Hrvatski novinar i televizijski voditelj Petar Vlahov javio se sinoć u Dnevnik 2 iz Tel Aviva u Izraelu, a zbog toga je postao predmet šale na Twitteru.
Naime, Vlahov je izvještavao za HRT s poda u pozi nekog po kome padaju bombe sa šljemom na glavi, a iza njega su dvije žene opušteno stajale pored automobila, javlja Jutarnji list.
Vlahov je nosio otkopčani zeleni šljem i nije nosio pancirku, dok ostali reporteri u Izraelu nose plavu pancirku s natpisom PRESS i plavi šljem jer novinari u ratnim zonama moraju biti označeni. Nije poznato otkud Vlahovu šljem zelene boje, javlja Jutarnji list.
U Dnevniku je rekao da je netom prije javljanja svjedočio raketnom napadu Hamasa te da su on i svi drugi vidjeli nekoliko raketa te morali izaći iz automobila.
A što se točno dogodilo te kako izgledaju njihovi radni dani u ratnom području za Večernji list ispričao je Petar, koji se trenutačno nalazi u Tel Avivu.
Kako ste reagirali na napade u srijedu kad ste ih čuli? Naravno, na takvom mjestu u takvo vrijeme to nažalost nije čudno niti neočekivano, ali opet..
Svakako, nije mi bilo svejedno iako me to podsjetilo na Domovinski rat. Prošlo je sve kako treba, napad je trajao oko 2 minute srećom bez posljedica.
Jeste li vidjeli reakcije na spomenuto javljanje na društvenim mrežama? Pojavili su se komentari kako ste vi “ležali” u javljanju sa šljemom na glavi dok su ostali iza vas “normalno” šetali, tipkali na mobitel bez zaštite. Kako to komentirate, što se zapravo događalo u tom trenutku?
Vidio sam reakcije i ne zamjeram gledateljima i čitateljima ništa već velikom djelu kolega i drugih medija koji su konstruirali izrugivanje i djelomičnu informaciju nakon čega su se raspirile niske strasti. Ovo se nimalo ne odnosi na Večernji list koji je bio profesionalan od početka ne tražeći senzaciju i izrugivanje mene i moje ekipe kao kolega. Ovim putem iskreno HVALA na kolegijalnosti.
A razlog zašto su drugi gledali u mobitele oko nas je što su iščekivali na mobitel hoće li doći drugi val napada. Zbog sigurnosne procjene vratili smo se u sigurniji Tel Aviv.
Kada ste zapravo krenuli za Izrael i kako je izgledao ulazak u zemlju i dolazak u to područje?
Za Izrael smo krenuli u utorak ujutro i stigli smo isti dan poslijepodne u zračnu luku Ben Gurion. Odmah se moglo vidjeti kako je Izrael u ratu, od mjera sigurnosti do polupraznih ulica i rijetkog prometa. Dočekalo nas je naše veleposlanstvo i jako su nam pomogli u adaptaciji na situaciju. I stalno brinu o našoj sigurnosti.. To nam je neprocjenjivo.
Kako vam izgleda dan tamo sada?
Dan počinje u 7 ujutro, a završava oko 23.. Imamo brojna javljanja uživo za HRT-ov informativni program i HR radio. U međuvremenu pokušavamo snimiti zanimljive goste i intervjue.
Koje sve sigurnosne mjere poduzimate svakodnevno?
Kao i na svakom ratnom terenu osobna sigurnosna procjena je najvažnija. Od praćenja oglašavanja uzbuna do kretanja koliko toliko sigurnijim područjem. Pancirke su obvezne na područjima gdje postoji izravna opasnost. U Tel Avivu to nije takav slučaj. Za posjet isključivim ratnim zonama imamo u tom slučaju potrebnu pratnju i zaštitnu opremu – pancirke i kacige.
Čuju li se sirene stalno?
Nema sirena već signal dolazi putem aplikacije. 60 posto trgovina je zatvorena, ljudi je manje na ulicama i prometnicama.. Većina je zabrinuta i prati Izraelski program za slobodu.