USUSRET KOLONI SJEĆANJA: Rudolf Perešin – Pilot iz Gornje Stubice, heroj kojeg se ne zaboravlja

USUSRET KOLONI SJEĆANJA: Rudolf Perešin – Pilot iz Gornje Stubice, heroj kojeg se ne zaboravlja

I ove je godine u Gornjoj Stubici, zagorskoj općini iza zagrebačke Medvednice, izveden aeromiting u čast hrvatskog pilota Rudolfa Perešina koji je 25. listopada 1991., u vrijeme velikosrpske agresije na Hrvatsku, preletio s Migom 21 bivše JNA iz Bihaća u Klagenfurt.

I danas se pamte njegove riječi koje je izgovorio austrijskoj kontroli leta pojašnjavajući svoj čin: „Ja sam Hrvat, neću i ne mogu pucati na svoj narod“. Taj njegov prelet iz neprijateljske vojske bio je velika moralna potpora hrvatskim branitelja, ali i mnogima u svijetu otvorio je oči o tome što se događa u Hrvatskoj.

U čast tog njegovoj povijesnog pothvata svake godine se u Gornjoj Stubici, njegovu rodnom mjestu održavaju „Susreti za Rudija“. Najspektakularniji dio tog obilježavanja svakako je aeromiting, na kojem uz hrvatske sudjeluju i strani zrakoplovi.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Mladi Jastreb upozorio Penavu: Grad Vukovar je domaćin, ali ne može nama određivati tko će voditi kolonu i kako će se tko ponašati

Tako su prije nekoliko godina nebom iznad Gornje Stubice letjeli i američki F-16, a u nedjelju, 10. rujna 2023., tu su bila dva austrijska Eurofightera, slovenski Pilatusi, dakako, uz hrvatsku akrobatsku grupu ‘Krila Oluje’, Mig 21, helikoptere Black Hawk i druge vojne i civilne letjelice. Bio je to pravi spektakl.

Čelnici Hrvatskog ratnog zrakoplovstva tom su prigodom izrazili uvjerenje kako će na idućim 27. „Susretima za Rudija“ 2024. godine sudjelovati i hrvatski Rafalei, jer bi, kako je planirano, prvih šest tih zrakoplova trebalo stići u zemlju u prvoj polovici te godine.

Usporedo s aeromitingom događa se i drugi dio programa u čast Rudija, kako su ga zvali obitelj i prijatelji. Nastup klape Hrvatske ratne mornarice „Sveti Juraj, a sve uz povijesne postrojbe Krapinsko-zagorske županije „Keglevičeve straže Kostel“ i Udrugu kuburaša iz Marije Bistrice. Dakako, uvijek se priredi i koncert s popularnim pjevačima.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Neprežaljena legenda obrane Vukovara: Banjalučki ratnik Andrija Marić

Otvorenje tih susreta se događa kod Spomenika Seljačkoj buni i Matiji Gupci, njihovom vođi koji je život dao boreći se u svoje doba za narodne pravice. A onda se sve seli u Spomen park nazvan po Rudolu Perešinu. Njegova statua stoji pored konzerviranog Miga 21 koji je tamo stigao iz remontnog zavoda iz Velike Gorice.

Sve djeluje impresivno i stoga ne čudi što su ti „Susreti za Rudija“ prerasli lokalne okvire i postali jedna od najvećih manifestacija sjeverozapadnog dijela Hrvatske te dakako najveća i najposjećenija letačka manifestacija u cijeloj zemlji.

Uz to je u Spomen parku zasađeno višegodišnje bilje, najprije begonije, a potom i crnogoričko drveće te stabla divljeg kestena, lipe i magnolije. Tu je i info-ploča na hrvatskom, ali i na engleskom te njemačkom jeziku s podacima o Rudiju te povijesnim i turističkim znamenitostima mjesta.

Rudolf je rođen u Jakšincu, jednom od naselja Gornje Stubice, 25. ožujka 1958. od Zorice i Mije Perešin. Odrastao je uz mlađu sestru i brata, kad mu je bilo 10 godina njegov otac odlazi na rad u Njemačku.

