Unatoč činjenici što je prošlo tjedan dana od izbora, još nemamo vladajuću većinu. Ključ i rješenje u rukama je Domovinskog pokreta koji službeno pregovara sa svima. U međuvremenu je SDP odustao od predsjednika Milanovića kao mandatara, a Most potresa žestoka svađa bračnog para Raspudić s vodstvom stranke zbog europskih izbora – zbog čega Marija i Nino Raspudić najavljuju istupanje iz stranke.
Aktualne političke zavrzlame komentirali su u emisiji “Studio 4” Stjepo Bartulica iz Domovinskog pokreta te Ladislav Ilčić,nezavisni kandidat za EU izbore.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Nina Badrić komentirala optužbe na račun Dalibora Matanića: Jednu stvar smatram suludom
Bartulica je kazao da je parlamentarna demokracija zahtjevna i traži strpljenje ljudi te da se sastavljanje vlade ne događa preko noći.
– Domovinski pokret neće odustati od ključnih načela. Dakle, naši građani su poslali poruku, žele ipak promjene, ne business as usual kao do sada. Znamo da gospodin Plenković u zadnjih 8 godina se navikao na prilično komotnu poziciju, to se sad mijenja i svi će trebati, rekao bih se, prilagoditi novim okolnostima. Očekivanja su velika i znamo da možemo mijenjati stvari jedino ako imamo poluge.
– Ja sam proveo 4 godine u oporbi u Saboru, vidio sam iz prve ruke kako to izgleda. I građanima treba još jednom poručiti da ćemo biti na visini zadatka, svjesni smo o svojoj odgovornosti, ali tražimo malo strpljenja jer očekujem da će pregovor ipak biti teški, rekao je.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Dalija Orešković tendenciozno komentirala Anušićeve riječi, a onda joj je uzvratio Peđa Mišić: Jeste li na Bleiburgu odradili posao do kraja?
Dodao je da je bilo “dosta kontakata” s HDZ-om te da je “neprimjereno da pojedinci s ljevice dijele lekcije i dociraju što bi trebali činiti”.
– Mi smo tu realni, nemamo sami apsolutnu većinu i treba razgovarati, to je smisao parlamentarizma. Ovi razgovori, pa pogotovo početak, trebaju krenuti u jednom ozbiljnom tonu, ali da obje strane budu svjesne odgovornosti. Nitko neće dobiti sve što traži, kazao je Bartulica.
Ilčić se oko pregovora za formiranje vladajuće većine osvrnuo na optužbe o korumpiranosti ljevice i desnice.
– Korupcija je prvenstveno sustavni problem. Tako da ovo za što se zalažu socijalisti sustavno sigurno neće riješiti problem jer oni žele veće poreze, oni žele da država ima više novaca u rukama i da kako oni kažu pravedno onda dijele plaće. Dakle, to neće donijeti rezultat, kazao je.
– Ovo što zagovara Most da bi oni sa SDP-om riješili pitanje korupcije, meni je vrlo, vrlo neuvjerljivo. Pitanje je kako bi ta nekakva lijeva vlada uopće funkcionirala, zato što ovi koncepti koji nude SDP-a, pogotovo Možemo su u drugim europskim zemljama pokazali strašne rezultate. Znači, njemačko gospodarstvo, koje je bilo najjače europsko gospodarstvo jako trpi, s tim će se izgleda koalicija raspasti, koalicija koja je napravljena od socijalista i zelenih. Znači, oni imaju nerealan pristup gospodarstvu, oni samo pričaju, kao i naši socijalisti, kome bi oni dali novac, ali ništa ne kažu gdje bi skupili taj novac, kako bi zaradili taj novac, kako će se gospodarstvo razvijati, i to jednostavno tako ne funkcionira, pojasnio je.
– Mislim da ta lijeva koalicija nikako nema smisla, i bez obzira na to što je moje mišljenje o HDZ-u i Domovinskom pokretu, mislim da je jedina realna opcija danas za Hrvatsku, da oni stvore vladu, zaključio je.
Raskol u strankama nakon izbora – Kolakušić i DP, Most i supružnici Raspudić?
Upitan zašto nakon izbora dolazi do raskola u strankama, Kolakušić je odmah u izbornoj noći okrenuo leđa DP-u, u MOST-u mogući izlazak iz stranke Marije i Nina Raspudića, Ilčić je kazao da je razlog nedostatak strateške usmjerenosti i nespremnosti na zajedništvo.
– Imam ozbiljne primjedbe i na Most i na Domovinski pokret, zato idem s nezavisnom listom, zato što su i jedni i drugi imali svaki po više prilika stvoriti jednu jako kršćansku, konzervativnu opciju i nisu bili otvoreni za to. Znate, mi imamo predstavljanje u predizbornoj kampanji u kojoj kandidati iz iste stranke iz različitih izbornih jedinica govore sasvim suprotne stvari. Ja se nadam da će ipak naš dio političkog spektra sazrijevati, da će postajati programski jasnije, rekao je.
