Trump zavrnuo slavinu: Nevladine udruge koje financira veleposlanstvo SAD-a ostale bez novca – u šoku su, evo što kažu

Trump zavrnuo slavinu: Nevladine udruge koje financira veleposlanstvo SAD-a ostale bez novca – u šoku su, evo što kažu

Odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da preko noći suspendira financiranje projekata u inozemstvu odmah se odrazila i na rad nevladinih organizacija u Hrvatskoj čije je projekte financiralo Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu.

Zaštita “zviždača”

U memorandumu odluke navodi se da se ona odnosi na novac namijenjen za “stranu pomoć” i za “nevladine organizacije”. Ta iznenadna obustava, koja se odnosi na sva nepovratna sredstva i savezne zajmove namijenjene stranoj pomoći i nevladinim organizacijama, ugrozila je projekte usmjerene na borbu protiv korupcije, zaštitu ljudskih prava i jačanje demokratskih institucija, dovevši u nekim slučajevima u pitanje i nastavak rada i opstanak pojedinih, posebice manjih, nevladinih udruga u Hrvatskoj, prenosi Glas Slavonije.

Jedna od takvih je i Pomak – udruga za promicanje dobrog upravljanja i rada sa sjedištem u Kutini – čija je predsjednica Adrijana Cvrtila ostala šokirana nakon što ih je Veleposlanstvo SAD-a izvijestilo kako im je projekt do daljnjega suspendiran.

“To znači da ne smijemo raditi nikakve aktivnosti u projektu niti možemo dobiti financijska sredstva za aktivnosti koje smo s partnerima do sada obavili u projektu. Na naše upite, nažalost, nismo dobili kvalitetne odgovore. Svakodnevno nas u javnosti bombardiraju konfuznim informacijama. Tako je bilo objavljeno kako je Bijela kuća tu odluku o zamrzavanju povukla, a poslije je rečeno da ipak nije povučena”, objašnjava Cvrtila, dodajući da ne znaju kako bi se ponašali.

U ljeto prošle godine udruga Pomak, koja se prvenstveno bavi zaštitom prijavitelja nepravilnosti, “zviždača”, javila se na natječaj koji je objavilo Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu i prošla je na pozivu. U realizaciju projekta krenulo se u listopadu prošle godine. Projekt je vrijedan 112.000 dolara, a sastojao se od dvije faze – istraživačkog rada u suradnji s novinarima i fakultetima te analize zakonskog okvira zaštite “zviždača” u RH u suradnji s američkim partnerima.

“Ovaj je projekt bio ključan za rad udruge”, tvrdi Cvrtila te najavljuje kako su, nažalost, prisiljeni od 1. veljače dati otkaz dvjema osobama u projektu. “Imamo zaposlene na projektu i moramo im, nažalost, reći da prestanu raditi jer nemamo sredstava za njihove plaće. Poseban su problem ugovori s partnerima, jer ih sada Pomak nema mogućnosti isplatiti za već obavljeni posao, odnosno nismo u mogućnosti platiti ljude s kojima smo ugovorili posao, čime se izlažemo mogućim tužbama”, poručuje Cvrtila, ističući da su rezultati projekta trebali biti prezentirani u rujnu ove godine.

Tvrdi da su iz medija doznali kako bi Trumpova odluka mogla trajati 90 dana i da bi se unutar tog razdoblja projekti trebali pregledati i revidirati, te nakon toga bi se moglo vidjeti je li suspenzija projekata trajna ili će se nastaviti s financiranjem. Cvrtila podsjeća da su ovom odlukom ugrožene manje udruge, koje nemaju kapacitet za istovremeno provođenje više projekata, a one veće to razdoblje mogu premostiti europskim projektima.

Prilagoditi planove

“Teško je reći radniku da pričeka tri mjeseca jer je pitanje hoće li ga se i tada moći platiti, odnosno hoće li se projekt moći nastaviti. Isto je i s partnerima. Smatram stoga da je Trump donio katastrofalnu odluku za nevladine organizacije”, zaključuje Cvrtila.

I Kuća ljudskih prava Zagreb zaprimila je obavijest Veleposlanstva SAD-a o suspenziji podrške za dvogodišnji projekt koji je počela provoditi krajem 2024., kaže programski direktor udruge Ivan Novosel, dodajući da se ipak nadaju kako će po završetku revizije biti nastavljeno financiranje njihova projekta, koji se bavi unaprjeđivanjem kapaciteta civilnog društva u području demokracije, vladavine prava i ljudskih prava.

Naglašava također da je odluka o suspenziji utjecala i na njihov rad. “Provedba dijela planiranih aktivnosti odgođena je za kasnije razdoblje 2025. godine, te ćemo ovisno o daljnjem razvoju situacije prilagođavati planove. KLJP nastoji maksimalno diversificirati izvore podrški za projekte i programe koje provodi te smo zahvaljujući tome uspjeli premostiti neposredni negativni utjecaj na financijski kapacitet organizacije.

Također, privremenom reorganizacijom smo uspjeli osigurati da ne moramo otpuštati ljude. Nadamo se da ćemo moći nastaviti provoditi naš projekt uz podršku Veleposlanstva te da ćemo imati priliku nastaviti raditi na jačanju sustava zaštite i promicanja ljudskih prava, vladavine prava i demokracije u Hrvatskoj”, poručuje Novosel. 

ZA PREŽIVLJAVANJE PRIKUPLJAJU DONACIJE

Kako bi premostio ovu tešku situaciju, Pomak je pokrenuo kampanju prikupljanja donacija, s naglaskom na pokrivanju osnovnih troškova, poput hladnog pogona i knjigovodstva, koji su do sada bili financirani iz projekta. No prikupljanje donacija dugotrajan je i mukotrpan proces, posebno za manje organizacije, koje nemaju široku mrežu donatora. Predsjednica Adrijana Cvrtila kaže da su na društvenim mrežama objavili obavijest o prikupljanju donacija, i da najviše empatije imaju oni koji sami prođu kroz nekakve loše situacije. “Imamo krug pratitelja i pozvali smo ih, tko može, da pomognu”, zaključuje Cvrtila.