Tomašević zapošljava 450 stranih radnika: Žestoka reakcija Trpimira Goluže i suverenista Davorina Karačića

Tomašević zapošljava 450 stranih radnika: Žestoka reakcija Trpimira Goluže i suverenista Davorina Karačića

Komunalne radnike, perače, čistače, vrtlare, cestare, asfaltere, radnike u ugostiteljstvu, grobare, čistače poslovnih prostora, uređivače tržnog prostora, pomoćne radnike, ali i konobare i kuhare. Ukupno njih 450 zaposlit će Grad Zagreb i svi oni bit će – stranci.

Agenciju za posredovanje pri zapošljavanju stranih radnika tražit će Grad kako bi im pomogla naći ljude za obavljanje manje složenih poslova, za što kane angažirati fizičke radnike bez kvalifikacija, ali i one za srednje složene zadatke za koje je potrebna srednja stručna sprema. Prema podacima koje Grad navodi u postupku prethodnog savjetovanja, što je korak koji se prolazi prije samog raspisivanja natječaja, plan je da se nađe više agencija koje će u zapošljavanju posredovati, da se s njima sklope okvirni sporazumi na rok od dvije godine, a sve to trebalo bi koštati 663.614 eura bez PDV-a. Okvirni sporazum, podsjetit ćemo, znači da Gradu možda neće u svakom trenutku trebati sve vrste radnika koje smo spomenuli na početku, kao i da ih neće u svakom trenutku za Zagreb raditi točno 450, javlja Večernji list.

Također, ovaj iznos nešto veći od 600 tisuća eura ne odnosi se na same plaće radnika, već na troškove njihova dovođenja u Hrvatsku. Jer Grad traži, što je i logično, da sve bude po P.S.-u, odnosno da agencija provede test tržišta rada, da potencijalne radnike intervjuira i selektira, da prikupi svu potrebnu dokumentaciju, da organizira potpisivanje predugovora između radnika i Grada, da riješi sve oko radnih dozvola, a i da samog radnika uputi po vizu u Veleposlanstvo RH, ono koje je već za njegovu zemlju nadležno.

Agencija će novcem koji joj Grad plati morati kupiti i avionske karte radnicima, organizirati im prijevoz do smještaja koji će osigurati sam Grad, ali i do liječničkog pregleda, s čim će isto morati pomoći, kao i s prijavom boravišta te izradom tekućeg računa. Grad također traži da radnici imaju barem minimalno znanje engleskog jezika, odnosno A1 razinu.

Na ovu vijest reagirao je gradski zastupnik Trpimir Goluža.

” Je li vama Grad Zagreb ponudio besplatan smještaj ako se zaposlite kao komunalni radnik, čistač, vrtlar ili cestar? Nije!?

E, zato će o našem zajedničkom trošku smjestiti strance – ne samo što će im osigurati smještaj, nego će im platiti i dolazak.

Naravno o našem trošku bit će isplaćena i provizija agencijama koje organizirati zapošljavanje privilegiranih radnika.Još jedno pregaženo Tomaševićevo predizborno obećanje: “Ukinut ćemo zapošljavanja preko agencija!”

Gradska je vlast prošle godine promjenom uvjeta za povlašteni najam gradskih stanova i priuštivo stanovanje potjerala ljude s niskim primanjima iz gradskih stanova – hoće li sad privilegirane strane radnike smještati u te “oslobođene gradske stanove” ili će Grad stranim radnicima plaćati puni trošak najama privatnih stanova po tržišnim uvjetima?

I ne, ovo nije poziv na netrpeljivost prema strancima, što gradonačelnik ovakvim odlukama potiče kod obespravljenih građana ovog grada, ovo je prozivka masovnog zapošljavanja i masovnog troška koji ova vlast bez razmišljanja stavlja na račun svih nas. Jesu li nas naši gradski oci pitali jesmo li suglasni s ovakvom politikom zapošljavanja i useljavanja? Zapošljavanja nikad više, zaposlenih nekompetentnih ljudi još više, a sektaškog ponašanja najviše. Milosniče, smiluj nam se”, ističe Trpimir Goluža.

U sličnom tonu reagirao je i suverenist Davorin Karačić.

” Je li ikad ijedan hrvatski radnik mogao računati na ovakve pogodnosti? Da ga se o trošku grada dovede, zaposli te smjesti.

Zar postoji kvota radnih mjesta samo za strance i to za one iz najudaljenijih krajeva?

Ne radi li se ovdje o provoenju agende ekstremne ljevice o multikultulturalnom društvu te planskom uvozu i naseljavanju novih Zagrepčana?

Što na sve kažu sindikati, odnosno udruženja radnika, na kojima Grad štedi, valjda da bi potaknuo što veću etnički i kulturološki upliv novih stanovnika, na koje gradska vlast očito više računa nego na dosadašnje stanovništvo”, ističe Karačić.

Foto: Hina