VIDEO: RASTE OGORČENJE: Država plaća zdravstveno i mirovinsko raznim pjevačima “lakih nota”, ali i glumcima koji u sapunicama “mlate pare”

VIDEO: RASTE OGORČENJE: Država plaća zdravstveno i mirovinsko raznim pjevačima “lakih nota”, ali i glumcima koji u sapunicama “mlate pare”

Hrvatska zajednica samostalnih umjetnika kaže da je sve u skladu s Pravilnikom. Kekin im je član od 2002. “Prolazio je financijske revizije osim umjetničke. Međutim 2015. ukinuta je financijska revizija”, navodi predsjednik Upravnog odbora Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika Hrvoje Kovačević za RTL.

Plaćanje mirovinskog i zdravstvenog

Slučaj Kekin otvorio je pitanje zašto država njemu, ali i brojnim drugim umjetnicima koji zarađuju dobro plaća mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Ministrica kulture za RTL Danas poručuje da se ide u izmjenu Zakona.

Njegovo ime je i na popisu umjetnika kojima država plaća mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Istodobno, godišnji prihodi su, prema imovinskoj kartici supruge preko 130 tisuća eura.

2015. ukinuta revizija

Hrvatska zajednica samostalnih umjetnika kaže da je sve u skladu s Pravilnikom. Kekin im je član od 2002. “Prolazio je financijske revizije osim umjetničke. Međutim 2015. ukinuta je financijska revizija”, navodi predsjednik Upravnog odbora Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika Hrvoje Kovačević.

Kriteriji su za svakog umjetnika drugačiji. Odluke donosi peteročlano Povjerenstvo, troje je iz strukovnih udruga, jedan iz spomenute zajednice i jedan iz ministarstva kulture. “Prilikom podnošenja zahtjeva za stjecanje prava na uplatu doprinosa postoji maksimalni iznos koji trenutačno iznosi 21.852 eura godišnje.

Odnosno, tu govorimo o prosječnoj zaradi u protekle tri godine prilikom upisa. Ali, po sadašnjem pravilniku kad umjetnik stekne pravo na uplatu doprinosa ne podnosi financijsko izvješće”, dodaje Kovačević. Po sadašnjem pravilniku to znači da ako je jedanput upisan, to je to.

No, pojašnjava – po sadašnjim prihodima Kekin ne bi imao pravo na plaćanje doprinosa. Na popisu je oko 1.388 skladatelja, grafičkih dizajnera, glumaca, slikara, kazališnih redatelja. Godišnje im se uplati po 9.450 eura za svakog od njih pa je ukupna cifra oko 13 milijuna eura.

Među njima je i Boris Novković. RTL Danas ga je pitao o kriterijima za dolazak na popis i koliko mu pomažu državna pomoć. “Što se tiče kriterija koji su rigorozni i visoki to svakako možete pronaći na stranicama HZSU-a ili dobiti info od samih djelatnika. To ne spada u tajne ili povjerljive podatke”, poručio je. Na popisu se nalazi i Denisu Dumančić, ali i svojedobno “erotska pjevačica” Nikita Ivošević. Evo što se o njoj može pronaći na Wikipediji.

Nikita (Rijeka30. listopada 1969.), pravim imenom Nikolina Ivoševićhrvatska je pjevačica i glumica.

Profesionalnim pjevanjem počinje se baviti osamdesetih. Godine 1987. s Davidom Podrekom iz Opatije prvi puta snima demopjesmu Mrvica. Godinu dana kasnije snima pjesmu Ne reci zbogom, a 1989. godine na Večeri mladih nada Zagrebfesta nastupa kao Nikolina Ivošević – Nicky s pjesmom „Čuj me i Otvori oči” te osvaja drugu nagradu publike i stručnog žirija. Objavila je četrnaest samostalnih albuma, snimala je spotove te sudjelovala na preko 20 festivala. Status umjetnice dobila je 2003. godine, te postaje članom HZSU. svojedobno je snimila pjesmu “Jebač””.

kazalištem „Komedija” surađuje od 1994. godine, nastupajući u mjuziklima.Nastupala je i s Big Bandom HRT-a u maloj dvorani Vatroslava Lisinskog, gdje je otpjevala jazz standarde Night and dayTime after timeStormy weather i Oo wee walkie talkie

Status glumice dobila je 2010. godine, te postaje član HDDU

Brojni drugi glazbenici odbili su komentirati činjenicu da su među onima kojima građani plaćaju doprinose javnim novcem. Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek za RTL Danas kaže da je većini umjetnika pomoć od velikog značaja, no postoje pojedinci koji zarađuju puno, ali nema načina obustave isplate doprinosa.

