Turudić se sastao s glavnim tužiteljem BiH: Tema su nedostupni kriminalci. Je li razgovarao i o svom bivšem prijatelju Zdravku Mamiću?

Turudić se sastao s glavnim tužiteljem BiH: Tema su nedostupni kriminalci. Je li razgovarao i o svom bivšem prijatelju Zdravku Mamiću?

Glavni državni odvjetnik Hrvatske Ivan Turudić u utorak se u Sarajevu nenajavljeno sastao s glavnim tužiteljem Tužiteljstva BiH Milankom Kajganićem, a nakon njihova susreta potvrđeno je kako su razgovarali i o slučajevima u kojima su optužene osobe nedostupne tijelima progona jedne od dvije države.

U kratkom priopćenju objavljenom na mrežnim stranicama Tužiteljstva BiH stoji kako su Turudić i Kajganić razgovarali o nastavku i poboljšanju zajedničke suradnje u procesuiranju predmeta ratnih zločina, kao i predmeta organiziranog kriminala i korupcije.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Doktorica Dijana Zadravec pisala Ivani Kekin: Počinili ste kazneno djelo. Pustili ste snimku koju je Beroš neovlašteno i tajno snimio

“Fokus sastanka je bio na rješavanju problema u predmetima u kojima su osumnjičeni i optuženi nedostupni”, stoji u priopćenju u kojemu se dodaje kako je u razgovoru sudjelovala i Željka Radović, glavna tužiteljica Republike Srpske, prenosi N1.

Hrvatska i BiH imaju sporazum o izručenju osoba optuženih za različita kaznena djela, uključujući organizirani kriminal i korupciju, no to se ne odnosi na optužnice u slučajevima ratnih zločina što brojnim počiniteljima omogućava da, zlorabeći institut dvojnog državljanstva, godinama izbjegavaju procesuiranje.

Slično je stanje i s pravomoćno osuđenim osobama koji nakon što su presuđeni u jednoj državi pobjegnu u drugu i tako izbjegnu služenje kazne.

Bilo bi zanimljivo je li Turudić razgovorao i o slučaju Zdravka Mamića s kojim se nekad intenzivno družio.

Podsjetimo, predsjednik Republike Zoran Milanović prvi je upozorio na to da Ivan Turudić ne može biti glavni državni odvjetnik, zbog svojih susreta s bjeguncem Mamićem. Predsjednik je do ove informacije došao na temelju izvješća SOA-e.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Je li preskupi začin koji uvozimo s Himalaja još jedna velika prevara: Ne samo to. Neki znanstvenici tvrde da je jako opasan za zdravlje

“Krajem osmog mjeseca, to su dva datuma, 20 i neki, dan za danom, gospoda opet imaju tajne susrete. Pod plaštom noći. Skrivaju se na tajnim mjestima.

Sve je to nešto što SOA-u i DORH primarno nije zanimalo, ali su saznali. Tada Mamić više nije osumnjičenik, on je pod istragom”, rekao je Zoran Milanović.

RTL je pitao Ured predsjednika o kojim se točno datumima radi, a za RTL Danas potvrdili su da je riječ o susretima Turudića s Mamićem, u nedjelju 23. kolovoza 2015. i dan poslije, u ponedjeljak 24. kolovoza 2015., u 21 sat.

Što je o Mamiću rekao Šprajcu?

Posljednji datum i sat su važni jer je Turudić tu večer samo sat i 15 minuta nakon susreta s Mamićem gostovao u RTL Direktu.

Na pitanje voditelja Zorana Šprajca je li se viđao s Mamićima u to vrijeme Turudić je više puta ponovio da nije.

“Ne, ne, ne i ne. Nisam se viđao s njima. Sad je neka sasvim druga situacija nego prije mjesec dana.

Nemam nikakvu potrebu da se vidim ili čujem s njima. A što ako bih se i vidio i čuo s njima? Ja ih ne sudim”, odgovorio je Turudić.

Šprajc mu je na to sugerirao da se to pitanje nameće jer je on u to vrijeme bio prvi čovjek suda na kojem se sudi Mamićima.

“Ne radim nikakvu radnju, nemam se potrebu braniti”, odgovorio je Šprajcu Turudić.

Video njihova razgovora možete pogledati OVDJE.

Uhvaćen u laži potvrdio susrete

Nakon što je uhvaćen u ovoj laži Ivan Turudić danas je za RTL potvrdio da se ipak sastao s Mamićem – kaže da je Mamić dva dana zaredom došao pred njegov stan.

No, tvrdi i da prije toga šest mjeseci, od veljače do kolovoza 2015. nije bilo susreta. O kakvim se susretima onda radilo, i to u večernjim satima dva dana zaredom?