Po završetku osnovne škole opredjeljuje se za pilotski poziv. Završio je srednju vojnu školu u Mostaru te potom Zrakoplovnu vojnu akademiju u Zadru. Bio je među najboljim pilotima. Bio je stacioniran na bihaćkom aerodromu Željava.

USUSRET KOLONI SJEĆANJA: Rudolf Perešin - Pilot iz Gornje Stubice, heroj kojeg se ne zaboravlja, fotografija
Borbeni avion JNA s kojim je Rudolf Perešin preašo na hrvatsku stranu

S početkom velikosrpske agresije u bivšoj JNA bilo mu je jasno što se događa. Korake za njegov prelazak na hrvatsku stranu započela je njegova supruga Ljerka. Opisala je kako je uspostavila kontakte te način na koji mu je priopćila kako postoji interes Hrvatske da preleti doma.

„Znam da je nemoguće, ali…“, i ja njemu sve prepričam, a on mi kaže: „Pa nije to nemoguće“, ispričala je gospođa Perešin u jednom intervjuu kako je tekao taj razgovor. Prelet se pripremao u tajnosti, mjesecima. Na kraju je tijekom jednog običnog telefonskog razgovora stigla dogovorena šifra: “Rudi, dođi na vjenčanje u Austriju. Uzmi kameru i aparat”.

I Rudi je krenuo. Prilika se ukazala 25. listopada. S aerodroma Željava JNA je slala zrakoplove kako bi nadzirali povratak njihovih snaga iz Slovenije. Perešin je sjeo u svoj Mig i brzinom od 1100 kilometara na sat preletio je preko Slovenije, negdje kod Bleiburga ušao u Austriju i uputio se prema Klagenfurtu.

Poslije će reći da se nije uopće bojao, mučila ga je tek mala neizvjesnost. Prizemljio se bez problema. Kad ga je zbunjeni austrijski vojnik koji je prišao njegovu Migu na pisti upitao što tu radi, Perešin mu je odgovorio: „Dezertirao sam iz JNA jer nisam sposoban ni voljan pucati na hrvatske vojnike“. Taj prelet imao je veliki odjek u međunarodnoj javnosti.

U Hrvatskoj se Rudija s razlogom slavilo kao nacionalnog junaka. Njegov potez ponukao je i druge Hrvate da napuste tu vojsku koja se pretvorila u produženu ruku velikosrpske osvajačke politike. Austrijska vojska je, pak, Perešina, nakon kraćeg ispitivanja, sklonila u jedno manje mjesto, Felekirchen. Jedan austrijski pilot susreo se s njim u jednoj tamošnjoj gostionici tog istog dana.

Radi predostrožnosti prebacio ga je odmah u jedan privatni stan i donio mu civilno odijelo koje mu nije odgovaralo te nešto osobnih potrepština. Perešin je njemu predao svoju vojnu odoru i osobno naoružanje. Nakon četiri dana boravka u Austriji Perešin je pušten i u potpunoj tajnosti prebačen u Zagreb gdje se konačno susreo sa svojom obitelji, suprugom i kćeri.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Marko Babić – istinski junak Trpinjske ceste: Sam je uništio 14 srpskih tenkova

Odmah se priključio Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu i dao je veliki doprinos u stvaranju lovačke sastavnice te je uskoro postao i zapovjednik lovačke eskadrile na Plesu. Sudjelovao je u brojnim borbenim zadaćama u obrani Hrvatske. Tijekom Vojno redarstvene operacije Bljesak, 2. svibnja 1995., izvršavajući borbenu zadaću njegov zrakoplov je pogođen kod Stare Gradiške.

Perešin se katapultirao, ali je, po svemu sudeći, poginuo pri padu. Bosanski Srbi su njegove posmrtne ostatke predali Hrvatskoj 2. kolovoza 1997. godine. Pokopan je 15. rujna te godine uz najviše državne počasti u Aleji branitelja na zagrebačkom Mirogoju.

