Zabrinuti vlasnici apartmana u popularnom turističkom naselju Gajac na Pagu ponovno su se obratili redakciji Teleskopa zbog, kako tvrde, nastavka devastacije ovog atraktivnog ljetovališta. Unatoč vrhuncu sezone, u Gajcu se i dalje odvijaju intenzivni građevinski radovi – buka, prašina i kamoni narušavaju mir turista. Mještani i vlasnici apartmana ogorčeni su jer tvrde da nitko ne reagira na njihove apele. U više su navrata su, tvrde, zvali građevinsku inspekciju, općinu Kolan i samog načelnika, ali odgovora nema. Pritom s postavljaju pitanje – u čijem interesu se ovakvi zahvati provode? Vlasnici apartmana ističu da Gajac sve više gubi svoj izvorni karakter, a kontinuirana gradnja prijeti uništavanju turističkog potencijala mjesta. Traže hitnu reakciju nadležnih institucija i zaustavljanje radova.
“Tražimo da se radovi odmah zaustave i da se ispita kako je moguće da je netko dao građevinsku dozvolu za ovakve projekte koji nepovratno narušavaju izgled Gajca. Tko stoji iza toga? Nećemo stajati skrštenih ruku i gledati kako se uništava naš Gajac,” rekao je za Teleskop jedan vlasnik apartmana, najavivši građanske akcije. Teleskop doznaje da u gajcu ima više investitora koji grade prilično velike zgrade zbog kojih negoduju vlasici apartmana u Gajcu koji je izgrađen prije više desetljeća.
Podsjetimo nedavno je teleskop pisao da jedan od investitora u Gajcu, tvrtka PAG EDITION d.o.o., nije ostvarila nikakve prihode, nema nijednog zaposlenog, a prošlu poslovnu godinu završila je s gubitkom.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Ljevičarski glazbeni kritičar: Otkrit ću vam tko zaista stoji iza Thompsona – nije HDZ, a mafija gura cajke. Pa tko onda ostaje?
Prema službenim financijskim podacima za 2024., PAG EDITION d.o.o. posluje s 0 € prihoda, 0 zaposlenih i neto gubitkom od 2.869 €. Tvrtka je registrirana za djelatnost poslovanja nekretninama, no njezina financijska i operativna snaga upitna je – kao i njezina uloga u gradnji objekta koji se ne uklapa u dosadašnji urbanistički sklad Gajca. PAG EDITION d.o.o. spada u kategoriju mikro poduzetnika i po svim parametrima pripada samom dnu ljestvice u sektoru poslovanja nekretninama. Jedini osnivač tvrtke je Marko Vuković.

“Apartmansko naselje Gajac dosad je imalo jasno određene standarde gradnje. Nove zgrade bile su usklađene po visini, razmaku i broju etaža. Ova nova građevina odstupa po svim parametrima. Ja bih rekao da su to zgradurine koje će nepovratno uništiti ovo skladno naselje,” komentira jedan od stanovnika koji je želio ostati anoniman.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: SRAMOTA: Slom novinarske etike – doktore se razapinje, a ubojice štiti
Građani upozoravaju i na činjenicu da se projekt provodi bez ikakve javne rasprave ili informiranja zajednice. Posebno je zabrinjavajuća izjava jednog vlasnika apartmana s kojim smo razgovarali:
“Razgovarao sam s jednom zaposlenicom u lokalnoj zajednici i ona mi je rekla da budem oprezan. I da je sve to povezano s mutnim ‘mafijaškim poslovima’,” izjavio je za Teleskop.
Zbog svega navedenog, stanovnici Gajca izražavaju sumnju da se radi o paravanskoj firmi koja služi za provođenje projekta iza kojeg stoji netko drugi – netko tko ima kapital, ali izbjegava preuzeti odgovornost. Također se postavlja pitanje: tko će snositi posljedice ako dođe do zastoja gradnje, kršenja pravila ili dugotrajne štete u prostoru?
