Novinar Ivan Ugrin, odličan poznavatelj stanja u Katoličkoj crkvi, komentirao je izbor novih kardinala. Ističe da je papa Franjo kardinalom proglasio i beogradskog nadbiskupa Ladislava Nemetha, podrijetlom Mađara. Analizu Ivana Ugrina, koju smo preuzeli s Instagrama, prenosimo u cijelosti.
“Papa Frane je u nedjelju 6. listopada, nakon Angelusa obznanio imena novih kardinala koje će kreirati u bazilici svetog Petra u Vatikanu, na konzistoriju kojeg je najavio za svetkovinu Bezgrješnog Začeća Marijina, u nedjelju 8. prosinca 2024.
Ima među najavljenim imenima i jedan nekadašnji vatikanski nuncij s punih 99 godina života kojemu preostaje samo žarko se moliti Bogu da ga u sljedeća dva mjeseca ne uzme sebi gore na nebo kako bi ovdje na zemlji doživio najveću moguću čast koju neki katolički prelat može ostvariti u crkvenoj karijeri. Istini za volju, u hijerarhijskoj strukturi moguće se uspeti još samo jedan korak više a taj je da iza zatvorenih vrata u Sikstinskoj kapeli, kardinali okupljeni u konklavama izaberu jednog među sobom za vrhovnog poglavara Katoličke crkve, to jest za Papu. Taj 99-godišnjak i o tome može samo sanjati, jer konklave sigurno neće niti vidjeti, budući da onda kad premine rimski biskup, u Sikstinu ulaze samo crkveni prinčevi mlađi od 80 godina, koji sudjeluju u izboru novog pontifexa maximusa.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: EKSKLUZIVNO: Dragan Primorac otkrio zašto se slikao sa Stipom Mesićem u invalidskim kolicima
Jedan od onih koji zacijelo više neće sudjelovati na konklavama bivši je vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić. On je do danas na ovim našim stranama bio najveće iznenađenje kad je riječ o tituli kardinala, jer ga je usred velikosrpske agresije na Bosnu i Hercegovinu, purpurnom čašću odlikovao bio sveti papa Ivan Pavao II. Puljić uskoro navršava 80 godina a „mi smo se nadali“ da bi njegov nasljednik Tomo Vukšić mogao postati i kardinal.
No, argentinski je papa obznanio urbi et orbi da je među nove kardinale odlučio pribrojiti beogradskog nadbiskupa, porijeklom Mađara, Ladislava Nemetha. To je još jedan dokaz Franine „ost politike“ kojom tendira preko Beograda doskočiti do Moskve.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: PROFESOR VALERIJE VRČEK: Čuvajte se opasnog formaldehida. Otrovi se čuvaju u maloj bočici
Prema izvorima bliskim vatikanskoj diplomaciji, ovih dana je izaslanstvo Svete Stolice boravilo u Beogradu gdje se dogovarao pohod pape Frane Srbiji. Naravno, to uključuje i placet SPC-a s kojim papa Bergoglio gradi most prema Ruskoj pravoslavnoj crkvi. Zbog tih je relacija žrtvovao i Stepinčevu kanonizaciju. Mađaron Nemeth je među onima koji ne mogu smisliti hrvatskog blaženika. Ovo je o Nemethu lani zabilježio Ivica Šola: „Hrvatski biskupi, što se tiče beogradskog nadbiskupa Nemetha, trebali bi biti posebno zabrinuti. Naime, nakon što je tradicionalna svečanost bunjevačkih Hrvata, Dužijanca, prvi put od strane iskonstruiranih srpskih Bunjevaca održana u Beogradu, blagoslovljeni kruh su predali Vučićevu ministru srpskih boraca Selakoviću, čiji je brat Zoran autor freske u banatskom samostanu Jovana Bogoslova na kojoj Stepinac gori u paklu. Kruh za Stepinca kojeg šalju u pakao je blagoslovio Nemethov izaslanik, poljski svećenik, koji, očito, nije znao u što ga je nadbiskup Nemeth gurnuo, kao Stepinca u pakao“.
I onda neki pišu kako je zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša utjecajan u Vatikanu. Očigledno je, na primjer, kako među vatikanskim zidinama puno bolje kotira dominikanski propovjednikTimothy Radcliffe, koji se godinama u Crkvi zalaže za „pastoralni pristup katolicima koji doživljavaju istospolnu privlačnost“. Bio je svojedobno i general Dominikanaca, a sad ga je papa Frane imenovao novim kardinalom kojeg će među inima kreirati tijekom desetog konzistorija u svom pontifikatu. Srećom, i on već ima više od 79, pa također neće biti na konklavama.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Marija Selak Raspudić razotkrila neiskrenog Milanovića: Ne vjerujem mu iz dva razloga. Zabrinjavaju me njegove izjave
Otac Radcliffe je lani služio kao duhovnik na sinodskoj skupštini, a to isto radi i ove godine, na drugoj sesiji Sinode o sinodalnosti. U prošlosti je izazivao kontroverze izjavama o istospolnoj privlačnosti. Pisao je u izdanju L’Osservatore Romano, novinama Svete Stolice od 19. rujna 2023., o tome da je osobno na „sinodalnom putu s gay katolicima“.
