Mister Morgen. Sinatra s Kvarnera. Kralj šlagera. Tri nadimka, jedan glazbenik i jedna velika karijera. Hrvatski pjevač i skladatelj Ivo Robić rođen je 28. siječnja 1923. u Garešnici, a preminuo je u Rijeci 9. ožujka 2000. Danas se dakle navršava 25 godina kako nas je napustio jedan od najvećih i najpoznatijih izvođača u povijesti naše glazbe, najuspješniji i najustrajniji interpret šlagera, doajen glazbenih festivala, glazbenik koji je napravio veliku međunarodnu karijeru i postao svjetski poznat kao Mister Morgen.
Mister Morgen Robićev je najpoznatiji nadimak, koji je stekao nakon velikog međunarodnog uspjeha pjesme »Morgen« iz 1959. koja se probila i na američku ljestvicu Billboard Hot 100. Ploču s pjesmom »Morgen« prodao je u više od milijun primjeraka, što je do danas ostao najveći komercijalni uspjeh koji je neki naš glazbenik postigao.
Ovaj nadimak pratio ga je posebno u Njemačkoj, gdje je bio izuzetno popularan. Sinatrom s Kvarnera nazivali su ga zbog uglađenog stila pjevanja i elegancije na sceni, često su ga uspoređivali s Frankom Sinatrom, a budući da je rođen u Garešnici, ali veći dio života proveo u Opatiji, povezivali su ga s Kvarnerom, piše Novi list.
Nadimak kralj šlagera zaslužio je jer je bio jedan od najistaknutijih izvođača zabavne glazbe i šlagera na ovim prostorima, pa je ovaj nadimak isticao njegov status u tom glazbenom žanru.
Prvi čovjek domaće zabavne glazbe, a mnogi se slažu i njezin utemeljitelj, pjevačku je karijeru započeo davne 1943. godine, osvajajući naraštaje ljubitelja zabavne glazbe u nas te u svijetu zvonkim i toplim baritonom.
Lansirao je brojne šlagere poput ‘’Tiho plove moje čežnje’’, ‘’Samo jednom se ljubi’’, ‘’Ta tvoja ruka mala’’.U sjećanju su njegove nezaboravne interpretacije pjesama ‘’Stranci u noći’’, ‘’Sedamnaestogodišnjoj’’, ‘’Jesenska ruža’’, ‘’Golubovi’’, ‘’Tebi grade moj’’…Nastupao je, među ostalima, na festivalima u Zagrebu, Opatiji, Splitu te Krapini, s kojih pamtimo hitove ‘’Autobus Calypso’’, ‘’Mala
djevojčica’’, ‘’More, moje Jadransko more’’, ‘’Podoknica Zagrebu’’, ‘’Vužgi’’, ‘’Kukuruzi se njišu’’ i mnoge druge.Bio i ostao uzorSa statusom uvaženog europskog zabavljača, Ivo Robić stvara
diskografski opus bez premca na tadašnjoj estradnoj sceni. Za nekadašnji Jugoton snima prvu »pjevanu« LP ploču u bivšoj državi pod nazivom »Pjeva Vam Ivo Robić«.U gotovo polustoljetnoj karijeri objavio je zavidan broj domaćih i inozemnih albuma te singl ploča. Snimao je za velike svjetske i domaće
diskografske kuće: Polydor, Supraphon i Jugoton (sadašnji Croatia Records). Pjesme su mu prodavane u milijunskim nakladama po cijelom
svijetu, ali je ostao vjeran domaćoj publici.
Pedesetih godina prošloga stoljeća započinju njegovi slavni ljetni nastupi u Crikvenici, zatim u Opatiji, na tada čuvenoj terasi hotela Kvarner, te dugogodišnja glazbena suradnja s domaćim glazbenicima i festivalima.
Mister Morgen svojom je pojavom obilježio razvoj zabavne glazbe u Hrvatskoj. Bio je i ostao uzor mnogim mladim glazbenicima, koji i danas snimaju kompozicije koje je Robić interpretirao ili skladao. Njegovo glazbeno naslijeđe ostavilo je dubok trag na domaćoj i međunarodnoj glazbenoj sceni.
Njegova karijera trajala je više od pola stoljeća, a obilježile su je i brojne suradnje s poznatim glazbenicima, uključujući orkestar Bert Kaempferta, a njegov stil i nastupi inspirirali su mnoge europske izvođače.
Opatija – drugi dom
Ivo Robić rođen je 28. siječnja 1923. godine u Garešnici. Već u mladosti pokazao je interes za glazbu, a tijekom školovanja u Zagrebu dodatno je razvijao svoj talent. Ubrzo je počeo nastupati s raznim plesnim orkestrima, a njegov talent za pjevanje postao je očit. Tijekom 1940-ih i 1950-ih, postao je vodeći pjevač tadašnje jugoslavenske zabavne glazbe. Redovito je nastupao u Zagrebu, gdje se istaknuo na festivalima i u radijskim emisijama.
Njegova prva velika prekretnica bila je suradnja s Plesnim orkestrom Radio Zagreba, gdje je stekao reputaciju jednog od najboljih vokalista tog vremena. Već tada je snimio neke od svojih prvih hitova, poput »Samo jednom se ljubi« i »Ta tvoja ruka mala«, pjesame koje su postale evergreeni hrvatske glazbe.
Unatoč velikoj popularnosti u inozemstvu, Robić nije zaboravio domovinu. Redovito je nastupao na festivalima poput Festivala zabavne glazbe u Opatiji i Zagrebačkog festivala. Njegovi hitovi poput »Serenada Opatiji«, »Golubovi«, »Stranci u noći« i »Muči, muči, ca« ostali su omiljeni među domaćom publikom. Tijekom 1970-ih i 1980-ih, Ivo Robić se postupno povlači iz aktivnog nastupanja. I dalje je snimao i povremeno nastupao, ali je više vremena provodio u svom domu u Opatiji, gradu koji je smatrao svojim drugim domom. Preminuo je 9. ožujka 2000. godine u Rijeci, piše Novi list.
Foto: Wikipedia