Ogromno postrojenje tvrtke Drava International, od 86 hektara, u osječkom prigradskom naselju Brijest, na adresi Zapadno predgrađe 21, za osječke vatrogasce, a ni za policiju, nije nepoznato. Na tom prostoru s plastikom radi 500-tinjak radnika, a petina njih strani su državljani koji su u tvrtku gdje je prosječna plaća oko 800 eura došli trbuhom za kruhom.
Većina stranaca, kako su Jutarnjem otkrili mještani, živi u opremljenim kontejnerima u krugu tvornice, u što su se fotoreporteri agencije Cropix uvjerili i sami. Stoga su upravo ti radnici evakuirani među prvima. Autobusima su, sa svim svojim stvarima, prevezeni u sportsku dvoranu. Za to su se, doznajemo, pobrinuli čelni ljudi Drava Internationala, Zvonko Bede i njegov sin Marko Bede, te njihova dugogodišnja desna ruka Snježana Alerić s cjelokupnim timom, te svi s nestrpljenjem iščekuju da vatra bude ugašena do kraja kako bi se mogao početi provoditi policijski očevid kojim bi se trebalo otkriti što je zapalilo buktinju čija je posljedica milijunska šteta.
Nakon što su ga prozvali osječko-baranjski župan Ivan Anušić, osječki gradonačelnik Ivan Radić i glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, koji smatraju da se u Drava Internationalu nisu dobro provodile mjere zaštite od požara, odnosno da se plastični otpad nije odlagao pravilno niti se njime upravljalo na odgovarajući način, vlasnik tvrtke Zvonko Bede, čije je postrojenje opkoljeno vatrogascima i policijom, javio nam se na poziv i odmah izrazio sumnju da je požar podmetnut, javlja Jutarnji list.
U razdoblju privatizacije, kako se pisalo, Zvonko Bede je postao vlasnik niza poznatih osječkih tvrtki poput Tvornice žigica Drava, Svilane, robne kuće Nama i Litokartona. S godinama su se te tvrtke gasile, Konzum je kupio Namu, a obitelj Bede se posvetila prikupljanju i reciklaži plastične ambalaže, pa godišnje Drava International prikupi oko 15.000 tona plastike, a još oko 10.000 tona uveze iz zemalja EU. Prije nekoliko su mjeseci, uz potrebne dozvole, u krugu postrojenja postavili su i solarnu elektranu.
Do prije nekoliko godina suvlasnici te tvrtke bili su i Zoran Gobac, rukometni dužnosnik, te Višeslav Vukojević, sin bivšeg suca Ustavnog suda. Bede javno ne istupa, a često se spominje crtica iz 2010. kada je potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks tražio da Bede dobije povoljne HBOR-ove kredite iako je u tom periodu tvrtka državi dugovala više od 20 milijuna kuna.
Osječko-baranjski župan Ivan Anušić u razgovoru s reporterkom N1 televizije je istaknuo je da se godinama upozoravalo na način odlaganja plastike u tvrtki “Drava international” u kojoj je noćas buknuo požar. Župan također poziva na istragu i utvrđivanje propusta u ovom slučaju. Želi da se stvari raščiste do kraja.
“Ovdje je sada pitanje inspekcija i inpektorata koji su 20 godina tolerirali takve količine plastike koja je bačena ovdje i zatrpavana ovdje. Ta ista plastika se zapalila. Prije nekoliko godina 3-4 puta su izbijali požari i ugasili su se na vrijeme, a ovaj se nije ugasio na vrijeme. Napravilo je ekološku katastrofu koju će trpiti cijela županija, a i neke susjedne”, kazao je Anušić za N1.
“Vlasnici su dužni to sanirati, platiti što treba, odgovarati za ovo što se dogodilo, zbog nemara i pozivam forenzički centar Vučetić da dođu utvrditi sve nepravilnosti i nedostatke”, dodao je.
Navodi da je bilo samo pitanje trenutka kada će se ovako što dogoditi, ali i da se više puta upozoravalo na to.
“Vlasnici bi trebali odgovarati financijski i pred zakonom, a oni koji nisu činili da se spriječi ovo, nadležne službe koje su sve trebale provjeravati – ili nisu provjeravali ili su rekli da je sve okej”, rekao je Anušić.
“Naša djeca ne idu danas u škole, u vrtiće, dim je visoko kancerogen. To je kao da je vulkan izbio, treba to sanirati. Ogroman je problem za kojeg se znalo i dopustilo da se dođe do ovog. Valjda će nekom proraditi savjest da se utvrdi tko je odgovoran”, zaključio je župan Anušić u razgovoru za N1.
Na slici: Vladimir Šeks
Foto: Hina