Profesorica komentirala o situaciji u kojoj s našla europska tužiteljica Tamara Laptoš: Očito se osjeća ugroženom

Profesorica komentirala o situaciji u kojoj s našla europska tužiteljica Tamara Laptoš: Očito se osjeća ugroženom

Izvanredna profesorica na katedri za kazneno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu Sunčana Roksandić gostovala je u Newsnightu kod Nine Kljenak gdje je komentirala aktualnu aferu u zdravstvu. Roksandić se osvrnula na to što je europska tužiteljica iz Hrvatske u Uredu europskog javnog tužitelja Tamara Laptoš tražila zaštitu EPPO-a.

“Ako je zatražena fizička zaštita to znači da se osoba ili bliske joj osobe osjećaju ugroženim radi određenih podataka kojima raspolažu vezano za procesuiranje određenog kaznenog djela”, kazala je.

“To pokazuje da je riječ o jednom ozbiljnom političko organiziranom gospodarskom kriminalitetu i tome treba pristupiti na profesionlan način”, dodaje.

Danas je prvi put aktiviran Lex AP, odnosno famozni članak 307, a Roksandić tvrdi da je to ionako proširenje postojećeg članka.

“Članak 307 zapravo proširuje već postojeći članak Kaznenog zakona koji štiti tajnost istrage i tajnost podataka kada vodimo postupak. Nekad sebe trebamo staviti u poziciju okrivljenika i razmislimo bismo li voljeli da o našim podacima cure podaci prije nego što naši odvjentici dobiju uvid u spis”, rekla je.

“Mislim da možemo doći u situaciju da pravila pravičnog postupka budu narušena, što znači da sam povrijedila, kao država, odnosno kao tijelo koje vodi cijeli postupak, članak 6 Europske konvencije koji mi jamči zaštitu, u tom smislu, i može cijeli postupak pasti zbog procesne odrebe. Ne bi bio ni prvi ni zadnji slučaj, kad gledamo eksponiranije slučajeve, da su zbog procesnih odredaba završile kako su završile”, ispričala je Roksandić.

Objasnila je još jednu potencijalnu posljedicu curenja informacija.

“Ako informacije cure i ja sam primjerice u organiziranoj skupini kriminala, znači ja već dobijem podatke čak i ako nisam znala da će se protiv mene voditi postupak, ja tada mogu reagirati, mogu utjecati na svjedoke. Ovo je jedna situacija koja apsolutno ne koristi nikome – ne koristi pravičnom postupku, ne koristi ozbiljnosti tijela, ne koristi ozbiljnosti države…”, poručila je Roksandić.