Njegov Mig s kojim je preletio u Klagenfurt još je dugo godina ostao tamo. Austrijska vojska ga je rastavila, konzervirala i ostavila na čuvanje u jednoj tenkovskoj postrojbi. No, za potrebe jedne izložbe ponovno ga je 2011. sastavila i pokazala. Na kraju je taj Mig vraćen u Hrvatsku 7. svibnja 2019. godine.

Tom prigodom u Zagrebu je bila priređena svečanost pod nazivom „Povratak pobjednika“. Tamo je bilo i Perešinova kćerka. „Tata mi je uvijek govorio budi mirna, staložena, dostojanstvena. A meni srce danas titra i želi iskočiti“, kazala je Daliborka Perešin-Kekelić na svečanosti otkrivanja aviona.

Taj Mig je jedno vrijeme bio izložen ispred Ministarstva obrane u Zagrebu, gdje ga je došlo vidjeti više od 50 tisuća ljudi. Potom je prebačen u zračnu luku Pleso, a nakon će biti u trajnom postavu u Hrvatskom vojnom muzeju.

Povodom 30. obljetnice Perešinovog preleta upriličen je u Banskim dvorima susret s njegovom obitelji. Iz Vlade su zahvalili obitelji Perešin na njihovoj hrabrosti, snazi i domoljublju, kao i žrtvi pokojnog Rudolfa, koji je dao svoj život za Hrvatsku i pružio velik doprinos oslobađanju hrvatskog teritorija u vojno-oslobodilačkoj akciji Bljesak.

„Rudolfu Perešinu, koji je pokazao odvažnost, ljubav i vjernost prema domovini te podnio najveću žrtvu za njezinu slobodu, dugujemo vječnu zahvalnost i poštovanje“, rečeno je tom prigodom.

Gospođa Ljerka Perešin zahvalila je na tom prijamu u povodu 30. obljetnice Rudijevog preleta i istaknula kako njihova obitelj cijeni sve što hrvatska država čini kako bi se očuvalo sjećanje na pokojnog Rudolfa Perešina, koji je dao život za svoju Hrvatsku.

Koliko Hrvati cijene Perešina možda najbolje pokazuju letački spektakli koji se u njegovu čast održavaju u njegovoj Gornjoj Stubici. To je nešto odista posebno i zbog čega mnogi ne žele propustiti prigodu biti na „Susretima za Rusija“ u tom mjestu.

Tome treba dodati kako i u Ivanić-Gradu, gdje je Rudi proveo dio djetinjstva, također organiziraju Memorijal koji nosi njegovo ime. “Ponosan sam što je Rudi bio naš sugrađanin, obilježavamo njegov herojstvo na mjestu gdje je postavljena njegova spomen-bista i nova spomen ploča koja opisuje njegov doprinos stvaranju Hrvatske”, poručili su čelnici tog grada.

Po njemu su nazvani Zrakoplovno-tehnička škola u Velikoj Gorici te Središte za obuku Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u Zemuniku. “Sve kvalitete i vrline Rudolfa Perešina ugradili smo u temelje obuke, ponašanja i provedbe zadaća HRZ-a, u naše življenje zrakoplovstva”, poručili su čelnici HRZ-a.

Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved poručio je kako treba njegovati sjećanje na sve ono što je napravio. “Čuvajmo sjećanje na njegov herojski čin, sjećanje na njegove akcije koje je kao borbeni pilot proveo u Domovinskom ratu, s neizmjernom zahvalnošću za njegovu žrtvu u VRO Bljesak”, rekao je ministar Medved.

Posmrtno je promaknut u čin stožernog brigadira. Odlikovan je Redom kneza Domagoja s ogrlicom, Redom Nikole Šubića Zrinskog, Redom bana Jelačića, Redom Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana s pozlatom, Redom Stjepana Radića, Spomenicom Domovinskog rata i Spomenicom domovinske zahvalnosti. Nositelj je medalja za iznimni pothvat i Bljesak.

Povijesnim preletom stožerni brigadir Rudolf Perešin, kako je to više puta istaknuto, pružio je nadu hrvatskome narodu i svim hrvatskim braniteljima te ih ohrabrio u najtežim danima borbe za slobodu Hrvatske.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2023. godinu.