Bartulica je kazao da je Domovinski pokret bio otvoren za takvu suradnju te da je on osobno puno uložio u relaksiranje odnosa s drugima što je najteže u politici.
– Lako je naći razloge zašto ne surađivati. Uvijek sam pokušavao biti glas razuma, birači su to očekivali, dakle nebitno je na kraju krajeva što misli Grmoja ili Petrov ili ja o tome, nego birači, ja mislim, su bili spremni to nagraditi. Nije se dogodilo, ja sam htio i svojim primjerom na ovim izborima pokazati da nije nužno biti prvi, pristao sam biti pri dnu, predzadnje mjesto, ušao sam opet izravno u Hrvatski sabor. Dakle, trebamo svi paziti i na svoje osobne neke ambicije, viši cilj je uvijek važniji, nitko nije iznad Hrvatske, rekao je.
Komentirao je i Kolakušića.
– Prije izbora uvijek je bolje se dogovoriti ići zajedno zbog d’Honta. Dakle, mi smo gledali kombinacije i odlučili da je ipak povoljnije se s njim dogovoriti u ovoj kombinaciji nego da idemo sami. Sad, nakon izbora svatko opet u slobodi odlučuje što će. Mislim da on griješi što na ovaj način solira, jer nije smisao, ja ne vidim politiku crno-bijelu da postoji samo neka apsolutna istina i sad on isključuje pregovore s bilo kojom stranom. To nije realno i mislim da on na ovaj način neće provesti ideje za koje se on zalaže. Ja sam puno za, rekao bih, realniji, razboritiji pristup, pojasnio je.
Čiju podršku očekuju na EU izborima i za što se zalažu?
Ilčić je komentirao čiju podršku i kakvu izlaznost na EU izborima očekuje. Kao nezavisni kandidat sa svojom nezavisnom listom trebao je skupiti pet tisuća potpisa podrške da bi se kandidirao. Pojasnio je da stranke to ne moraju raditi, te kazao da su skupili gotovo deset tisuća potpisa.
Rekao je da je demokracija kad se običan čovjek koji nije ni član stranke, koji nema takav interes, ali zbog nekih uvjerenja koje je prepoznao da on zastupa, uključi se u politički proces.
– Drugo, to su neke vrijednosti. Činjenica je da u Europi danas prevladavaju društveni koncepti koji su vrlo upitni, to su te promjene iz pola LGBT, tu stradava obitelj, tu stradavaju nekakve temeljne vrijednosti, ali prvenstveno to sve skupa ima negativne posljedice. Nisu svjesni da gospodarstvo nije ideološki neutralno, znači mi kod gospodarstva moramo dati više slobode gospodarstvu, a ne s različitim regulativama, nešto što političari misle da je važno njima nametati obrasce ponašanja, dodao je.
Ilčić: Kao nezavisan ne ovisim o ljudima koji imaju destruktivan pristup
Na pitanje zašto bi netko glasao upravo za njega, kazao je da je on eurorealist, dakle smatram da Hrvatska strateški preslaba da bi preživjela bez EU, ali da EU treba “vratiti na ono što je nekad bila”. Dodao je da promiče jasan programski orijentiran sadržaj.
– Ja imam vrlo pozitivno mišljenje o Bartulici i točno je sve što je on rekao da se on zalagao za to jedinstvo, međutim nisu takvi svi u Domovinskom pokretu. Moram reći da je Domovinski pokret preko Velimira Bujanca, oni su se odlučili za to da napadaju sve druge koje nisu s njima i tu su propustili napraviti to jedno zajedništvo i okupili ljude koje imaju vrlo različita pitanja, to smo vidjeli u tom predizbornom sučeljavanju, vrlo različite programska stajališta, kazao je.
– U Europskom parlamentu moramo imati ljude s iskustvom, ljude koje imaju jasne čvrste političke stavove i smatram da se samo tako se možete izboriti. Evo to mislim da je razlika i to je ta jedna nezavisnost. Dakle da ja ne ovisim o stranci, ne ovisim o tim ljudima koji imaju destruktivan pristup i mislim da je to moja komparativna prednost, dodao je.
Bartulica: Osobna ambicija ne smije biti iznad općeg dobra
S druge strane, Bartulica je kazao da je politika timski sport i da “nije dovoljno zastupati neka uvjerenja i politike i biti sam, nećemo ništa promijeniti na taj način”.