Susret, tvrdi Turudić za RTL, nije bio dug, ali dalje od toga nije htio komentirati.

Prije četiri godine novinar Jutarnjeg lista Dušan Miljuš donio je popis desetero najpoznatijih hrvatskih bjegunaca.

1. Zdravko MAMIĆ – “BiH ne izručuje svoje državljane”

Najpoznatiji hrvatski bjegunac koji se skriva u BiH, svojoj “drugoj domovini” u kojoj je 16. srpnja proslavio i 61. rođendan, alfa je i omega GNK Dinamo koji iz hotela u Međugorju i dalje vuče sve poteze bitne za maksimirski klub. MUP za Zdravka Mamića, kao i za pretvorbenog tajkuna Kutlu, navodi da ima samo hrvatsko državljanstvo, te da je rođen u Bjelovaru.

Nakon presude na Županijskom sudu u Osijeku od šest i pol godina zatvora 6. lipnja 2018. bivši čelnik i sadašnji savjetnik zagrebačkog Dinama Zdravko Mamić oglasio se iz Međugorja, kamo je stigao dan-dva ranije, te poručio se ne vraća u Hrvatsku i da će se iz Hercegovine “boriti” do pravomoćnosti presude.

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić tada je objasnio da Mamić ne može biti izručen Hrvatskoj ako ima državljanstvo BiH, ali da to nije zapreka da zatvorsku kaznu odsluži u BiH ako mu ona bude pravomoćno izrečena i ako Zagreb to zatraži na temelju međudržavnog sporazuma.

U međuvremenu je sud u BiH već u dva navrata odbio njegovo izručenje Hrvatskoj, a posljednje potkraj kolovoza prošle godine, kada su suci u BiH zaključili da “nisu ispunjene pretpostavke za izručenje vlastitog državljanina propisane Ugovorom, s obzirom na to da se kazneno djelo za koje se Zdravko Mamić tereti ne može podvesti ni pod jedno kazneno djelo propisano krivičnopravnim zakonodavstvom BiH”.

Spekuliralo se da je napustio BiH i otišao u Ujedinjene Arapske Emirate, ali je on to demantirao pojavivši se na press-konferenciji. Policija je za njim raspisala tjeralicu po nalogu osječkog Županijskog suda zbog zlouporaba u gospodarskom poslovanju.

2. Miroslav KUTLE – Umjesto da leži u Remetincu uzgaja goveda u Glamoču

Jedan je od najdugovječnijih bjegunaca od hrvatskog pravosuđa koji se skriva u rodnoj mu Bosni i Hercegovini. Najpoznatiji hrvatski tajkun na Interpolovoj je crvenoj tjeralici od početka studenoga 2010., i to nakon što je MUP za njim izdao tjeralicu zbog izbjegavanja služenja pravomoćne zatvorske kazne u aferi Gradski podrum. A kad je trebao ići na odsluženje kazne, Kutle se zbog zdravstvenih problema zatekao u mostarskoj bolnici radi kardioloških problema. Na MUP-ovoj tjeralici, koja je raspisana za njim po nalogu zagrebačkog Županijskog suda zbog kaznenih djela zlouporaba u gospodarskom poslovanju i drugog, piše da je rođen 6. listopada 1957. u Mokrom kod Širokog Brijega u Hercegovini i da ima hrvatsko državljanstvo. Kutle je na vrhuncu poslovne moći imao vlasništvo nad 60 tvrtki, osuđen je 2010. godine na dvije godine i osam mjeseci zatvora. U zatvor nikada nije stigao, jer je i njega, koji je imao državljanstvo BiH, put prije presude odveo u Hercegovinu. U Mostaru je proveo dvije-tri godine, a sud u BiH poništio je presudu, jer u toj državi to nije kazneno djelo. Kutle je pokrenuo biznis s farmom goveda i proizvodnjom ekološke hrane u Glamoču. U međuvremenu su mu neki postupci otišli u zastaru, neki se još vuku po sudovima, a potkraj lipnja zagrebački Općinski kazneni sud priznao mu je 98.125 kuna troškova za branitelja koje će mu platiti hrvatski porezni obveznici.

