Bjegunac od hrvatskog pravosuđa Zdravko Mamić neko vrijeme nije se oglašavao u javnosti, ali dok traje suđenje u jednoj od afera u kojoj je prvooptužen za izvlačenje novca iz Dinama, danas se oglasio iz Hercegovine. Mamić je najavio obraćanje javnosti u srijedu u 11 sati u Mostaru, a o tome je obavijestio na svom Facebooku.
“Nova godina, nove obveze! Moja je obveza da i u novoj godini javnosti iznesem ono što se od nje skriva”, stoji u objavi na Mamićevu Facebook profilu, kojom se najavljuje obraćanje javnosti u srijedu u Mostaru, prenosi Večernji list.
– Sve vas skupa lijepo pozdravljam. Povod je moje drugo suđenje u Osijeku. – Ja sam toliko toga pročitao o sebi u medijima, rijetko sam imao priliku se braniti, pogotovo kad se danas nalazim na teritoriju BiH. To je jedna nezavidna situacija i bitka. Međutim, ovo što se dalje radi protiv mene i protiv moje obitelji ne zaslužuje da bude prešućeno – rekao je Mamić na početku.
– Tko je Zdravko Mamić? Bila je 1992., godina. Igralo se prvo hrvatsko prvenstvo, Dinamo je bio sramotno 5. Tu isu sezonu je izgubio finale Kupa od Inkera na svomo terenu. To je bilo na početku samostalen države. DInamo je skrahirao. Te godine, jedno večer u 22 sata sjedio sam s mojim pokojnim kumom Ćirom, prišla su nam dva policajca i rekla da Ćiro ima poziv od predsjednika Tuđmana. I on je rekao Ćiri – vi morate privatizirati Dinamo, zna se da se Tuđmanu ne možemo suprotstaviti – rekao je Mamić pa nastavio:
– Ćiro me onda pitao – sine što je to privatizacija. I tako smo mi privatizirali Dinamo. Ali ne samo zbog Tuđmana, nego jer je u DInamovoj blagajni bio propuh. Tada smo mi ukrcali novac u Dinamo i odmah osvojili prvo mjesto. 1995. ja, Ćiro i još jedna tvrtka Montmontaža smo bili vlasnici Dinama. Ja sam napustio Dinamo tadam razočaran. Do 1995. sam bio u društvu predsjednika Tuđmana skoro svaki dan.
– Ja i Ćiro smo bili redovito s njim, nisi mogao razabrati voli li on više DInamo ili Hrvatsku. Silno je predsjednik patio, želio je, sanjao, da Dinamo odigra jednu utakmicu s nekim klubom iz Europe. Rekao je da nitko nikad nije čuo za Hrvatsku i trebalo je u javnost reći da se stvara jedna nova država. Rekao sam mu ja ću dovesti klub. Brat mi igra u Bochumu i doveli smo Bochum. On je bio tako sretan da bi mi dao valjda pola Hrvatske da sam tražio. Ovo pričam jer se sve falsificira. Dinamo je dobio 44 milijuna eura nagrada iz Europe, a Hrvatska je dala u zajednički pool 50 hiljada eura – izjavio je Mamić.
– Ne postoji danas niti jedan stanovnik svijeta da nije čuo za Hrvatsku. Mi smo jedina država na kugli zemaljskoj koja u tri sporta na svjetskim prvenstvima je među tri na svijetu. Jel možete pojmiti onda san poglavara države? Zašto je to važno, zato što ja nisam igrao nogomet, nisam trenirao igrače, ali sam bio apsolutni šef i to vi si govorite, i oni koji me sude, oni kažu da sam ja donosio odluke samostalno, a jesam, pa što mi onda nepriznate što sam napravio za sport i hrvatsku državu. Nego iz dana u dan masakrirate mene i moju obitelj – rekao je Mamić.
– Stipe i Kolinda nikad ne bi bili predsjednici da nije bilo mene. Kaže meni moja Iva, voli me kao san, ona mi kaže – tata, nema tih sudova, medija koji mogu ponišiti ovo što sam vidjela sovjim očima. I ja odlučim doći održatipresicu da pojasnim još jednom što su mi napravili u Hrvatskoj i što mi dalje rade. A povod je bio sljedeći: ja u petak primam mail od odvjetnika, a rasrpava je u ponedjeljak, pozvan je i svjedok Eduardo da Silva. U mom procesu, moji svjedoci se uvijek zovu telefonski, nikad nije niti jedna dobio poziv dovoljno rano, Moji ne dobivaju, nego ih se zove ad hoc, tako da ja u zadnji trenutak dobijem to. I sad ja trebam preko vikenda spremit svoju objavu za 10 sati – izjavio je bjegunac od hrvatskog pravosuđa.
Foto: Hina