– Nijedna stranka nije savršena. Moramo biti realni. Mi smo nesavršeni ljudi. Radimo što možemo u okolnostima kakve jesu. Tako ja vidim svoj angažman. Dakle, i dalje neću nikad odustati od svojih principa i načela. To birači su na kraju prepoznali. Međutim, kako ići dalje, to je na europskoj razini jedno načelo. Dakle, konzervativne snage sad su podijeljene u dvije grupacije. Kad bi bile jedinstvene, bile bi možda gotovo najveća grupacija u EP. Trebamo biti ustrajni u tome, rekao je.
– U puno toga što radi gospodin Ilčić se slažem, međutim ići s nezavisnom listom na izbore opet će dijeliti biračko tijelo. Postavlja se pitanje zašto se to radi. Prema tome, moramo vidjeti koliko možemo realno uspjeti s onim što imamo. Ne možemo preko noći mijenjati stvari. Na kraju krajeva, opet ću reći, osobna ambicija ne smije nikad biti iznad općeg dobra, dodao je.
Sastavljanje lista za Europski parlament; personalizirani izbori
Bartulica je rekao da je Ivan Penava nositelj liste da je on ispod njega.
– Mi smo o tome razgovarali prije, kao zreli ljudi. Mislim da treba i reći da ovo s listama je jedno plodno tlo za izazivanje raznih sukoba. Prema tome, imamo razne oblike demokracije. Ja bih sigurno bio sretniji da u izbornom modelu u Hrvatskoj omogućimo građanima veći broj preferencijalnih glasova.
Dodao je da je dobro da su personalizirani izbori ili kampanje.
– Mi ćemo pokušati to. Ja sam najduže u tome što se tiče naše stranke. Na mnogim sam bio forumima, konferencijama. Pratim europsku politiku već niz godina. Mislim da je to dobro, mi trebamo profilirati ljude za razna područja. Naša politička kultura je takva da na kraju nije dobro da neki zastupnik u Saboru je više zahvalan stranačkom vodstvu nego biračima za svoj mandat. Moramo razmišljati da građani žele imati osjećaj da zaista odlučuju o sudbini zemlje, rekao je.
Jesu li sve zemlje na EU izborima “otklizale desno”?
– Mala izlaznost na izborima za Europski parlament je posljedica ljevičarskih politika koji centraliziraju sve više odluka u Bruxellesu koje ljudi ne razumiju, ne zanima ih i onda ni ne izlaze na izbore. Dakle, upravo suprotno, mi se zalažemo za supsidijarnost, zato da se odluke približe građanima, da osjećaju da na njih mogu utjecati i onda bi izlaznost bila veća, kazao je Ilčić.
– Konzervativci u toj desnoj grupi od nas, gdje su Marine Le Pen i AfD i tako dalje, ima dosta, kako da kažem, nacionalsocijalista. Možda malo ružno zvuči zbog povijesti, ali da, upravo je tako. Oni su vrlo nacionalno orijentirani i skeptični prema ovom mainstream-u Europske unije, ali su u biti socijalisti i po vrijednosnom sustavu i po smislu kako država funkcionira, dodao je.
Pojasnio je da nije on sam na listi za EU izbore, na drugom mjestu je Matej Šimundić, predsjednik Skupštine Splitsko-domovinske županije koji je bio član Domovinskog pokreta.
– On je izašao iz Domovinskog pokreta jer je zaključio da je ultimativni cilj Domovinskog pokreta jedan poslovni interes. Dakle, sigurno ne svih od njih, kao što sam rekao, imam pozitivno mišljenje o Bartulici. Ali, hoću reći, mi moramo imati jednu jasnu programsku orijentiranost i konačno da znamo zašto se mi bavimo politikom, ne osobno, nego da u grupaciji koje mi jesmo, koji je konačni njezin cilj. Dakle, ako podržavamo neke koji su mogli stvoriti zajedništvo, a radili su protiv tog zajedništva, onda, bez obzira na to što ima tamo dobrih ljudi, u stvari podržavamo jedan projekt upitnog procesa, dodao je.
Bartulica je kazao da je duže već prisutan trend “otklizavanja” Europe u desno te da misli da će se nastaviti.
– Ne može biti Europa kao kontinent mjesto za rješavanje svih svjetskih problema. Moramo mijenjati i pravila o azilu, moramo biti svjesni da postoje granice radi konkretne svrhe, nije svejedno. Ovo što ljevica sanja svijet bez granica, dovodi do samog urušavanja Europe. Prema tome, jasno ćemo komunicirati. To svakako sam za njegovanje naše kršćanske baštine. To je isto zaboravljeno. Ljudi koji su osnivali Europsku uniju, po mnogima bi bili ekstremisti u današnjoj Europskoj uniji. Prema tome, moramo gledati to u širom kontekstu.
Dodao da građani moraju biti svjesni da se mnoge odluke koje utječu na njih donose upravo u u Bruxellesu.
Foto: Hina