Šef Državnog hidrometeorološkog zavoda svaki nastup na televiziji koristi da malo zaplaši narod: Sada spominje temperature od 50 stupnjeva

Šef Državnog hidrometeorološkog zavoda svaki nastup na televiziji koristi da malo zaplaši narod: Sada spominje temperature od 50 stupnjeva

Hrvatska se trenutno suočava s jednim od najintenzivnijih toplinskih valova posljednjih godina, koji je na Mediteranu poznat pod imenom “Lucifer”. Temperature diljem zemlje dosežu ekstremne vrijednosti, pri čemu u Slavoniji prelaze 40 stupnjeva Celzijevih, dok se more u Istri zagrijava do čak 30 stupnjeva. Ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), Ivan Guttler za RTL je istaknuo da ovakvi uvjeti predstavljaju vrhunac trenutnog toplinskog vala, koji donosi ne samo visoke temperature već i promjene u vremenskim.

Prema prognozama, vrhunac toplinskog vala očekuje se tijekom vikenda, no dolazak promjena predviđa se za nedjelju navečer. “Prognoze pokazuju da ćemo od nedjelje na ponedjeljak svjedočiti značajnom padu temperatura, u nekim dijelovima Hrvatske i za više od deset stupnjeva. Ova promjena bit će popraćena velikim količinama oborina,” izjavio je Guttler, naglašavajući potrebu za dodatnim oprezom građana.

Toplinski val ne donosi samo opasnost po zdravlje ljudi, već i ozbiljne posljedice za poljoprivredu. Vinogradari i poljoprivrednici već sada osjećaju posljedice ekstremnih vremenskih uvjeta. “Ako netko od građana stigne obaviti svoje poslove u ova dva-tri dana, to definitivno preporučujemo. Prognoze su još nejasne, no u nekim dijelovima može pasti i više od 50 litara kiše po četvornom metru,” upozorava Guttler, savjetujući poljoprivrednike da što prije završe s radovima na poljima.

Klimatske promjene sve više utječu na vremenske obrasce, a narodne poslovice poput “Kiša na Gospu znači kraj ljeta” mogle bi postati stvar prošlosti. “Ono što definitivno uočavamo je da se planet zagrijava, i to nije nešto što je novost. Hrvatska, Europa, Sredozemlje, cijeli svijet se zagrijava. Razlog su emisije stakleničkih plinova poput CO2, metana i didušikovog oksida. Prestanemo li ih emitirati, usporit ćemo globalno zagrijavanje,” objasnio je Guttler, naglašavajući važnost smanjenja emisija kako bi se spriječile daljnje klimatske promjene, prenosi Večernji list.

Srpanj 2024. godine bio je drugi najtopliji mjesec otkad postoje mjerenja, a prognoze za jesen također predviđaju temperature iznad prosjeka. “Sezonske prognoze za jesen govore o toplijoj jeseni od prosjeka, a isto vrijedi i za zimu. U 2024. godini natječemo se s 2023. po pitanju toga hoće li biti najtoplija ili druga najtoplija godina u povijesti,” istaknuo je Guttler, dodajući da na globalne temperature utječu i prirodne pojave poput El Nina.

Temperature mora su također dosegle rekordne vrijednosti, s nekim mjerenjima koja pokazuju i do 30 stupnjeva. “Temperature atmosfere na dva metra u hladovini dosežu 40 stupnjeva, dok su na otvorenom još više. More je gotovo 30 stupnjeva,” rekao je Guttler, dodajući da bi dugoročno gledano, temperature mogle rasti ako ne smanjimo emisije stakleničkih plinova.

Guttler se osvrnuo na prošlost kada su temperature od 30 stupnjeva bile vrhunac toplinskih valova. “Nadam se da nećemo uskoro izvještavati o temperaturama od 50 stupnjeva. Činjenica je da su temperature od 40 stupnjeva mjerene i ranije u Hrvatskoj. Rekord iz kolovoza 1981. u Pločama je 42,8 stupnjeva. No, ono što vidimo sada je povećana učestalost, trajanje i intenzitet toplinskih valova zbog klimatskih promjena,” zaključio je Guttler.

Foto: Hina