Vodič kroz klađenje na virtualne sportove

Vodič kroz klađenje na virtualne sportove

Osim prognoziranja stvarnih sportskih događaja, moderne kladionice daju vam priliku kladiti se i na one virtualne. Evo kako izgleda slaganje listića na utrke i utakmice koje su samo fiktivne!

Sportsko klađenje već puna dva desetljeća omiljena je razbibriga mnogima u Hrvatskoj, što posebno dolazi do izražaja za vrijeme velikih nogometnih natjecanja, poput nedavnog Svjetskog prvenstva u Kataru.

Milijuni listića uplate se svake godine u našoj zemlji, što u poslovnicama, što na Internetu. Online klađenje polako preuzima primat i sve više igrača se kladi u internetskim kladionicama, gdje ih čekaju bonusi, kao i mogućnost odigravanja listića putem mobilnog telefona, gdje god da se nalazite.

A osim klađenja na stvarne utakmice u online kladionicama pojavila se i mogućnost oklada na virtualne sportove. Radi se o događajima koji uopće nisu stvarni, no svejedno dio igrača na njima okušava svoju sreću, nadajući se da će nadmudriti kompjutorski algoritam.

Uglavnom, bilo da imate račun u kladionici Mozzart ili na nekoj drugoj web stranici za online klađenje, virtualni sportovi bit će jedna od vaših opcija za slaganje listića. Baš zato donosimo kratak vodič kako složiti listić za utakmice virtualnih sportova, u trenucima dok se odvijaju pred vašim očima…

Sve krenulo od konja i pasa

Klađenje na virtualne sportove u Hrvatskoj je započelo prije otprilike desetljeća i pol, kada su se u poslovnicama pojedinih kladionica pojavile utrke virtualnih konja i pasa.

Na njima niste imali mnogo opcija za igru. Mogli ste pogađati tko će pobijediti, a tko završiti među prvom trojicom. Koeficijenti su se razlikovali od jednog do drugog natjecatelja, a kretali su od oko 2 sve do 50. Kompjutorski algoritam baziran na generatoru nasumičnih brojeva zatim bi odlučivao tko će na kraju pobijediti.

To znači da je konačni ishod utrke bio produkt slučajnog izbora, s tim da su oni sudionici s nižim kvotama imali više numeričkih kombinacija unutar algoritma koje su ih mogle gurnuti prema pobjedi.

Tako je to funkcioniralo s virtualnim utrkama konja i pasa. Zanimljivo je da prave kasačke utrke nikad nisu bile u ponudi domaćih kladionica pa su naši igrači dosad imali priliku kladiti se samo na ove fiktivne…

Danas dominiraju nogomet, košarka i tenis

Doba virtualnih konja i pasa čini se da je u Hrvatskoj prošlost, jer danas priređivači sportskog klađenja preferiraju nuditi fiktivne nogometne i košarkaške utakmice za klađenje, kao i teniske mečeve.

Sve funkcionira po sličnom principu, s kompjutorskim algoritmom koji slučajnim izborom određuje tko će pobijediti i koliko uvjerljivo će to biti. No, razrada oklada puno je šira. Pa se tako u nogometu možete kladiti na ukupan broj golova koji će pasti na utakmici, kao i na hendikep pa čak i točan rezultat.

Dozvoljene su oklade na ishod prvog poluvremena te pogađanje ukupnog pobjednika, a tko ima veće šanse doći do trijumfa ovisi o stanju na ljestvici i drugim faktorima koje sustav smatra relevantnima.

Slična je situacija s virtualnim NBA utakmicama, u kojima se možete kladiti na razliku s kojom će neka momčad pobijediti, kao i tko će prvi doći do 20, a tko do 60 postignutih poena. U ponudi su i oklade na četvrtinu s najviše pogodaka, kao i na ishod prvog poluvremena.

Virtualno klađenje na tenis još je kompleksnije, jer možete se kladiti na pobjednika svakog gema, kao i na točan rezultat seta pa i ukupni rezultat. Fiktivni tenis od svih virtualnih sportova najviše podsjeća na klasično klađenje uživo, zbog čega i ima svoje poklonike.

U svakom slučaju, treba naglasiti da znanje ima puno manju ulogu pri virtualnom klađenju, u odnosu na oklade na stvarne sportske dvoboje. Također treba mnogo vremena kako biste pohvatali zakonitosti koje ovdje vladaju, čime se tek manjina igrača želi baviti. Baš zato virtualni sportovi ostaju u sferi zabave, kao nešto čime se iskusni kladitelji bave tek povremeno, kako bi malo razbili monotoniju klasičnog klađenja…