Udruga U ime obitelji najavljuje objavu izvješća „Dodjela proračunskih sredstava Grada Zagreba udrugama povezanim sa strankom Možemo u 2024. godini”. Prema istraživanju koje je provedeno, vlast Tomislava Tomaševića u gradu Zagrebu udrugama izravno povezanim s vrhom stranke, članovima stranke, gradskim zastupnicima, predsjednicima gradskih četvrti i mjesnih odbora, simpatizerima, glasačima i donatorima stranke, u samoj jednoj godini podijelila je ukupno 4.870.292,62 eura.
Stranka krajnje ljevice Možemo svoje korijene ima u udrugama civilnog društva s područja grada Zagreba. Koordinatori stranke, gradonačelnik Tomislav Tomašević i saborska zastupnica Sandra Benčić prije ulaska u politiku radili su u nevladinim organizacijama financiranim iz javnih proračuna, domaćih i stranih, te donacijama inozemnih udruga koje raspolažu s milijunskim iznosima.
Tomašević je tijekom svog aktivističkog razdoblja bio angažiran u Zelenoj akciji. Benčić je dugogodišnja djelatnica Centra za mirovne studije. Prvi koordinator stranke Teodor Celakoski suosnivač je Multimedijalnog instituta Mama i inicijator Klubture. Rada Borić suosnivačica je Centra za ženske studije. Zastupnik u Europskom parlamentu Gordan Bosanac suosnivač je udruge Domino, a djelovao je i u LGBT udruzi Iskorak te kazalištu Montažstroj. Jelena Miloš osnivačica je udruge BRID. Sve navedene udruge primaju novac iz proračuna grada Zagreba. Ukupno, samo u 2024. godini, te su udruge primile 620.293,37 eura, stoji u priopćenju udruge U ime obitelji.
Čitav niz niže rangiranih članova stranke Možemo, gradskih zastupnika, članova gradskih četvrti i mjesnih odbora djeluje u udrugama koje primaju gradski novac. U 2024. godini ta je skupina političara stranke Možemo za svoje udruge iz gradskog proračuna primila 843.063,26 eura.
Nadalje, u izvješću koje udruga najavljuje, pobrojane su udruge čiji su članovi i predsjednici iskazali podršku stranci Možemo. Riječ je o osobama koje su javno objavile da je njihov politički izbor Možemo ili su u bliskoj vezi s članovima stranke. U najmanju ruku, riječ je o udrugama koje u svom radu promiču sljedeće bitne odrednice zapisane u programu stranke Možemo: LGBT i migrantska prava, antifašizam, feminizam, rodna ravnopravnost i zelene politike. Tim udrugama koje se mahom bave „nezavisnom kulturom”, Grad Zagreb je u 2024. godini podijelio 3.406.935,99 eura.
Sveukupno, udruge bliske stranci Možemo u 2024. godini primile su 4.870.292,62 eura. S obzirom na činjenicu da je najavljeno izvješće prvo ozbiljnije istraživanje o financiranju udruga civilnog društva u Hrvatskoj, konkretno u Zagrebu, itekako je moguće da su neke udruge i izostavljene.
Kako uopće Grad dodjeljuje novac udrugama civilnog društva? Proces je u potpunoj kontroli stranke na vlasti. Naime, Grad raspisuje javne natječaje za potpore u kulturi na koje pristižu prijave, a koje potom razmatraju kulturna vijeća čije članove i predsjednika imenuje sam gradonačelnik – Tomislav Tomašević.
Jasnih kriterija za odabir programa koji će se financirati nema, što se može zaključiti iz samih odobrenih programa udruga i uopće organizacija koje primaju javni novac. Stoga, postavlja se logično pitanje: Koji je interes građana Zagreba u financiranju određenih udruga i njihovih programa? Nalazi li se gradonačelnik Tomašević u sukobu interesa?
Na kraju, možda i najvažnije pitanje koje najavljeno izvješće otvara tiče se donacija stranci Možemo za izborne kampanje. Na popisu donatora mogu se pronaći predsjednici i članovi udruga koje primaju velike donacije iz gradskog proračuna. Prepoznaju li građani Zagreba samo stranku Možemo kao svog predstavnika te joj u stotinama malih donacija uplaćuju po 5, 10, 20 i 30 eura, za razliku od ostalih kandidata koji primaju mnogo manji broj donacija u visini od 500, 1000 i više eura, ili je posrijedi jedna vrsta „zahvale” onih kojima gradska vlast Možemo čitavu godinu za udruge isplaćuje izdašne donacije? Tih udruga ima više od stotinu, odnosno 108 prema istraživanju koje najavljuje udruga U ime obitelji.