Tko je autor knjige “Posljednji Jugoslaveni – sjećanje savjetnika Ante Markovića”: “Mesićev veleposlanik” koji je “švercao” alkohol u Libiju

Tko je autor knjige “Posljednji Jugoslaveni – sjećanje savjetnika Ante Markovića”: “Mesićev veleposlanik” koji je “švercao” alkohol u Libiju

U zagrebačkom Novinarskom domu je prije nekoliko dana predstavljena knjiga bivšeg hrvatskog veleposlanika Jovana Vejnovića “Posljednji Jugoslaveni – Sjećanja savjetnika Ante Markovića”, objavljena u izdanju Srpskog narodnog vijeća (SNV), u kojoj je vanjskopolitički savjetnik posljednjeg saveznog premijera skicirao zadnje godine jugoslavenske države.

– Ovo je po opsegu relativno mala knjiga, ali je po sadržaju velika jer ruši takozvani povijesni narativ koji nam je nametnut od 1990. godine, knjiga koja postavlja stvari na svoje mjesto, kronološki i činjenično. Ona je rekvijem za Jugoslaviju i sve one koji su vjerovali u tu državu, ali i rekvijem za međunarodni poredak. Jer da se nije u to vrijeme paralelno urušavao cjelokupni globalni poredak, onda se Jugoslavija sasvim sigurno ne bi raspala onako kako se raspala – poručio je Tomislav Jakić, novinar i u vrijeme Jugoslavije vanjskopolitički komentator Radio-televizije Zagreb, javljaju Novosti.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Gazda Ivica Todorić: “Veliki vođa” Plenković je uništio Hrvatsku. I zato će do nogu biti potučen na izborima

Hrvoje Klasić, profesor povijesti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, složio se da se radi o sjajnom publicističkom djelu, knjizi punoj informacija koja ni u jednom trenutku nije dosadna.

– Biti posljednji Jugoslaven krajem osamdesetih godina je bilo teška, gotovo nemoguća misija. Ali kad pogledate postojanje socijalističke Jugoslavije od Drugog svjetskog rata, ustvari je cijelo vrijeme bilo jako malo pravih Jugoslavena koji su je zamišljali onako kako su je na kraju promišljali Vejnović i društvo oko Ante Markovića – kazao je.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: “Desni odvjetnik” izaziva na megdan Hrvoja Zovka i “licemjerne novinare”: Problem želim uživo raaspraviti, ali sumnjam da imaju petlju za to

Po mišljenju autora knjige, prvi puta u povijesti ovih prostora, jugoslavenski narodi borili su se za svoje interese u Drugom svjetskom ratu, a ranije su to radili pod vodstvom drugih i za druge interese. Poslije rata gradili su Jugoslaviju na revolucionarnom entuzijazmu pobjednika, koji je „čuda radio“ u obnovi i izgradnji zemlje.

– No koncept i partije i države je počeo zakazivati nakon toga. Jugoslavenska revolucija je vojnički pobijedila nacionalizam, ali je on opstao politički i ideološki. Čim su se pojavile prve poteškoće, pojavile su se i naznake unutarnjih trvenja, koja su već od kraja šezdesetih godina kao proces postavljala pitanja kako dalje i kako iz svega izaći. Na revolucionarnom entuzijazmu, kao osnovi te ideologije, nije se moglo dalje. Trebalo je stvari modernizirati, dovesti u kontekst kretanja u svijetu – opisao je Vejnović.

Jovan Vejnović jekontroverzni hrvatski diplomat kojemu je suđeno zbog zloporage položaja. Slovio je kao odani kadar tadašnjeg predsjednika Stiep Mesića. USKOK je svojedobno podigao optužnicu protiv Jovana Vejnovića , bivšeg veleposlanika RH u Libiji, kojeg se teretilo za zlouporabu položaja i ovlasti. Istom optužnicom Miroslav Krpan (55) tereti se za pomaganje u zlouporabi položaja i ovlasti.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Imala je samo 30 godina: Zašto je morala umrijeti doktorica Kristina Pahek iz Međimurja. Komentari na društvenim mrežama pozivali su na linč

Prema optužnici, Vejnović se tereti da je od siječnja 2006. do prosinca 2008., kao veleposlanik RH u Libiji, koristeći svoj diplomatski status za djelatnike veleposlanstva i zaposlenike dvaju poduzeća koji u Libiji rade i borave, kupovao alkohol. Činio je to iako je trgovina alkoholom u Libiji zakonom zabranjena.

Jovana Vejnovića tereti se da je u sedam navrata uime veleposlanstva naručio ukupno 5088 litara alkoholnih pića i potrošio 46.550 dolara. Manji dio alkohola kupljen je za potrebe veleposlanstva, a ostatak je bio namijenjen poduzeću u kojem radi Krpan. Radnici su skupili novac, a alkohol je plaćen s Krpanova računa.

Jovan Vejnović se na sudu branio da je “švercanje alkohola” posve uobičajeno.

‘Čak je i sam tužitelj priznao da je takva praksa uobičajena kod svih ostalih država u Libiji’, tvrdi obrana Jovana Vejnovića kojega USKOK-ova optužnica tereti da je od 2006. do 2008. omogućio djelatnicima veleposlanstva te zaposlenicima dviju hrvatskih tvrtki koje djeluju u Libiji nabavu alkoholnih pića koja nisu mogli legalno kupiti u toj zemlji. On je prema optužnici sedam puta u ime veleposlanstva od tvrtke iz Kopenhagena naručio nešto više od pet tisuća litara alkoholnih pića vrijednih 46.550,62 dolara. Manji dio kupljen je za potrebe veleposlanstva, a preostali dio za osobe koje nisu imale diplomatski status.

‘Nakon puno muke u istrazi tužitelj je pod pritiskom suda učinio nespornim da sve ostale ambasade tako rade. Onda svi krše zakon! Mi smo priložili dokaze o tome i dokumentaciju stranih firmi te osam zapadnoeuropskih zemalja koje isto tako rade’, rekla je odvjetnica Lina Budak koja smatra da u ovom slučaju nema nikakve krivnje njenog klijenta Jovana Vejnovića.