Građani traže hitnu reakciju općinskih tijela i građevinske inspekcije. Traži se uvid u dokumentaciju, revizija projekta i provjera zakonitosti postupanja investitora.
“Mislim da bi se svakako trebala očitovati općina Kolan i Zadarska županija,” poručuju stanovnici Gajca.
PAG EDITION d.o.o., kao investitor s nula prihoda, bez zaposlenih i s negativnim financijskim rezultatom, nije u stvarnoj poziciji da vodi građevinske projekte. Ovo snažno upućuje na to da se koristi kao formalan nositelj projekta, vjerojatno u svrhu izbjegavanja odgovornosti ili prikrivanja stvarnih aktera koji stoje iza njega.
Podsjetimo, Teleskop je nedavno pisao da je Turističko naselje Gajac, nekadašnje arhitektonsko čudo projektirano 80-ih godina s vizijom skladnog suživota prirode i turizma, danas doživljava brutalnu preobrazbu bez znanja i pristanka njegovih stvarnih stanovnika – vlasnika više od dvije tisuće apartmana.
Ono što je nekoć bilo zeleno i urbano osmišljeno naselje, smješteno tek stotinu metara od mora, sada se pretvara u gradilište. Umjesto planiranog očuvanja prostora i rekreacijske infrastrukture, u naselju niču dvadesetak novih, glomaznih zgrada koje potpuno narušavaju prvotnu viziju naselja. Posebno tragično zvuči činjenica da je jedna od tih zgrada izgrađena upravo na mjestu nekadašnjeg dječjeg igrališta s umjetnom travom, koje je izgradio proslavljeni nogometaš Dario Šimić – mjesto koje je godinama služilo kao srce zajednice.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: PROFESOR VALERIJE VRČEK: Zašto treba izbjegavati teflonske tave
“Stvarno smo ogorčeni. Ovo je potpuna devastacija i nije nam jasno kako se ovako nešto može dogoditi. Gajac je bio poznat po tome što je uspješno uskladio kuće za odmor s lokalnom zajednicom i prirodom. A sada je sve uništeno. Moramo nešto poduzeti,” izjavio je za Teleskop jedan od vlasnika apartmana, koji nam je poslao i fotografije zgrada koje se trenutačno grade.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Veliki intervju s Thompsonovim menadžerom: Upitno je hoćemo li išta zaraditi od koncerta za koji je prodano pola milijuna karata
Naselje Gajac administrativno je podijeljeno između Grada Novalje i Općine Kolan – malog mjesta koje, iako formalno ima status općine, nema nijedno značajno obilježje lokalne samouprave osim činjenice da zapošljava “uhljebe”. I dok Grad Novalja barem nominalno upravlja “svojom polovicom”, Općina Kolan, prema tvrdnjama ogorčenih stanara, koristi naselje isključivo kao izvor prihoda – maksimalnim komunalnim porezom od 8 eura po kvadratu – bez ikakvih ulaganja u infrastrukturu ili kvalitetu života.

Nakon desetljeća nečinjenja, Općina Kolan i Zadarska županija iznenada su krenule s izmjenama urbanističkog plana i dozvolile masovnu izgradnju, bez da su vlasnici apartmana bili informirani ili konzultirani. Nitko ih ništa nije pitao – niti su čuli, niti vidjeli nove planove – a oni su jedini koji tamo zaista žive.
Vlasnici apartmana su ogorčeni, no osjećaju se nemoćnima pred onim što mnogi među njima nazivaju “mafijaškim” modelom upravljanja i pogodovanja investitorima. Sve glasnije se govori o sprezi politike i interesnih skupina koje djeluju iza zatvorenih vrata, mimo zakona i javnog interesa.
Gajac je danas simbol izdaje vlastitih građana i urušavanja urbanističke i prirodne ravnoteže pod teretom privatnih interesa. Ako se nešto hitno ne poduzme, ono što je nekoć bilo primjer planskog razvoja na Jadranu, zauvijek će nestati pod betonom i korupcijom.