“U 2015. je ukinuto u Pravilniku taj segment gdje se tražila financijska revizija. Dakle umjetnici moraju prolaziti i pokazati financijski cenzus samo kada ulaze u sustav, ali kada prolaze reviziju gleda se ispunjavaju li umjetničke kriterije, a ukinuta je financijska revizija. Apsolutno treba donijeti novi zakon, novi pravilnik da ne bi bilo nikakvih sumnji”, kazala je ministrica.

Prijedlog novog Zakona

Tijekom zadnjih godinu i pol dana je, kaže, odbila potpisati neka rješenja. “Jer sam uvidom u dokumentaciju koju je povjerenstvo priložilo uvidjela da nisu ispunjeni zakonski uvjeti za priznavanje doprinosa. To je sada na sudu. Ali mogu najaviti da će se vrlo brzo u proceduru pustiti prijedlog novog Zakona”, otkrila je.

Pitanje o opravdanosti plaćanja doprinosa Kekinu komentirao je i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, nakon što je njegova kolegica Sandra Benčić otkrila podatak da Kekin po koncertu zarađuje 7.000 eura. “Ja se apsolutno slažem da se ta tema otvori i da se o njoj raspravlja. Ali ako se stavi ime Mile Kekina, a ne spomenu drugi umjetnici jasno je o čemu se radi”, odgovorio je Tomašević.

O uplatama doprinosa iz RTL-a su tražili i komentar samog Mile Kekina. Danas je o tome odlučio šutjeti. A tko se sve nalazi na popisu samostalnih umjetnika kojima država plaća doprinose, možete doznati na ovom linku.

Cijelu situaciju komentirala je i novinarka Marijana Matković

“Kakva je ovo farsa! U vrijeme kad se ovo uvodilo, bilo je zamišljeno kao potpora države umjetnicima koji NE ZARAĐUJU prosječnu mjesečnu plaću, s ciljem da im država doplati do tog prosjeka, kako u mirovini ne bi bili siromasi. U šta se prometnulo, najbolje se vidi iz popisa ljudi koji ostvaruju pravo, pri čemu je Mile Kekin samo vrh sramotne piramide. Nevjerojatno je, dapače suludo to koja su sve imena na popisu, jer nije riječ o ljudima koji bi po bilo kojem kriteriju mogli bit u kategoriji koja zaslužuje doplaćene doprinose. Među njima je ekipa koja svaki vikend ima koncerte, pa da i ne zarade puno, jebem ih ako prosjećnu plaću ne zarade.

Među njima je ekipa koja snima sapunice, pa ako inače ne mogu krpat s kazališnim honorarom, sigurno mogu kad se to uprosjeći. Među njima su književni prevodioci, koji sigurno ne mlate pare, al mogu i simultano prevodit, položit za sudskog prevoditelja… Ok, svi oni prihode mogu prikazati tako, jer je obično riječ o prihodima koji ne idu samo njima u džep, već plaćaju i bend i dvoranu i prijevoz bubnjeva, al to je stvar umješnog računovođe, od kojeg bi država trebala bit umješnija. S druge strane, u posljednjih 15-ak godina gase se mediji, ruše plaće u medijima, novinari su masovno završavali na burzi. Puno ih je koji honorarče, puno ih je koji za godinu rada skupe možda 8,, 9 ili 10 mjeseci staža (i sama samu toj kategoriji) , jer su im toliki prihodi, a ima i onih s puno manje. Stoput smo već s državetinom pokušavali doć do toga da se za one koji žive samo od novinarstva osigura ta opcija doplate doprinosa, da za godinu rada dobiju godinu staža, što bi osjetili isključivo na visini mirovine jednog dana, ali nikad nije bilo sluha za to. Ne znam znate li da su poljoprivredna kućanstva (dakle, ne OPG-ovi, nego kućanstva), automatski u toj kategoriji, odnosno plaćaju 50 posto osnovice doprinosa, a država im dodaje drugih 50 posto, radi mirovine.

E, honorarci umjetnici i novinari su zakonom izjednačeni – plaćaju 50 posto osnovice doprinosa sami, ali im država ništa ne dodaje po defaultu, osim ako si status ne mogu srediti preko ZAMPA. E, gledajući ovu listu, saznala sam da sam teški idiot, jer vidim mekoliko kolega novinara s kolumnicama, koji su se nazvali “umjetnički kritičar” i ušli u taj krug. Dakle, mogla sam si sredit kolumnicu za izdrkavanje, prijavit da je to “umjetničko izdrkavanje” i možda riješit problem. Sad dolazimo do onog ključnog što je u ovoj skrhanoj državi FUJ: Manjak poštenih kriterija u svemu, zbog čega ja s kurčevim statusom i godinom koja vrijedi 9 mjeseci staža, plaćam doprinose Kekinima koji svoje prihode samo znaju dobro zamaglit… Ova zemlja je grob za poštene ljude koji jedva preživljavaju, a muljatora koliko ti srce želi”, ističe Marijana Matković.