Upozorenje epidemiologa: Gripa još nije na vrhuncu, a već je umrlo 26 osoba – broj oboljelih će rasti. U ovim krajevima je najgore

Upozorenje epidemiologa: Gripa još nije na vrhuncu, a već je umrlo 26 osoba – broj oboljelih će rasti. U ovim krajevima je najgore

Unatoč velikom broju oboljelih koji se svakodnevno evidentiraju, gripa u Hrvatskoj još uvijek nije na vrhuncu, ocjenjuju epidemiolozi. Tako će broj oboljelih najvjerojatnije rasti u tjednima koji su pred nama, a do stagnacije bi trebalo doći tek krajem veljače.

Kao prije pandemije

U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) do 2. veljače evidentirali su 18.991 prijavu oboljelih od gripe, pri čemu je samo u posljednjem tjednu zaprimljeno 6864 prijava novooboljelih, što govori o eksponencijalnom rastu broja zaraženih virusom gripe u posljednja dva tjedna. Nakon što epidemija dosegne vrhunac, potrebno je još dva do tri tjedna da broj oboljelih počne opadati. Kako cjepiva protiv gripe još uvijek ima, a besplatno je za sve, iz HZJZ-a pozivaju na cijepljenje građane koji žele izbjeći visoku temperaturu, malaksalost i druge neugodne simptome koji prate ovu sezonsku bolest, prenosi Glas Slavonije.

– Ne možemo još tvrditi da je vrhunac gripe, broj novooboljelih nešto je malo viši u odnosu prema prethodnom tjednu, tako da još uvijek raste. U idućim tjednima ćemo vidjeti hoće li, i kada, doći do pada broja oboljelih. Uglavnom, svaka epidemija gripe ima taj vrhunac, plato, koji može potrajati nekoliko tjedana, i onda ide pad. Za sada ne možemo reći jesmo li došli do vrhunca ili počinje plato, znat ćemo to tek za tjedan-dva kad budemo pratili kretanje – kaže Vesna Višekruna Vučina, epidemiologinja HZJZ-a.

Plato može potrajati nekoliko tjedana, a nakon toga i repovi epidemije koji bi tijekom ožujka trebali jenjati. Ovogodišnja sezona gripe, ocjenjuju u HZJZ-u, unutar je očekivanog, a po svom se intenzitetu vratila na razinu sezona gripe kakve smo imali prije pandemije COVID-19. “Nakon pandemije imali smo slabije sezone gripe, a ova je na razini pretpandemijskih”, tumači Višekruna Vučina.

Najveća kumulativna stopa prijava gripe na 100.000 stanovnika bilježi se u Krapinsko-zagorskoj, Karlovačkoj i Varaždinskoj županiji, Primorsko-goranska županija na visokom je četvrtom mjestu, a slijede je Ličko-senjska i Istarska županija.

Zadarska županija po stopi oboljelih u nacionalnom je prosjeku, dok je prostor Slavonije najmanje pogođen. Brodsko-posavska, Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska i Virovitičko-podravska županija u dnu su ljestvice sa 200 ili manje oboljelih na 100.000 stanovnika, a u vodećoj Karlovačkoj županiji stopa je gotovo trostruko veća, 580 na 100.000 stanovnika.

Cijepljenje još traje

Uz sezonu gripe uobičajeno se povezuje i tzv. višak smrti, odnosno povećani broj umrlih u odnosu prema ostalom dijelu godine. To je, kažu u HZJZ-u, posljedica činjenice da je gripa u rizičnim skupinama, kod starijih od 65 godina i kroničnih bolesnika, češće praćena komplikacijama i smrtnim ishodom. Teško je točno reći koliko osoba umre izravno od gripe ili, što je češće, zbog pogoršanja osnovne bolesti ili komplikacija. Tijekom ove sezone do sada je prijavljeno 26 smrtnih ishoda zbog gripe i njezinih komplikacija. Za usporedbu, 2019. godine imali smo jednu od jačih sezona gripe u tom desetljeću, a te je godine do 13. veljače zabilježeno 48.000 oboljelih i 75 umrlih od posljedica gripe.

Koliko je cjepiva protiv gripe dosad utrošeno u HZJZ-u ne znaju reći, jer cijepljenje još traje. Najveći je interes za cijepljenjem protiv gripe bio u listopadu i studenom, ali on je još uvijek prisutan, potvrđuje Višekruna Vučina. Za nekoliko tjedana, kad se cijepe svi koji to žele, znat će se koliko je cjepiva utrošeno od nabavljenih 450.000 doza.

– Kad procijenimo da se procijepio dovoljan broj ljudi iz skupina koje su rizične, cjepivo ponudimo i ostalima. Nije kasno cijepiti se, potrebno je od 10 do 14 dana za stvaranje protutijela nakon cijepljenja, ali to još uvijek ima smisla jer vjerojatno još nismo na vrhuncu sezone gripe i ona još može potrajati. To je posebno važno za ljude koji imaju određene rizične faktore – zaključuje epidemiologinja. 

Najviše oboljelih je među djecom

Najviše je oboljelih zabilježeno u populaciji djece predškolske dobi, a najmanje kod starijih od 65, koji se u velikoj mjeri cijepe protiv gripe, a i manje su izloženi kolektivima. U ovom času oko 40 posto testiranih pozitivno je na virus gripe, podjednako A i B, a kod uzoraka pozitivnih na gripu A prevladava virus svinjske gripe A/H1N1.

Foto: Hina