Afera Zambija iznijela je na vidjelo mnoge rupe u zakonu kada je riječ o međudržavnom posvajanju. Stoga je Ministarstvo pravosuđa i uprave pustilo je u javnu raspravu Prijedlog Zakona o dopuni zakona o međunarodnom privatnom pravu. Posebno je situacija “kritična” kada se radi o država koje nisu potpisnice Haške konvencije koja regulira takva posvajanja. Predsjednica Odbora za obitelj i mlade Vesna Vučemilović za Narod.hr istaknula je da bi donošenje izmjena i dopuna Zakona o međunarodnom privatnom pravu trebalo otkloniti sve potencijalne nejasnoće.
“Proces posvajanja iz tzv. trećih zemalja koje nisu potpisnice Haške konvencije se vodio godinama na način koji ne stavlja interes djeteta na prvo mjesto te je moralno i pravno dvojben. Hrvatska je kao potpisnica Haške konvencije trebala sve postupke i do sada voditi sukladno navedenoj konvenciji neovisno o tome je li država iz koje se djeca posvajaju potpisnica konvencije. Sudovi su i do sada samo trebali postupati u skladu s postojećim zakonima i međunarodnim konvencijama. Na žalost, osim suda u Slavonskom Brodu svi ostali sudovi su to zanemarili. Čak je i Predsjednik Vrhovnog suda rekao da nisu postupali u skladu sa zakonom. Donošenje izmjena i dopuna Zakona o međunarodnom privatnom pravu bi trebalo otkloniti sve potencijalne nejasnoće. Trenutno je ključno prekinuti ovu pravnu praksu koju su provodili određeni sudovi te cijeli postupak voditi u najboljem interesu djeteta što do sada nije bio slučaj“, ističe Vučemilović.
Na pitanje bi li uopće došlo do izmjena da se afera Zambija nije ovako odužila, Vučemilović kaže da je to teško znati.
“Ali kao što naš narod kaže ‘svako zlo za neko dobro’. Važno je normirati navedeno pravno područje kako bi se spriječile možebitne kriminalne aktivnosti, a tu poglavito mislim na trgovinu djecom. Moram naglasiti kako je ilegalno posvojenje također jedan od oblika trgovine djecom. Kako bi se djeca dodatno zaštitila u novoj direktivi o sprečavanju i suzbijanju trgovanja ljudima ilegalna posvojenja kao oblik trgovine djecom bit će jasno naznačena“, dodaje Vučemilović.
Kada su u pitanju dosadašnja posvojenja iz DR Konga, još se ne zna što je s djecom i jesu li ona još uvijek i u Hrvatskoj. Stoga je Odbor za obitelj, mlade i sport u svojim zaključcima i naveo kako treba napraviti reviziju dosadašnjih posvojenja iz DR Konga.
“To je minimum pravne sigurnosti koju je država nužna pružiti djeci i posvojiteljima. Ako to ne učinimo postavlja se posve legalno pitanje – koga nadležno ministarstvo štiti i što želi zataškati? Ministar Božinović je više puta izjavio kako MUP i USKOK provode istragu. Ako u narednom razdoblju ne izvijeste javnost o rezultatima istrage kao predsjednica Odbora za obitelj, mlade i sport tražit ću osnivanje neovisnog tijela koje će provesti istragu kako to propisuje izjava UN-a iz rujna prošle godine o ilegalnim međudržavnim posvojenjima”, zaključuje Vučemilović.
Na slici: Zastupnici Vesna Vučemilović i Marin Miletić
Foto: Hina