Čini se da se guši stvaralačka misao. Sead Alić je filozof književnik koji iza sebe ima respektabilnu karijeru. No, susreo se s nečim potpuno novim. Zabranjena mu je promocija knjige u jednoj zagrebačkoj biblioteci. Knjiga nosi naziv „Palestina I (SADizam)“ i progovara o stradanjima palestinskog naroda. Na tu temu razgovarali smo s autorom Alićem. Vjerska institucija pod nazivom „Židovska općina Zagreb“ poslala je dopise za zabranu promocije, piše Hayat.
Zabranjena promocija knjige
– Promocija knjige se neće održati, zabranjena je. To je način na koji je Židovska općina Zagreb (vjerska organizacija u Zagrebu) reagirala prema institucijama od predsjednika države, predsjednika Sabora, zamjenika predsjednika Sabora, Grada Zagreba, knjižnice Bogdana Ogrizovića i drugim institucijama poslan je poseban dopis u kojem oni smatraju da te promocije ne treba biti tako da ja imam „čast“ da je po prvi put jedna knjiga zabranjena u svom postupku pokušaja da se predstavi javnosti – rekao je Sead Alić, filozof i književnik, autor knjige „Palestina I (SADizam)“.
Alić smatra da su pomjerene vrijednosti te objašnjava:
– Umjesto da se Židovska općina Zagreb distancira od ubojstava, smrti, granata, zločinaca u Palestini i da kaže moramo o svemu zajedno razgovarati, oni prebacuju sad cijelu priču u područje da li ili ne dopustiti da se uopće neka knjiga koja to promišlja pojavi. Na taj način oni su stali iza onog što se radi u Palestini i potpomažu, da tako kažem, zločine. To je šteta i to je grijeh.
Alić je više od godinu dana radio na knjizi, neki tekstovi su i objavljeni.
-Razmišljao sam zašto i otkud toliko zla u području Gaze. Šta je u korijenima te velike nesreće palestinskog naroda, samim tim i židovskog? Ali eto dogodilo se tako kako se dogodilo.
Pokušava, autor Alić, da uvijek iznova skrene pažnju na događaje u Palestini, objašnjava.
-To što se događa u Palestini je užasno, strašno, to su krvoprolića, svakodnevna ubijanja i pokušaji da se na različite načine pobjegne od razgovora o tome i da se skrene pozornost na neke sporedne stvari, da se to prikrije. Ja nisam dopuštao, pisao sam tekstove, a sada zaokružio to u knjigu. „SADizam“ je riječ koja se nametnula upravo zato što su Sjedinjene Američke države zapravo bile država koja je silno puno pomogla u tom etničkom čišćenju Palestinaca u njihovoj državi. Pomogla je utoliko što je slala oružje i što je u njenim predstavničkim tijelima toliko ljudi sa dvostrukim pasošima da je zapravo nemoguće da se probije nekakva kritička misao. „SADizam“ je riječ koja pogađa bit politike Sjedinjenih Američkih Država povezanih sa onim što se dešavalo na terenu,a to je sadističko iživljavanje vojnika IDF-a i doseljenika na Zapadnoj obali. Prema tome pojam „SADizma“ ušao je da tako kažem u javnost.
Alić je kazao da se BiH itekako može suosjećati sa palestinskim narodom.
-Sjetimo se koliko je teško bilo u BiH, zapravo dosta slično ali puno gora situacija je ovo što se događa u Palestini. Zato je neizmjernop važno uvijek iznova ponavljati da se o ubijanjima, ubistvima, granatama koje padaju po šatorima, ljudima koji završavaju u vatri, u rušenju džamija, bolnica, škola, prema svim vrstama uništavanja nade ili mogućnosti da palestinski narod ostane tamo pa čak i o tim nadama da će se tamo izgraditi nekakvi kompleksi, biznisi, što samo razotkriva tu intenciju neokolonijalnog karaktera da se narod izbaci iz svoje postojbine i da se tamo razvije nekakav biznis ali bez njih. Nužno je i neophodno da se svi intelektualci u regiji i cijelom svijetu suprotestave toj orkestriranoj šutnji i da govore na svakom mjestu gdje god je to moguće o tome što se događa u Palestini. Ovo što se dešava u Palestini određuje sudbinu budućnosti ne samo čovječanstva, nego ideje čovjeka kao takvog – zaključuje autor Alić.