Stiže li novi sezonski val poskupljenja koji bi se kao ‘šlag na torti’ najviše mogao osjetiti na božićnim slasticama, pitaju se ovih dana njemački mediji, nakon što su cijene maslaca proteklih mjeseci uzletjele u nebo.
Uz sve veće cijene čokolade i šećera, skok cijena maslaca povećat će troškove proizvodnje pekara i slastičara koji se pripremaju za nadolazeće blagdane, osobito onih manjih, a kako je potražnja unatoč cjenovnom rastu i dalje velika, spekulira se i o mogućim nestašicama, piše Večernji list.
Njemačka je, naime, glavni proizvođač mlijeka u EU i jedna od glavnih izvoznica mlijeka i mliječnih proizvoda, pa tako i maslaca.
No kako je tamo broj krava pao za 100.000, proizvodnja sirovog mlijeka za 2,1%, a maslaca za 3,2% u odnosu na prethodnu godinu, to itekako utječe na tržišne cijene – i ne samo u EU. Veleprodajne (i maloprodajne) cijene maslaca porasle su globalno – a u EU, prema zadnjim podacima, čak 66,5% na godišnjoj razini.
Prema podacima EK, prosječna veleprodajna cijena 100 kilograma maslaca (s 82% mliječne masti) u listopadu je u EU27 iznosila 786 eura (u Njemačkoj 835, Češkoj 844, Španjolskoj 938), a u Hrvatskoj 721 euro. (…)
Mliječni proizvodi, u koje naravno spada i maslac, u posljednje tri godine u hrvatskoj su maloprodaji poskupjeli 27%. Pojedini brendovi maslaca poput Dukatovog pakiranja od 250 grama danas u većini trgovačkih lanaca koštaju između 3,79 i 3,99 eura.
Dukatov maslac danas u Konzumu stoji 3,79 eura, a lani je u isto vrijeme koštao 2,39 eura, što znači da je skuplji i 59%. Upola manje pakiranje u Studencu stoji 2,49 eura, a z’bregov 2,85 eura. S druge pak strane neke su marke i dalje puno povoljnije.
Lidl robnu marku maslaca (Pilos) danas prodaje za svega 1,49 eura (250 g), dok je lani ona u isto vrijeme koštala oko eura. Maslac Alpinetta koji je u lipnju u Konzumu koštao 1,99 eura (250 g) danas je 2,99 eura, 50% skuplji, a Deutsche Markenbutter u Tommyju, koji je još prije pet dana koštao 2,59 – skočio je na 2,99 eura. (…)
Direktor Croatiastočara Branko Bobetić kaže kako je u rujnu u Hrvatskoj veleprodajna cijena maslaca bila 14% viša u odnosu na isto razdoblje lanjske godine. Domaća potrošnja iznosi oko 8000 tona, od čega je polovina iz uvoza.
Samo u prvih sedam mjeseci ove godine uvezli smo 2952 tone maslaca, što je u odnosu na isto razdoblje godinu prije manje za 2%, vjerojatno zbog znatno veće tržišne cijene maslaca na intratržištu, objašnjava Bobetić.
Teško je predvidjeti kako će se cijene dalje kretati. Može se očekivati daljnji rast budući da potražnja premašuje kapacitete proizvodnje. No kad počne padati potrošnja, možda i u korist jeftinijeg margarina, i cijene maslaca bi mogle pasti.
Foto: Hina