Prekomjerni turizam, inflacija apartmana, porast cijena te novi trendovi i tehnologije u turizmu bile su samo neke od tema o kojima se raspravljalo u novom kongresnom centru zadarskog hotela Pinija gdje se održavaju Dani Udruge hrvatskih putničkih agencija (UHPA).
Trodnevni skup okupio je predstavnike vodećih turističkih agencija u članstvu UHPA-e, najistaknutije dionike u turizmu i brojne partnere udruge koji su zajedno razmatrali perspektive sektora, s posebnim naglaskom na aktualnim trendovima, konkurentnosti i digitalizaciji u turizmu. Ujedno, ovo je najveći godišnji skup domaćih turističkih agencija.
“Imati izravan pristup gostu prilika je koju moramo iskoristiti u ovom razdoblju turističke godine, kada želimo povećati naše brojke”, započeo je Tomislav Fain, predsjednik UHPA-e, poručivši kako će se veliki broj nezadovoljnih iznajmljivača pojaviti i ove godine, i to upravo zbog rasta kapaciteta, što će prihode osuti na više subjekata. “Ponuda je nadišla potražnju”, naglasio je predsjednik UHPA-e, prenosi Glas Slavonije.
Ministar turizma i sporta, Tonči Glavina, također se osvrnuo na ovo aktualno pitanje te upozorio da je Hrvatska došla do limita svojih kapaciteta.
– Posljednje tri godine imamo stagnaciju u dolascima i noćenjima. No broj objekata i kreveta stalno raste. I to u desecima tisuća. Na tržištu to izaziva pad popunjenosti, iako broj kreveta raste. Popunjenost pada, jer tržište nam je isto, tako da se promet distribuira na više subjekata, koji polako rade sve lošije. Popunjenost je 2016. godine bila 62 dana, a popunjenost je danas na 58 dana. Daljnji pad očekujemo i u sljedećim godinama, jer cijene rastu. Nedvojbena je činjenica da porast broja kreveta imamo i za ovu godinu, što znači da će prihodi i dolasci te popunjenost morati padati. Naš najvredniji resurs – prostor – devastiramo i previše koristimo – kazao je ministar Glavina.
Podsjetimo, partmanizacija, odnosno službeno kratkoročni najam nekretnina turistima, u cijeloj je Europi pod velikim povećalom, ali i pod sve većim ograničenjima.
Kao što je poznato, u Hrvatskoj je Vlada bujanje apartmana pokušala ograničiti poreznim izmjenama, čime su izvan obuhvata ostale sve nekretnine koje spadaju u nekomercijalni smještaj, koji je lani prvi put premašio onaj legalni, komercijalni.
U cijeloj Europi vlade se bore protiv tog fenomena, pa se tako, uz zakonski okvir koji je postavila Europska unija, dovijaju različitim načinima kako stvari staviti pod kontrolu. Među najnovijim je, primjerice, Cipar, jedna od poznatih mediteranskih turističkih zemalja.
U toj otočkoj destinaciji, naime, u tijeku je borba vlasti da ograniči broj nekretnina za kratkoročni najam koje fizička osoba ili tvrtka mogu registrirati. Prijedlog je stigao i pred državnog odvjetnika, koji ga je odbio, no rasprave o toj temi još traju.
Prijedlog je bio dio nastojanja da se regulira brzorastuće tržište kratkoročnog najma, uključujući nekretnine oglašene na platformama poput Airbnba. Državne su vlasti, naime, predložile da osoba ili tvrtka mogu registrirati samo dva apartmana ili kuće za odmor, s tim da se time zapravo željelo i samu registraciju takvog najma uopće učiniti obveznom.
U ovom trenutku investitor može kupiti 10 do 12 stanova, pretvoriti ih u kratkoročni najam i konkurirati hotelima a da, jasno, ne mora zadovoljiti iste zahtjeve kao hoteli i uz puno niža davanja od hotela. To su, čini se, naveliko počeli koristiti investitori, i to mahom strani.
Foto: Hina