Nakon što je Nacional objavio dio prepiske između osumnjičenika za korupciju Hrvoja Petrača, njegovog sina Novice i ravnatelja Klaićeve bolnice, Gorana Roića, otkriva se da je vinarija Petrač kao poseban dragulj u obiteljskom portfelju – doslovno bila mjesto na kojem su se brusili poslovi koji su se našli pod istragom ureda europskog tužitelja
Hrvoje Petrač je razmjenjivao prijateljske poruke s ravnateljem Klaićeve bolnice Goranom Roićem i dogovarao njegov sastanak sa Sašom Pozderom, uvoznikom medicinske opreme, a onda je u glasovnoj poruci Saši Pozderu objasnio daljnji plan te naveo da je Roiću rekao da su „dobili signal iz Ministarstva zdravstva prema njemu“, piše Nacional. U narednoj je poruci dodao da se s Roićem „dogovorio da se poslije toga svi zajedno vide u vinariji Petrač“. Novica Petrač, Hrvojev sin, dodao je i znakovit komentar: „E to to da bude cugavela“, navodi Forbes.
Dakle, Vinarija Petrač, ponos obitelji Petrač koja već dugi niz godina proizvodi i prodaje visokokvalitenta vina po cijeloj Hrvatskoj, poslužila je u ovom slučaju kao mjesto za susrete sudionika koruptivnog pothvata distribucije medicinske opreme u odabrane državne bolnice uz asistenciju ministra zdravstva Vilija Beroša.
Zagorska idila kao kulisa za mutne posove
Vinarija, odnosno kompleks objekata i vinograda na Hršak Bregu kod Krapinskih Toplica u Hrvatskom Zagorju, u vlasništvu su tvrtke Petrač – čiji je vlasnik Hrvojev sin Nikola.
U 2023. godini ostvarila je 1,02 milijuna eura prihoda i 42.777 eura dobiti. Ima 1,95 milijuna eura imovine i 17 zaposlenih. Podatak o prosječnoj mjesečnoj plaći od 414 eura čudi, s obzirom da bi to bilo značajno ispod hrvatske minimalne plaće, pa je moguće da su tom skromnom iznosu kumovale plaće sezonaca. Prihod tvrtke u rangu je onoga iz 2022. godine, dok je ranijih godina bio skromniji. Što čudi, s obzirom da su vina Petrač prisutna u mnogim restoranima i vinarijama diljem Hrvatske.
„Danas je potrebna spremnost da se ostvari nešto novo i nešto drugačije“, najavljuje obitelj Petrač svoje ambicije s vinima na stranici Vinarije Petrač, a tu se predstavljaju i sami vlasnici.
„Petrač je višestoljetno zagorsko prezime. Petrači su izvorna zagorska obitelj. Hršak breg je djedovina obitelji Petrač. Uz nasljeđe minulih vremena kad se vino pravilo i pilo u kućnoj radinosti, dijelilo sa susjedima da bi se uživalo u životu, danas je potrebna spremnost da se ostvari nešto novo i nešto drugačije, a nešto toliko dobro da gradi novi identitet vlastitog podneblja.“, piše o obiteljskoj tradiciji na stranicama vinarije, te se s dosta ponosa objašnjava onima koji ne razumiju rascjepkanost zagorskih parcela kako je bilo teško okrupniti posjed na kojem su danas vinogradi Petrač – a posjed se proteže na deset hektara.
Vinarija Petrač, piše, ima „suvremeni podrum kapaciteta 200 tisuća litara“.
Uređen vinski podrum, kvalitetna vina…
„Kapaciteti su realno i veći, ali u podrumu Petrač osim što nastaju, vina se i čuvaju do trenutka kad su spremna za tržište. Prostornošću, suvremenom opremom i tehnologijom, podrum obitelji Petrač odlikuju idealni uvjeti za stvaranje i školovanje vina.“, naglašeno je.
Crna vina prolaze malolaktičnu fermentaciju te odležavaju dijelom u velikim bačvama slavonskog hrasta zapremnine dvije tisuće litara, a dijelom u barrique bačvicama francuskog hrasta (Allier). Cabernet Sauvignon i Merlot dobivaju puno sunčeve topline u vinogradu koji se prostire na strmim padinama u smjeru jug / jugoistok. Tlo je pjeskovita ilovača, a u vrijeme berbe noći su vrlo hladne, predstavlja se kvaliteta vinograda i vinarije.
Na brdu Hršak Breg posađeno je oko 40 tisuća čokota. To je, kažu, idealan broj za jedinstvenu vrstu Guyot, lozu koja se tradicionalno uzgaja na zagorskim terenima, a vinograd Petračevih je specifičan po tome jer ima i 22 tisuće trsova sorte Cabernet Sauvignon i 4 tisuće sorte Merlot.
“Vinarija Petrač je prva u Zagorju zasadila crvenu Bordeaux sortu grožđa s kojom postiže znatan uspjeh na međunarodnim i lokalnim natjecanjima. Zahvaljujući viziji Vinarije Petrač danas su te sorte priznate i preporuka je da se sade ne samo na području Zaboka već i u cijelom Zagorju.”, navedeno je. Osim crnih sorti tu je i pet tisuća loza graševine, pet tisuća loza chardonnaya, te tisuću i pol rajnskog rizlinga – koje su „osnova za stvaranje monosortnih bijelih vina vinarije Petrač“.
Impresivan popis restorana koji nude vina Petrač
U rubrici reference Vinarija Petrač navodi više desetaka hrvatskih restorana – među kojima su brojni restorani koje se smatra vrhunskima, a neki od njih imaju i Michelinove zvijezdice. Tu su i nagrade Decantera, prezentacije pojedinih vina – koje počinju čuvenom Karizmom – Bordeaux blendom iz Hrvatskog zagorja, koje je, sudeći prema porukama, posebno volio ministar zdravstva Vili Beroš. Tu je naznačena i informacija da je Vinarija koristila poticaje iz EU Fondova, i to za nabavku poljoprivredne mehanizacije, u iznosu od 97.665 kuna.
Fotogalerija otkriva impresivno uređene vinograde – u sva četiri godišnja doba, te vinske podrume s modernim i retro bačvama.
Od karizmatične Karizme do “cugavele”
Nakon istrage europskih istražitelja postalo je poznato da su ti impresivni interijeri poslužili i za druženje članova obitelji Petrač s odabranim ravnateljima i liječnicima – zajedno s poduzetnikom Sašom Pozderom, koji je nabavljao medicinsku opremu.
Biti će zanimljivo pratiti hoće li se ova dramatična afera odraziti i na poslovanje vinarije i reputaciju vina – koja su do sada u pravilu ubirala komplimente vinskih znalaca. Po svemu sudeći, ta ista profinjena vina poslužila su sada za „cugavelu“ tijekom sklapanja koruptivnih dilova.
Foto: Hina