– Politika Europske unije o migracijama je loša. Povrat migranata o kojem se sad govori je normalan i uobičajen. Kako je potpisano, tako se i provodi. Nije samo Hrvatska u toj situaciji, u njoj su sve države koje su prve na ulazu u EU, od Rumunjske i Bugarske do Grčke, Italije i dijelom Španjolske. Takav sustav nije pravedan i pošten. Ako smo jedinstveni europski, gospodarski i sigurnosni prostor, onda bi taj teret trebalo podijeliti i u smislu osiguranja granice, i u smislu zbrinjavanja migranata, tim više što Bruxselles podržava ilegalne ulaske – kaže za Večernji list analitičar Željko Cvrtila.
Kako to, pitamo, Bruxselles podržava ilegalne migracije? – Oni koji žele ući u EU, ako nemaju papire, neće moći proći preko legalnog prijelaza, ali ako odu li stotinjak metara dalje, mogu zakoračiti u Hrvatsku, a nemate alate da to spriječite. Fizičku silu ne smijete primjenjivati, kao ni fizičke prepreke koje Bruxselles također ne želi. I kad tako uđu u Hrvatsku, zatražit će azil i dobiti beneficije kao tražitelji azila, od smještaja do hrane. Odmorit će se i otići dalje – kaže analitičar Željko Cvrtila, javlja Večernji list.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Jedna od najljekovitijih biljaka na svijetu: Pomaže protiv bolova, spušta temperaturu, liječi probleme s grlom i krajnicima… I što je najbitnije, raste u Hrvatskoj
Hrvatska je, dodaje, primjer države koja potvrđuje da se legalnim, selektivnim i kontroliranim migracijama, mogu nadomjestiti eventualne potrebe za radnom snagom. – Imate u Hrvatskoj 200.000 ljudi koji su platili karte, vize i druge troškove, imaju dokumente, rade, privređuju i plaćaju poreze. Oni pak koji bježe od rata, koji nisu ekonomski migranti, imaju granične prijelaze na kojima se mogu prijaviti, pa će država preuzeti brigu o njima. Postavlja se i pitanje kako ćete utvrditi bježi li netko od rata? Ako svatko može prijeći granicu gdje hoće, čemu onda granice? Zato bi sve države EU trebale snositi jednak teret, bez obzira gdje su migranti ušli, a ne prebacivati ga na države poput Hrvatske, Grčke… – ističe Cvrtila.