Više od desetak saveznih država tužilo je TikTok prije nekoliko dana, optužujući ga da “lažno tvrdi da je siguran za mlade”. Glavni državni odvjetnik Kentuckyja, Russell Coleman, izjavio je da je aplikacija “posebno osmišljena kao stroj za stvaranje ovisnosti, ciljajući djecu koja još razvijaju samokontrolu.”
Navodno je vlastito istraživanje TikToka pokazalo da “kompulzivna upotreba korelira s nizom negativnih učinaka na mentalno zdravlje poput gubitka analitičkih vještina, formiranja sjećanja, kontekstualnog razmišljanja, dubine razgovora, empatije te povećane anksioznosti”, piše Endgadget.
Rukovoditelji TikToka također su znali da kompulzivna upotreba može ometati san, radne i školske obveze, pa čak i “povezivanje s voljenima.”
Također su, navodno, znali da alat za upravljanje vremenom jedva pomaže u odvraćanju mladih korisnika od aplikacije, prenosi N1.
Iako taj alat postavlja zadano ograničenje korištenja aplikacije na 60 minuta dnevno, tinejdžeri su i dalje provodili više vremena na aplikaciji čak i kad je alat bio aktiviran.
Tvrtka je znala da alat neće biti učinkovit, a jedan dokument navodno kaže: “Maloljetnici nemaju izvršne funkcije potrebne za kontrolu vremena pred ekranom, dok mladi odrasli to imaju.”
Još jedan dokument navodno je izjavio da “prema većini metrike angažmana, što je korisnik mlađi, to su rezultati bolji.”
Uz to, TikTok navodno zna da postoje “filter mjehurići” i razumije kako bi oni mogli biti potencijalno opasni.
Prema dokumentima, zaposlenici su proveli unutarnje studije u kojima su otkrili da ih algoritam brzo uvlači u negativne filter mjehuriće nakon praćenja određenih računa, poput onih usmjerenih na bol (“painhub”) i tugu (“sadnotes”).
Također su svjesni sadržaja i računa koji promiču “thinspiration”, što je povezano s poremećajima u prehrani.
Zbog načina na koji TikTokov algoritam funkcionira, njegovi istraživači su otkrili da korisnici ulaze u filter mjehuriće nakon 30 minuta neprestanog korištenja aplikacije.
TikTok također ima problema s moderiranjem sadržaja.
Interna istraga otkrila je da maloljetne djevojke na aplikaciji dobivaju “poklone” i “kovanice” u zamjenu za striptiz uživo.
Navodno su rukovoditelji tvrtke svojim moderatorima naredili da ne uklanjaju korisnike za koje je prijavljeno da imaju manje od 13 godina, osim ako njihovi računi izričito ne navode da su mlađi od 13.
Glasnogovornik TikToka Alex Haurek branio je tvrtku i rekao da je pritužba glavnog državnog odvjetnika Kentuckyja “selektivno odabrala obmanjujuće citate i izvukla zastarjele dokumente iz konteksta kako bi pogrešno prikazala našu predanost sigurnosti zajednice.”
Također je rekao da TikTok ima “snažne zaštitne mjere, koje uključuju proaktivno uklanjanje korisnika za koje se sumnja da su maloljetni” te da je “dobrovoljno pokrenuo sigurnosne značajke poput zadanih ograničenja vremena pred ekranom, povezivanja obiteljskih računa i postavljanja privatnosti po zadanom za maloljetnike mlađe od 16 godina.”
Foto: Hina