Zašto je ugašena Al Jazeera Balkans: Spominju se razne makinacije, a sporna je uloga i ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića

Zašto je ugašena Al Jazeera Balkans: Spominju se  razne makinacije, a sporna je uloga i ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića

Nakon 14 godina rada u Bosni i Hercegovini, televizija Al Jazeera Balkans prestala je s radom, a 200 zaposlenika, prema dostupnim informacijama, ostalo je bez posla i doslovno na ulici.

Prema novim informacijama “Avaza”, Al Jazeera Media Network iz Dohe prije mjesec dana odlučila je poslati revizorsku inspekciju u Sarajevo kako bi se utvrdilo činjenično stanje, jer su se već duže vrijeme pojavile sumnje o nepravilnostima u radu. Interni revizori su pregledom ugovora otkrili brojne nepravilnosti, a kada nisu uspjeli pronaći rješenje za nagomilane probleme, u razgovoru s odgovornima u Sarajevu – Tarikom Đođićem, generalnim direktorom AJB-a, i Edhemom Fočom, jednim od direktora – odlučeno je da se televizijska stanica zatvori, piše Dnevni avaz.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Domagoj Novokmet došao je na Al Jazeeru  Balkans prije samo pet mjeseci: Jedna priča o novinarstvu završila je naglo i neočekivano

Navodna arogancija vodstva

Navodno su se Đođić i Fočo u tim razgovorima postavili vrlo arogantno, što je dodatno učvrstilo odluku o gašenju.

Priča se i da su iz produkcije AJB-a izvlačeni veliki iznosi novca u korist firme “Foto Art”, čiji je vlasnik Gordan Memija – kum Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova BiH i predsjednika stranke NiP. Spominje se da su preko “Foto Arta” plaćani poslovi postprodukcije i renovacija zgrade (fasade). Gordan Memija također je pod istragom u okviru akcije „Black Tie“, a bio je i uhićen zbog sumnji na suradnju s ozloglašenim narko-kartelom „Tito i Dino“, čijim se vođom smatra Edin Gačanin Tito.

Sporna suradnja i pitanja trošenja novca

Postavlja se pitanje zašto je uopće bila angažirana firma „Foto Art“, kad je Al Jazeera imala vlastite kapacitete za te poslove, uz činjenicu da je godišnje iz Dohe primala gotovo 20 milijuna dolara donacija.

Navodno je i Haris Memija, brat Gordana Memije, zaposlen u Ambasadi Katara u Sarajevu, radio s njim u „Foto Artu“. Harisu Memiji se, prema neslužbenim informacijama, pripisuje falsificirana diploma, a ranije je navodno imao problema s drogama. Kasnije se oženio sestrom Abdulgafara Velića, čime su, navodno, braća ostvarila utjecaj i u Islamskoj zajednici.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Tihomir Dujmović: Napad na vojarnu u Udbini je teroristički čin, a mediji šute

Nova oprema, ali negativno poslovanje

U Sarajevo je nedavno stigla nova serverska oprema za AJB u vrijednosti od oko milijun dolara, što mnogi navode kao argument da zatvaranje nije bilo motivirano financijama. No, unatoč višegodišnjim donacijama, Al Jazeera Balkans nikada nije poslovala pozitivno.

Pokušaji spašavanja – bez uspjeha

Edhem Fočo je nedavno otputovao u Tursku kako bi se sastao s Wadahom Khanfarom, bivšim generalnim direktorom Al Jazeere, koji ima dobre odnose s vlasnicima mreže. Međutim, ni taj pokušaj nije urodio plodom.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Nevjerojatna kupnja: Malo i relativno siromašno Oroslavlje platilo 225.000 dolara za knjigu “prvog influencera”

U sve se, prema saznanjima, uključio i Elmedin Konaković, koji je poslao pismo predsjedniku Vlade Katara u pokušaju da intervenira. Navodno je još u prosincu prošle godine, prilikom susreta s ministrom vanjskih poslova Katara, zatražio i tajni sastanak s glavnim čovjekom Al Jazeere. Taj mu zahtjev nije udovoljen, već mu je poslana zamjena.

Prema dostupnim informacijama, i tada je Konaković napravio gaf – pohvalio se da mu supruga Dalija Hasanbegović-Konaković radi kao prezenterica na Al Jazeeri, na što mu je odgovoreno kako je to nespojivo s njegovom funkcijom.