Riječ stručnjaka: Koliko je opasan radioaktivni gromobran

Riječ stručnjaka: Koliko je opasan radioaktivni gromobran

Na srpskoj granici uhićena su tri hrvatska državljana koji su u automobilu pokušali u Srbiju prevesti “radioaktivne elemente”. Naknadno je otkriveno da se radilo o glavi gromobrana. Na graničnom prijelazu oglasili su se senzori koji upozoravaju na radioaktivnost, a prema navodima srpskih medija policajcima i carinicima je odmah rečeno da se odazovu liječničkim pregledaima i da se riješe uniformi koje su nosili.

Fizičara Tončija Tadića pitali smo da nam pojasni zbog čega je glava gromobrana tako opasna.

On kaže kako je vjerojatno riječ o dijelu starog gromobrana, koji se u Hrvatskoj više ne koriste te da je fizički potpuno besmisleno bilo postavljati radioaktivne gromobrane na vrhove zgrada, javlja N1.

Nekad se vjerovalo da će emisija čestica iz radioaktivne glave gromobrana dovesti do ionizacije zraka i na taj način povećati vjerojatnost da grom udari točno u tu točku. Ali, pojašnjava Tadić, visina i metalni šiljak su ono što može “privući” udar munje, a ne radioaktivnost. Dodatno, nakon što bi grom udario u to, radioaktivnost se raznosila po cijeloj zgradi.

Što se tiče zdravstvenih posljedica koje bi mogao iskustiti trojac koji je pokušao prenijeti radioaktivnu glavu gromobrana u automobilu preko državne granice, Tadić kaže da je za njih “najveća zdravstvena posljedica to što su bedasti”.

Foto: N1