Nakon manje stanke Osijek će ponovno zaintrigirati domaću arhitektonsko-urbanističku zajednicu. Grad Osijek, naime, raspisao je, a Društvo arhitekata grada Osijeka organizira i provodi javni (opći, u jednom stupnju, anonimni, I. stupnja složenosti) urbanistički natječaj za odabir rješenja za izradu Urbanističkog plana uređenja prostora Jug IV u Osijeku.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Čelnik udruge “Halo inspektore” objasnio zašto se ide na bojkot Lidla, Eurospina i DM-a: Otkrivamo koji je proizvod bio tri puta skuplji u Hrvatskoj
Riječ je o prostoru površine približno 53 hektara, počevši od bajera, nastavno prema istoku uz prostor obilaznice pa do prostora Poljoprivrednog instituta.
Ocijenjeno je kako taj rubni gradski prostor ima važan potencijal za planiranu stambenu izgradnju, to više što je on lokacijski blizu i Poduzetničke zone “Nemetin”, koja, posebice nakon otvaranja pogona američke korporacije Jabil te najave dolaska još nekoliko inozemnih investitora, nudi sve više novih radnih mjesta, piše Glas Slavonije.
Prostor je to koji bi, prema ciljevima natječaja, trebao ponuditi rješenja za raznolike tipove stanovanja, odnosno onih koji zadovoljavaju potrebe različitih socijalnih skupina, te, sažeto, uz stambene uravnotežava i društvene i javne sadržaje. Dakle, riječ je o sadržajima poslovnih namjena koji podržavaju svakodnevni život stanovnika, a tu su i površine za sport i rekreaciju.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Tko je čovjek koji je utjerao strah u kosti bahatim trgovcima: Prijetili su mu smrću, povezivali s Glavašem, a sukobio se i s novinarom Dragom Hedlom
Očekuju se prijedlozi koji će osmisliti prometnu infrastrukturu koja omogućuje povezivanje s okolnim područjem i ostalim dijelovima Osijeka kako bi se olakšala mobilnost stanovnika, promoviralo održivo kretanje i smanjila potreba za automobilskim prometom.
Uz to, očekuju se prijedlozi koji će pješačkim i biciklističkim stazama integrirati (novo) naselje u širu mrežu održive mobilnosti.
Promicanje korištenja javnog prijevoza, posebice tramvajskih i autobusnih linija, planirano je uz sjevernu granicu područja obuhvata. Pred natjecateljima je i zadatak rješavanja prometa u mirovanju, odnosno ograničiti kolni promet na prijeko potreban za planirane sadržaje.
Naposljetku, Grad Osijek i Društvo arhitekata ustraju i na održivosti i ekološkoj osviještenosti, očekuju se prijedlozi koji će integrirati načelo održivog razvoja u planiranju kako bi se postigla energetska učinkovitost, smanjenje otpada i zaštita prirodnih resursa. Dakle, treba promicati zelene tehnologije i ekološki prihvatljiva rješenja.
Održivi razvoj
U osnovi, čini se kako je ideja naručitelja taj dio grada ne napučiti previše te zadržati zeleni pojas koji i sada urbaniziranom dijelu osječkog južnog naselja daje poseban štih.
Određen je i nagradni fond u ukupnom iznosu od 65 tisuća eura. Ocjenjivački će sud, na čijem je čelu arhitekt Krunoslav Šmit, dodijeliti pet nagrada, pri čemu će se prvoplasiranom radu dodijeliti 26 tisuća eura. Rok predaje natječajnih radova je 31. ožujka 2025. godine do 15 sati.
Posljednji provedeni urbanističko-arhitektonski natječaj Grada i Društva arhitekata grada Osijeka bio je onaj za odabir rješenja za izradu Urbanističkog plana uređenja prostora bivše ljevaonice (OLT) u Osijeku.
Prethodio mu je poziv Agencije za obnovu osječke Tvrđe za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja obrambenog prostora osječke Tvrđe, gdje je pobjedu odnio projekt koji sadrži tzv. parkovnu garažu koja je dijelom ukopana.
Foto: Hina