Profesor uvjeren: Trump je podcijenio snagu i jedinstvo Europske unije

Profesor uvjeren: Trump je podcijenio snagu i jedinstvo Europske unije

Carinama na sav uvoz u SAD-a Donald Trump pokrenuo je trgovinski rat, ali i snažno uzdrmao geopolitičke odnose u svijetu. Ivan Vidačak, profesor s Fakulteta političkih znanosti, izjavio je u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog” da u 40 godina građani nisu dali potporu EU institucijama kao što je to sada. Dodao je kako smatra da je američka administracija podcijenila moguću reakciju Europske unije.

Američki predsjednik Donald Trump je još za vrijeme predsjedničke kampanje najavljivao mogućnost uvođenja carina, kazala je Đana Luša, profesorica na Fakultetu političkih znanosti.

– Svojom politikom stvara neizvjesnost na više razina, prvenstveno što se tiče međunarodnih odnosa, odnosno globalnog poretka. On postaje sve nestabilniji i nepredvidljiviji, što znači da više ne znate otprilike tko vam je partner i tko vodi glavnu riječ. Imali smo takvu situaciju vezanu uz pregovore s Ukrajinom. Trump je jednostavno abolirao Rusiju, krenuo je u bilateralne ili transakcijske separatne pregovore s Rusijom i Ukrajinom. Nije sjeo sve strane za isti stol, rekla je Luša.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Sestra Slavka Batika i Nikola Kajkić traže konačnu istinu o tome što se dogodilo u Vukovaru 1991.: Sumnjiče njegovu suprugu Ružu Batik rođenu Arsenić

Istaknula je da postoji i jako negativan eksplicitni stav prema EU i da je to više promovirao njegov potpredsjednik. Što se tiče NATO-a kazala je da više ništa nije zagarantirano, tj. više nije sigurno, unatoč jamstvima koja su nedavno dali najviši američki dužnosnici da su i dalje vjerni i odani članku 5. Zadnji korak je uvođenje carine, koja stvara dodatnu neizvjesnost u globalnim odnosima i na globalnim tržištima. To pokazuje trgovački karakter ili mentalitet Trumpove vanjske politike. On jednostavno vanjsku politiku provodi kao svoj vlastiti biznis. Prijateljima daje određene koncesije ili barem onim liderima koje smatra prijateljima, dodala je.

Profesor uvjeren: Trump je podcijenio snagu i jedinstvo Europske unije, fotografija
Gosti emisije U mreži Prvog

– Ovakvim načinom uvođenja carina šalje jasnu poruku da ona savezništva koja su postojala ne postoje više. Na neki način predstavlja Ameriku kao nekakvu koloniju koja je iskorištavana već godinama od strane trgovinskih partnera i da je sada konačno vrijeme da SAD na neki način vrati proizvodnju na svoj teritorij, da počinje ponovno ubirati plodove svoje trgovinske politike. Međutim isto tako poziva i sve države da pokušaju nekako kroz bilateralne pregovore pronaći neke “dealove” za sebe. Time, onaj multilateralizam na kojemu se temeljio međunarodni poredak, sada pada u drugi plan. Sada ćemo svjedočiti unilateralnim transakcijskim potezima koji stvaraju globalnu nestabilnost, kazala je Luša.

Igor Vidačak, profesor s Fakulteta političkih znanosti, kazao je da postoje i pozitivne posljedice poteza američke administracije unutar Europske unije. To je, kaže, nezapamćeno visoka potpora javnosti, građana Europskoj uniji. On smatra da je SAD podcijenio snagu EU u trgovinskim pitanjima

– U zadnjih 40-ak godina, koliko se mjeri u istraživanjima javnog mnijenja podrška građana institucijama Europske unije, nikad veća podrška nije bila nego što je to slučaj ove godine. To samo pokazuje da građani prepoznaju koristi od članstva u EU. Suočeni s ovakvim vanjskim prijetnjama i ugrozama izvana, građani zapravo poručuju da i negdje 90% građana prema zadnjim istraživanjima, kaže da je potrebno veće jedinstvo unutar EU u odnosu na ovakve poteze američke administracije. Ono što je posebno bitno je da jako visoki postotak građana smatra da je važno da Europska unija zadrži fokus na svojim temeljnim vrijednostima na kojima je izgrađena. Dakle to je ono što ovakvi potezi svakako pridonose i zapravo stvara jednu dobru pozitivnu klimu unutar same Europske unije, kazao je Vidačak.

– Mislim da je EU svjesna da je zbog interesa i političkih i geostrategičkih razloga važno nastaviti pregovarati, rekao je Vidačak. Naglasio je da je važno zadržati stabilan, predvidiv, racionalan pristup odlučivanju. Tu je, kaže, velika prednost EU koja je kroz čitavu svoju povijest gradila institucije i procedure koje imaju snagu za reakciju u ovim pitanjima, to je posebno slučaj kod zajedničke trgovinske politike gdje su se države članice dogovorile upravo zbog rizika koje ovakve situacije donose za unutarnje podjele da će prenijeti nadležnost za odlučivanje u zajedničkoj trgovinskoj politici na institucije Europske unije, izjavio je Vidačak i smatra kako je vrlo jaka snaga reakcije Europske unije u trgovinskim pitanjima.

Europska unija najavila je za srijedu prve protumjere na američke carine. Tihomir Vinković, vanjskopolitički komentator i dopisnik Hrvatskog radija potvrdio je da se već govori mjesec dana o protumjerama u travnju, ali da ćemo tek vidjeti hoće li to biti u dvije faze. 

– Bitno je reći da u EU nitko nije reagirao kada je prije godinu dana administracija Joe Bidena zabranila iz ekoloških uvjeta izvoz ukapljenog plina u EU. Bez obzira što su se američki dužnosnici oko toga bunili, a to je govorio i Mike Johnson, predsjednik donjeg doma Kongresa da to nije dobra odluka. Mi smo tada morali više od 20 milijardi ukapljenog plina kupiti od Rusije. O tome se nije govorilo osim Ursule von der Leyen. To je onaj trenutak kada je objavljeno da je Donald Trump pobijedio na američkim izborima, a ona je rekla da ćemo dobiti ponovno plin. Taj plin ponovno dobijemo 21. siječnja ove godine. Dakle, nije sve onako kako se prikazuje, rekao je Vinković.

Američki državni tajnik Mark Rubio rekao je u Europi, da Amerika ne proizvodi strateške stvari koje su im potrebne. COVID je pokazao da SAD u svemu – sigurnosti, prijevozu, medicinskim potrepštinama – ovise o uvozu, rekao je Vinković.

– Oni koji kažu da Trump pogoduje svojim prijateljima trebaju pogledati što se događa s dionicama Tesle i ostalim što ima Elon Musk i njegovi prijatelji. Koliki oni bilježe pad? Dakle, radi se o odlukama koje nemaju nikakvog temelja na trgovini, nego se radi o odlukama koje bi trebale donijeti Americi sigurnost, kazao je.