Druga skupina hrvatskih državljana evakuiranih iz Gazepreko Kaira krenula je sinoć na put prema Hrvatskoj, a u zagrebačku zračnu luku sletjeli su jutros nešto iza 9 sati, javlja reporterka N1 Tea Mihanović.
Vidno potreseni muškarac, koji je stigao, dao je kratku izjavu rekavši da ovdje imaju rodbinu te će vidjeti što dalje: “Prošli smo užas. Situacija je loša, nema ništa – goriva ni hrane. To nije rat, to je masakr. Ubijeno je 4 000 djece mlađe od 12 godina.” Na pitanje koga su ostavili iza sebe, rekao je: “Skoro 30 umrlih…”
Treća skupina evakuiranih državljana RH u nedjelju poslijepodne stiže u Hrvatsku. S njima je u Kairu uoči polaska bio i veleposlanik Hrvatske u Egiptu Tomislav Bošnjak, zadužen i za Pojas Gaze.
U subotu stigla prva skupina
Prva skupina evakuiranih hrvatskih državljana, njih 22, iz Pojasa Gaze u subotu je stigla Hrvatsku. Kažu da su u Gazi doživjeli nezamislive strahote.
“Hvala Bogu što smo stigli ovdje. Situacija je strašna, mrtvi na ulicama”, dodao je jedan gospodin.
U zagrebačkoj zračnoj luci bila je i Amani Elbalawi, koja je dočekala povratak oca koji je letio preko Pariza.
Hrvatica Amani El Balawi je u zagrebačkoj zračnoj luci dočekala svog oca kojeg je rat zatekao u Gazi. Novinarima je opisala kako se osjećala ovih dana dok je pokušavala stupiti u kontakt s ocem.
-Moj otac bio je u katastrofalnoj situaciji, kao i svako tamo. Izašao je uz pomoć veleposlanstva jer smo na vrijeme poslali dokumente. Sačekali su ga na egipatskoj strani i sad je na putu za Zagreb. Amani je rekla kako je njezin otac krajem rujna otišao u pojas Gaze posjetiti braću i sestre.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: AFERA POLJUBAC: Jesmo li ipak malo prekritični prema Gordanu Grliću Radmanu? On je izuzetno nesposoban ministar, ali ipak nije seksualni nasilnik
-Nitko nije mogao ni zamisliti što će se dogoditi, iako su oni tamo navikli na sve to, ali nikada do ovakvih razmjera nije došlo, rekla je.
Na pitanje kako je uspjela komunicirati s ocem, rekla je da dva-tri dana nisu uopće imali kontakt .
-Većinom smo se čuli ujutro preko telefona, direktno smo zvali na njegov broj mobitela. A kada je htio internet, morao je ići do jedne banke koja je na otvorenom. To je bilo jako nesigurno, rekla je Amani.
Rekla je i kako za obitelj koja ostala u Gazi kaže mogu samo moliti jer nemaju gdje pobjeći.
“Oni su i dalje u izbjegličkom kampu. To je katastrofa jer se i tamo svugdje još uvijek bombardira”, poručila je Amani koja je zatim potrčala prema ocu koji je stigao u Zagreb: Prije nego što ga je zagrlila poljubila mu je ruku kao izraz poštovanja.
U četvrtak su evakuirani svi hrvatski državljani koji su htjeli napustiti Pojas Gaze. Iako su se prvotno prijavila 23 hrvatska državljanina, jedna se žena predomislila i odlučila ostati, potvrđeno je tada iz službenih izvora.