, pred kućom u Škotskoj pokušao ga je ubiti agent Udbe Vinko Sindičić, koji je za to bio i pravomoćno osuđen na 15 godina zatvora, no odležao je dvije trećine kazne.

edul se u srpnju 1991. s obitelji vratio u Hrvatsku te se stavio na raspolaganje za sudjelovanje u ratu, a kasnije se politički reaktivirao u Nacionalnoj demokratskoj stranci koju je suosnovao s frontmenom Prljavog kazališta Jasenkom Hourom, no nekoliko godina kasnije napustio je aktivnu politiku.

Godine 2016. tadašnja predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović odlikovala ga je Redom Stjepana Radića “za osobite i višegodišnje zasluge i stradanja u borbi za nacionalna i socijalna prava i razvitak hrvatskoga naroda”.

Pokojni Štedul se dosta bavio pitanjem tko je donosio odluke o likvidaciji emigranata. Utvrdio je da je to bio Savjet za zaštitu ustavnog poretka Jugoslavije u kojem su bili najviši komunistički dužnosnici. Oni su donosili odluke, a njihove naloge provodila je Udba, piše Večernji list.

– Kada se odlučivalo o atentatu na mene, Ivica Račan bio je izvršni sekretar za ideološka pitanja i on je, po mojim saznanjima, morao biti u društvu koje je odlučivalo o atentatu – ističe Štedul dodajući da će proces u Njemačkoj pomoći da se Hrvatska suoči s Udbinim zločinima. Ali ne zato što će kod nas biti dobre volje za to, nego zbog pritiska iz EU da se to napravi. Štedul tvrdi da je Perković dao nalog i svu logistiku Sindičiću kada je pripremao njegovu likvidaciju. Nakon atentata, Perković je, zaključuje, savjetovao Sindičića kako se treba braniti na sudu.