Ski sezona je pred vratima, a cijene opet više nego prije godinu dana. U globalu, ski-karte su na austrijskim, talijanskim i slovenskim skijalištima poskupile u prosjeku pet do sedam posto, a smještaj sedam do deset posto u odnosu na zimu 2023./2024. Izračuni profesionalca kažu i da se postpandemijski rast cijena ipak malo usporava.
Naime, zime 2022./2023. skijalo se i po 15 posto višim cijenama nego prethodne godine, lani su poskupljenja u prosjeku iznosila oko deset posto, a ove je godine 10 posto u pravilu maksimum. Izuzetaka, naravno, ima, ali onih koji su zadržali cijene otprije godinu dana baš i ne. – Da, nemamo niti jednog partnera koji je zadržao lanjske cijene – potvrđuje Dalibor Čanaglić, voditelj Odjela skijanja u agenciji Palma Travel, javlja Večernji list.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Utjecajni novinar Večernjeg lista: Dragan Primorac je politički nepismen i nesposoban. Ali simpatizeri HDZ-a imaju za koga glasati. Ona briljira
Pri tom, cijene smještaja su prilično šarolike i moguće je pažljivijom pretragom na zimovanju uštedjeti koju stotinu eura. S cijenama ski-karata manevarski je prostor ipak nešto manji. Nije novost da se skijališta pojedine regije udružuju, pa gost s istom kartom može svugdje skijati, ali ta praksa je ‘obrisala’ i moguće razlike u cijeni ski-karte.
Dakako, i dalje ima skijališta koja pojedinačno nastupaju na tržištu, a pogotovo onim manjih s kraćim stazama što i pravi razliku u cijeni ski karte. Međutim, to uglavnom znači i razliku u infrastrukturi i općenito kvaliteti kompletne ponude.
– Mala skijališta kakvih imamo i mi u Hrvatskoj, poput Platka, Mrkoplja i sl., imaju osjetno niže cijene i svakako su zanimljiva našim skijašima, ali ne mogu se uspoređivati s velikim europskim skijalištima sa stotinama kilometara ski-staza – govori Čanaglić i otkriva da se cijene šestodnevnih ski-karata u siječanjskim danima, kada većina Hrvata odlazi na zimovanje, kreću od dvjestotinjak do čak četristotinjak eura.
Snijega još nema, ali naši građani već uvelike razmišljaju o skijanju. Tradicionalno, hrvatskim su skijašima u fokusu austrijska, talijanska i slovenska skijališta, a za naše čitatelje napravili smo izbor pet skijališta u tim zemljama s najpovoljnijim ski kartama. Pokazalo se tako da je najbliža Rogla i cjenovno je najpristupačnija sa šestodnevnom ski-kartom, od 4. do 18. siječnja, za odraslu osobu od 194 eura.
Talijanska skijališta Pejo 3000 i Monte Bondone šestodnevnu ski kartu u istom razdoblju naplaćuju, pak, 206 odnosno 208 eura, dok njena cijena na austrijskom skijalištu Weinebene iznosi 220 eura po odrasloj osobi. U jeftinija spada i skijalište Folgaria u Italiji, gdje je šestodnevna skijaška karta 228 eura.
Usporedbe radi, cijena šestodnevne ski-karte na Kronplatzu je 385 eura, na skijalištu Schladming 395, u Nassfeldu 349, a u Dolomitima Superskim treba čak 427 eura za šestodnevni užitak skijanja. S druge strane, šestodnevna ski-karta na Jahorini u susjednoj BiH, koja uglavnom nije prvi izbor hrvatskih zaljubljenika u skijanje, ali ima svoje poklonike, u razdoblju od 14. siječnja do 7. veljače stoji 176,5 eura. Dnevna karta, recimo, u tim je danima 40,5 eura.
Skijati se, naravno, može i za manje novca. Na već spomenutom Platku, koji ima i sustav za umjetno zasnježivanje, još nisu objavili cijene za ovu ski-sezonu, ali prošle zime dnevna je karta bila oko 20 eura. No, treba reći i da su hrvatski zaljubljenici u snijeg poprilično otporni na cijene, ski-aranžmani se u pravilu dobro prodaju i pored poskupljenja, a među top tri omiljene zimske destinacije Hrvata, Austriju, Italiju i Sloveniju, nitko se ne uspijeva ugurati.
Foto: Hina