Tko o čemu, Tomašević o Jakuševcu: Opet, uoči izbora, govori o skorom zatvaranju tog smetlišta – ovo je novi rok

Tko o čemu, Tomašević o Jakuševcu: Opet, uoči izbora, govori o skorom zatvaranju tog smetlišta – ovo je novi rok

Predstavljen je idejni projekt Centra za gospodarenje otpadom u Resniku. Projekt će stajati oko 140 milijuna eura, a kako zadovoljava sve ekološke standarde Europske unije, u Gradu očekuju da će ga financirati zajmom Europske investicijske banke. 

Zagreb nikad nije bio bliže zatvaranju Jakuševca, tvrdi gradonačelnik Tomislav Tomašević, koji je u Gradskoj upravi predstavio hodogram izgradnje CGO-a.

Posljednje što je napravljeno je idejni projekt, ali i Studija utjecaja na okoliš za koju očekuju odobrenje resornog ministarstva. Centar će biti samoodrživ – struju će proizvoditi iz bioplinskog postrojenja i od krovne fotonaponske elektrane snage 5 megavata, a u planu je i prikupljanje oborinskih voda za pranje postrojenja što će dodatno smanjiti operativne troškove, prenosi Hrt.hr.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Veliku Merci čokoladu smo u Hoferu u Sloveniji platili 6,99 eura: A znate li koliko košta u Hrvatskoj? Bolje da ne znate

– Na jednom mjestu ćemo imati sortirnicu, kompostanu i centar za miješani otpad. On uključuje mehaničku predobradu i biosušenje miješanog komunalnog otpada s područja grada i Zagrebačke županije, što je definirala Vlada i Zagreb se toga mora pridržavati, a Županija će to i platiti. Ovaj CGO ne uključuje energanu, a trenutačno je pri kraju javna nabava za studiju izvodljivosti na temelju koje ćemo odlučiti hoćemo li graditi vlastitu energanu ili ćemo plaćati da se termički obradi ostatak goriva iz otpada. Inače, sami projekt CGO-a uključuje i lokalni pročistač otpadnih voda. 

Izgradnjom sortirnice u sklopu CGO-a Grad će se, kaže, konačno osloboditi okova privatnika.

– Sortirnica nam treba kako bi ono što su građani odvojili, primjerice plastiku, mogli sortirati u različite vrste plastike, time ona dobiva vrijednost; da ju mi prodamo, a ne da plaćamo privatnim poduzećima da ju preuzmu. To je ključni pomak u gospodarenju otpadom, zato je ovaj CGO nužan i nećemo odustati od njega unatoč pritiscima. Kad se CGO napravi više nećemo ovisiti o privatnim poduzećima za zbrinjavanje plastike i biootpada, što nažalost sada ovisimo već desetljećima – navodi Tomašević. 

Sva postrojenja će biti pod podtlakom, tako da neugodnih mirisa neće biti. U studenom ove godine očekuje se ishođenje lokacijske dozvole, a u listopadu sljedeće godine i građevinska dozvola nakon čega može početi gradnja. CGO bi s radom trebao početi 2028-me. 

Foto: Hina