Tajne vinarije Petrač gdje su uz ‘cugavelu’ padali mutni poslovi s ravnateljima bolnica: Potrčko Beroš posebno je uživao u jednom vinu

Tajne vinarije Petrač gdje su uz ‘cugavelu’ padali mutni poslovi s ravnateljima bolnica: Potrčko Beroš posebno je uživao u jednom vinu

Nakon što je Nacional objavio dio prepiske između osumnjičenika za korupciju Hrvoja Petrača, njegovog sina Novice i ravnatelja Klaićeve bolnice, Gorana Roića, otkriva se da je vinarija Petrač kao poseban dragulj u obiteljskom portfelju – doslovno bila mjesto na kojem su se brusili poslovi koji su se našli pod istragom ureda europskog tužitelja

Hrvoje Petrač je razmjenjivao prijateljske poruke s ravnateljem Klaićeve bolnice Goranom Roićem i dogovarao njegov sastanak sa Sašom Pozderom, uvoznikom medicinske opreme, a onda je u glasovnoj poruci Saši Pozderu objasnio daljnji plan te naveo da je Roiću rekao da su „dobili signal iz Ministarstva zdravstva prema njemu“, piše Nacional. U narednoj je poruci dodao da se s Roićem „dogovorio da se poslije toga svi zajedno vide u vinariji Petrač“. Novica Petrač, Hrvojev sin, dodao je i znakovit komentar: „E to to da bude cugavela“, navodi Forbes.

Dakle, Vinarija Petrač, ponos obitelji Petrač koja već dugi niz godina proizvodi i prodaje visokokvalitenta vina po cijeloj Hrvatskoj, poslužila je u ovom slučaju kao mjesto za susrete sudionika koruptivnog pothvata distribucije medicinske opreme u odabrane državne bolnice uz asistenciju ministra zdravstva Vilija Beroša.

Zagorska idila kao kulisa za mutne posove

Vinarija, odnosno kompleks objekata i vinograda na Hršak Bregu kod Krapinskih Toplica u Hrvatskom Zagorju, u vlasništvu su tvrtke Petrač – čiji je vlasnik Hrvojev sin Nikola.

U 2023. godini ostvarila je 1,02 milijuna eura prihoda i 42.777 eura dobiti. Ima 1,95 milijuna eura imovine i 17 zaposlenih. Podatak o prosječnoj mjesečnoj plaći od 414 eura čudi, s obzirom da bi to bilo značajno ispod hrvatske minimalne plaće, pa je moguće da su tom skromnom iznosu kumovale plaće sezonaca. Prihod tvrtke u rangu je onoga iz 2022. godine, dok je ranijih godina bio skromniji. Što čudi, s obzirom da su vina Petrač prisutna u mnogim restoranima i vinarijama diljem Hrvatske.

„Danas je potrebna spremnost da se ostvari nešto novo i nešto drugačije“, najavljuje obitelj Petrač svoje ambicije s vinima na stranici Vinarije Petrač, a tu se predstavljaju i sami vlasnici.

Vili Beroš
Uhićeni ministar Vili Beroš

„Petrač je višestoljetno zagorsko prezime. Petrači su izvorna zagorska obitelj. Hršak breg je djedovina obitelji Petrač. Uz nasljeđe minulih vremena kad se vino pravilo i pilo u kućnoj radinosti, dijelilo sa susjedima da bi se uživalo u životu, danas je potrebna spremnost da se ostvari nešto novo i nešto drugačije, a nešto toliko dobro da gradi novi identitet vlastitog podneblja.“, piše o obiteljskoj tradiciji na stranicama vinarije, te se s dosta ponosa objašnjava onima koji ne razumiju rascjepkanost zagorskih parcela kako je bilo teško okrupniti posjed na kojem su danas vinogradi Petrač – a posjed se proteže na deset hektara.

Vinarija Petrač, piše, ima „suvremeni podrum kapaciteta 200 tisuća litara“.

Uređen vinski podrum, kvalitetna vina…

„Kapaciteti su realno i veći, ali u podrumu Petrač osim što nastaju, vina se i čuvaju do trenutka kad su spremna za tržište. Prostornošću, suvremenom opremom i tehnologijom, podrum obitelji Petrač odlikuju idealni uvjeti za stvaranje i školovanje vina.“, naglašeno je.

Crna vina prolaze malolaktičnu fermentaciju te odležavaju dijelom u velikim bačvama slavonskog hrasta zapremnine dvije tisuće litara, a dijelom u barrique bačvicama francuskog hrasta (Allier). Cabernet Sauvignon i Merlot dobivaju puno sunčeve topline u vinogradu koji se prostire na strmim padinama u smjeru jug / jugoistok. Tlo je pjeskovita ilovača, a u vrijeme berbe noći su vrlo hladne, predstavlja se kvaliteta vinograda i vinarije.

Na brdu Hršak Breg posađeno je oko 40 tisuća čokota. To je, kažu, idealan broj za jedinstvenu vrstu Guyot, lozu koja se tradicionalno uzgaja na zagorskim terenima, a  vinograd Petračevih je specifičan po tome  jer ima i 22 tisuće trsova sorte Cabernet Sauvignon i 4 tisuće sorte Merlot.

“Vinarija Petrač je prva u Zagorju zasadila crvenu Bordeaux sortu grožđa s kojom postiže znatan uspjeh na međunarodnim i lokalnim natjecanjima. Zahvaljujući viziji Vinarije Petrač danas su te sorte priznate i preporuka je da se sade ne samo na području Zaboka već i u cijelom Zagorju.”, navedeno je. Osim crnih sorti tu je  i pet tisuća loza graševine, pet tisuća loza chardonnaya, te tisuću i pol rajnskog rizlinga – koje su „osnova za stvaranje monosortnih bijelih vina vinarije Petrač“. 

Impresivan popis restorana koji nude vina Petrač

U rubrici reference Vinarija Petrač navodi više desetaka hrvatskih restorana – među kojima su brojni restorani koje se smatra vrhunskima, a neki od njih imaju i Michelinove zvijezdice. Tu su i nagrade Decantera, prezentacije pojedinih vina – koje počinju čuvenom Karizmom – Bordeaux blendom iz Hrvatskog zagorja, koje je, sudeći prema porukama, posebno volio ministar zdravstva Vili Beroš. Tu je naznačena i informacija da je Vinarija koristila poticaje iz EU Fondova, i to za nabavku poljoprivredne mehanizacije, u iznosu od 97.665 kuna.

Fotogalerija otkriva impresivno uređene vinograde – u sva četiri godišnja doba, te vinske podrume s modernim i retro bačvama.

Od karizmatične Karizme do “cugavele”

Nakon istrage europskih istražitelja postalo je poznato da su ti impresivni interijeri poslužili i za druženje članova obitelji Petrač s odabranim ravnateljima i liječnicima – zajedno s poduzetnikom Sašom Pozderom, koji je nabavljao medicinsku opremu.  

Biti će zanimljivo pratiti hoće li se ova dramatična afera odraziti i na poslovanje vinarije i reputaciju vina – koja su do sada u pravilu ubirala komplimente vinskih znalaca. Po svemu sudeći, ta ista profinjena vina poslužila su sada za „cugavelu“ tijekom sklapanja koruptivnih dilova.

Foto: Hina