Taj 79-godišnji dominikanac napisao je da su istospolne “želje”, kao i sve želje, “Bogom dane” i da ih je potrebno “educirati”, a ne uskratiti. Radcliffe je pohvalio “zrele gay katolike” u “posvećenim vezama”.
“Crkveno učenje se već razvija budući da je osvježeno proživljenim iskustvom: homoseksualce više ne promatramo samo u smislu seksualnih čina, već kao našu braću i sestre koji, prema riječima pape Frane, mogu biti blagoslovljeni”, istaknuo je Radcliffe prije godinu dana .
S ocem Timothyjem Radcliffeom razgovarao je lani svećenik Dubrovačke biskupije don Hrvoje Katušić za polis.ba, kad je britanski dominikanac bio predavač na Mediteranskim teološkim susretima u Lovranu koji se održavaju pod pokroviteljstvom riječkoga nadbiskupa Mate Uzinića.
„Što se tiče pitanja kao što je ređenje žena mislim da smo još na putu, vidjet ćemo. Slažem se s papom Franom kada kaže da ne želi klerikalizirati žene, nego želi deklerikalizirati Crkvu. Kardinal Hume, westminsterski nadbiskup, kojeg mnogo poštujem, rekao je da ako Crkva kaže da se žene mogu zarediti, u redu, idemo naprijed. Mislim da je važno koje je prvo pitanje. I ako je prvo pitanje mogu li se žene zarediti, mislim da to nije dobro pitanje. Prvo pitanje bi trebalo biti: kako živjeti zajedno? Kako se vrši vlast? Svatko bi trebao imati vlast, ali koju vlast i kako je živjeti? A onda mislim da možemo ići naprijed, pa ćemo vidjeti. Ali ne mislim da postoji ikakva doktrinarna zapreka ređenju žena. Osobno bi me jako veselilo ređenje žena đakonica. Jer trebamo glas žena. Moramo ih čuti u Crkvi. Dakle, andiamo avanti!”
Još prije desetak godina u intervjuu za “The Guardian”, otac Radcliffe je između ostaloga rekao i ovo: „Ne sumnjam da Bog doista poziva homoseksualce u svećeništvo, a oni su među najpredanijim i najimpresivnijim svećenicima koje sam upoznao“. U jednom kasnijem intervjuu za britanski časopis „The Tablet“, otac Timothy kazao je da bi svaka ukorijenjena predrasuda pojedinca prema „drugima, poput homofobije, bila osnova za odbijanje kandidata za svećenika, ali ne i njegova seksualna orijentacija“.
No, postoji nešto što se zove „Naputak o kriterijima za duhovna zvanja“, koji je 2005. godine izdao papa Benedikt XVI., u kojem je naloženo da se osobe s „duboko ukorijenjenim homoseksualnim sklonostima, ne može pripustiti u sjemenište i svetim redovima“, a napose „one koji prakticiraju homoseksualnost, pokazuju takve sklonosti ili podupiru takozvanu gay kulturu“.
Nažalost, očigledno u tom Naputku nema niti riječi o onima koji su već biskupi i svećenici, a očigledno „prakticiraju homoseksualnost, pokazuju takve sklonosti ili podupiru takozvanu gay kulturu“. Takve osobe, analogno prije navedenim kriterijima za zvanja, poput ovog dominikanca Timothyja Radcliffa, ne bi se smjelo pripustiti u kardinalski zbor.
Samo što je pitanje, sjeća li se još itko u Vatikanu onih proročanskih riječi svetog pape Pavla VI., kad je na blagdan svetih Petra i Pavla 1972. godine, opisujući dramatično stanje u Crkvi nakon Drugog Vatikanskog koncila (1962. – 1965.), imao hrabrosti izgovoriti: „Mogli bismo reći da je kroz neku tajanstvenu pukotinu sotonski dim ušao u Božju Crkvu“(!)
Dobro je prvi papa, apostol Petar, u svojoj poslanici upozoravao vjernike: „Otrijeznite se! Bdijte! Protivnik vaš, đavao, kao ričući lav obilazi tražeći koga da proždre“”, zaključuje Ivan Ugrin.
Naslovna fotografija: Hina