3. Milenko BAŠIĆ – Josipa Rimac u pritvoru, on na slobodi u Hercegovini

Vlasnik tvrtke Lager komerc, za razliku od Josipe Rimac, bivše HDZ-ove kninske gradonačelnice i državne tajnice u Ministarstvu uprave koja je uhićena u aferi “Vjetroelektrane”, zahvaljujući dvostrukom državljanstvu izbjegao je uhićenje. Međutim, 24. lipnja u Mostaru su ga uhitili pripadnici državne agencije za istrage SIPA-e i smjestili u pritvor. Bašić i Stipić terete se za nuđenje 45 tisuća eura mita Josipi Rimac radi pogodovanja tvrtki CEMP pri izdavanju dozvola za njihovu vjetroelektranu Krš-Pađene. Sud BiH je u postupku izručenja Milenka Bašića i Dragana Stipića odbio zahtjev Hrvatske za njihovo privremeno pritvaranje, ali su im izrečene mjere zabrane: zabrana napuštanja boravišta i zabrana putovanja uz oduzimanje putnih isprava i zabranu prelaska državne granice uz korištenje osobne iskaznice te obavezu da se jednom tjedno, između 8 i 14 sati, javlja u nadležnu policijsku postaju.

4. Dragan STIPIĆ – Bašićev direktor pod “mjerama opreza”

Izvršni direktor Bašićeve tvrtke uhićen je isti dan kad i njezin vlasnik i njemu su, kao i Milenku Bašiću, određene mjere opreza sve dok za to postoji potreba, odnosno dok ne završi postupak za izručenje koje je za njega i za Bašića zatražila Hrvatska pošto je također pobjegao u BiH, gdje je uhićen.

5. Vlatko RADIĆ “Ne virujen hrvatskom pravosuđu”

Vlatko Radić, kojeg u Splitu znaju pod nadimkom Van Damme, sada je u trećem postupku osuđen zbog brutalnog iživljavanja nad splitskim specijalcem. Mirno živi u hercegovačkom gradiću, u unajmljenome stan, sa suprugom i dvoje maloljetne djece. “Šta ću ti reći, splitskom sudu i općenito pravosuđu ne virujen jer ne postupaju ispravno. Razočaran sam u njih, toliko je propusta napravljeno… Jer ispada da im nije bitno ni kakve dokaze imaš ni jesi li nešto napravija ili nisi, nije im bitno niti ko šta govori, nego se sudi po principu: Kazni budalu!” rekao je u jednom intervjuu.

6. Jozo ĆURKOVIĆ – Rekorder: 16 godina u bijegu

Vlasnik tvrtke Salonit i jedan od najdugovječnijih bjegunaca u BiH, jer je nedostupan još od 2004. godine zbog optužnice i presude za gospodarski kriminal, jedanput je bio uhićen u sarajevskoj zračnoj luci, ali je pušten čim se ustanovilo da ima državljanstvo BiH. U Grabovici kraj Tomislavgrada napravio je eko selo, a u intervjuima koje povremeno daje tvrdi da je žrtva montiranog postupka jer su moćnici bacili oko na atraktivno Salonitovo zemljište u Vranjicu.

7. Ante MADUNIĆ – Jedini bjegunac povratnik

Nakon godina bijega od hrvatskog pravosuđa, kad mu je ukinuta tjeralica, vratio se u lipnju 2016. i na splitskom Županijskom sudu rekao da nije kriv za prijevare. Ovaj bivši hrvatski konzul u Švicarskoj i građevinski poduzetnik optužen je da je varao Splićane prodajući im stanove. Vijeće ministara BiH dodijelilo je ovom bjeguncu državljanstvo potkraj 2013. godine, i to samo 15 dana nakon što je podnio molbu.

8. Igor VUKOVIĆ – Pobjegao iz Gline u Bosnu

Bio je na izdržavanju kazne u Glini zbog kaznenih djela, ali je mnogo važniji kao glavni svjedok na suđenju za teško ubojstvo u osječkom hotelu Turist Pere Martića (34) i Jadranke Modrić (26) u ožujku 2004. godine. Vuković je u prosincu prošle godine sproveden na izdržavanje kazne u Glinu nakon čega je pobjegao i navodno se skriva u BiH.

9. Drago TADIĆ – Pregovara o povratku

Vlasnik Osijek Koteksa pravomoćno je osuđen na dvije godine zbog pokušaja podmićivanja sudaca Vrhovnog suda. Neposredno prije nego što se trebao javiti na odsluženje zatvorske kazne, koju je pokušao odgoditi molbama, 2. listopada 2018. javio se da je u BiH. Sada, navodno, pregovara o povratku na odsluženje kazne.

10. Dragan KOVAČ – Optuženi policajac

Bivši policajac koji se spominje u optužnici za palež kuće na Braču bivšega glavnog državnog odvjetnika Radovana Ortynskog, a sudilo mu se i zbog pljačke kuće poduzetnika Ivana Zorice, državljanina BiH iz Beča, na splitskom Kmanu 7. travnja 2000.