Radnici Hrvatskog telekoma organizirali veliki prosvjed: Ne želimo više raditi za crkavicu. Pa znate li kako su mizerne naše plaće

Radnici Hrvatskog telekoma organizirali veliki prosvjed: Ne želimo više raditi za crkavicu. Pa znate li kako su mizerne naše plaće

Ne pristajemo biti jeftina radna snaga za strane multinacionalne kompanije, poručili su radnici Hrvatskog Telekoma (HT) i drugih telekoma s prosvjeda održanog u subotu pod sloganom “Naš rad vrijedi više”, dok iz HT-a poručuju da su samo u zadnjih šest mjeseci dva puta povećavali plaće.

Prosvjed održan na zagrebačkom Trgu bana Jelačića organizirao je Hrvatski sindikat telekomunikacija (HST) koji navodi da je je bilo 600-tinjak radnika.

Sindikat u priopćenju ističe da je HT u prošloj godini ostvario dobit od 416 milijuna eura, te će isplatiti najvišu dividendu u posljednjih deset godina, pri čemu 53,5 posto pripada Deutsche Telekomu, njemačkom vlasniku kompanije, a istovremeno oko 900 radnika i njihovih obitelji od ukupno 4826 radnika nije dobilo ni centa za povećanje svojih plaća.

Prema podacima sindikata, najniže plaćeni radnici HT-a, specijalisti sa srednjom stručnom spremom, primaju neto plaću od 850 eura, dok početna plaća stručnjaka s visokom stručnom spremom iznosi 1150 eura neto, a 65 do 70 posto zaposlenih ima ugovorenu plaću nižu od prosječne plaće u Hrvatskoj.

Predsjednica HST-a Vesna Mamić upozorila je da kompanija ostvaruje rekordne profite, a radnici samo traže transparentan i pravedan sustav plaća, plaće u skladu sa složenošću posla i kompetencijama radnika te pravedno povećanje plaća koje prati rast troškova života i profit kompanije.

Predsjednik Republičkog sindikata radnika Ivan Majdak pozvao je na temeljitu reformu sustava nagrađivanja kako bi se osigurala transparentnija raspodjela plaća u skladu s doprinosom svih radnika. Radnici HT-a su nezadovoljni postojećim sustavom nagrađivanja, jer su dosadašnja ulaganja u povećanje plaća nepravedno raspoređena i nedovoljna za poboljšanje njihovog standarda, rekao je.

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Darije Hanzalek naveo je da su neto plaće 70 posto svih hrvatskih radnika stisnute između koeficijenta 1 i 2, kao i da su neto primanja u 2023. zaostajala 855 eura za prosjekom EU, a čak 1.411 eura za Njemačkom. Od HT-a očekuje da budu društveno odgovorni, razvijaju radna prava i poštuju radnike jer ako to ne učine, radnici će lokalno djelovati i izboriti se za svoja prava.