DOKTORICA NIKA VEČEK JURČEVIĆ: Mentalni poremećaji poput depresije, bipolarnog poremećaja i poremećaja prehrane imaju značajan utjecaj na oralno zdravlje

DOKTORICA NIKA VEČEK JURČEVIĆ: Mentalni poremećaji poput depresije, bipolarnog poremećaja i poremećaja prehrane imaju značajan utjecaj na oralno zdravlje

Mentalno zdravlje i oralno zdravlje dva su ključna aspekta cjelokupnog zdravlja koja su usko povezana. Iako se često promatraju kao odvojena područja, istraživanja sve više ukazuju na njihovu međusobnu povezanost. Loše oralno zdravlje može biti pokazatelj i uzrok mentalnih problema, dok mentalni poremećaji mogu utjecati na higijenske navike, prehranu i pristup dentalnoj skrbi.

Povezanost mentalnog i oralnog zdravlja nije novost u medicini. Još od antičkih vremena, filozofi i liječnici poput Hipokrata povezivali su tjelesne simptome s emocionalnim stanjem. Tijekom 20. stoljeća, napredak u dentalnoj medicini i psihologiji omogućio je detaljnija istraživanja o utjecaju mentalnih poremećaja na oralno zdravlje i obrnuto. Današnja istraživanja koriste sofisticirane metode za proučavanje fizioloških, psiholoških i socijalnih čimbenika koji doprinose ovom odnosu.

Fiziološke poveznice između mentalnog i oralnog zdravlja uključuju upalne procese i neuroendokrine odgovore. Kronične bolesti desni, poput parodontitisa, povezane su s povišenim razinama upalnih markera u tijelu, poput C-reaktivnog proteina. Ovi markeri mogu utjecati na mozak, povećavajući rizik od depresije i anksioznosti. S druge strane, stres izaziva lučenje kortizola, što može oslabiti imunološki sustav i pogoršati oralne infekcije. S druge strane, stres aktivira hipotalamo-hipofizno-adrenalnu (HPA) os, što rezultira povećanim lučenjem hormona poput adrenalina i kortizola. Ovi hormoni mogu utjecati na proizvodnju sline, povećavajući rizik od suhoće usta, karijesa i oralnih infekcija.

Mentalni poremećaji i njihov utjecaj na oralno zdravlje

Mentalni poremećaji predstavljaju značajan javnozdravstveni izazov u Hrvatskoj. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u 2022. godini zabilježeno je 30.522 hospitalizacija zbog mentalnih poremećaja, što čini oko 5% ukupnog broja hospitalizacija u zemlji. Zabrinjavajuće je da čak 75% svih mentalnih poremećaja započinje prije 18. godine života, dok 50% počinje prije 14. godine. Ovi podaci ukazuju na potrebu za ranim intervencijama i pružanjem adekvatne psihološke skrbi mladima. Procjenjuje se da će do 2030. godine depresija postati drugi vodeći uzrok globalnog opterećenja bolestima. U Hrvatskoj se predviđa povećanje učestalosti mentalnih poremećaja za 20% među mladima, ženama i ostalim ranjivim skupinama.

Ovi statistički podaci naglašavaju važnost kontinuiranog praćenja i unaprjeđenja mentalnog zdravlja u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na ranu prevenciju i intervenciju među mladima. Uz sve navedeno, mentalni poremećaji poput depresije, anksioznosti, bipolarnog poremećaja i poremećaja prehrane imaju značajan utjecaj na oralno zdravlje.

Depresija

Depresija je ozbiljan mentalni poremećaj koji utječe na emocionalno stanje, razmišljanje i ponašanje pojedinca. Osim što narušava kvalitetu života, depresija ima značajan utjecaj na fizičko zdravlje, uključujući i oralno zdravlje. Objavljena istraživanja ukazuju na snažnu povezanost između depresije i oralnih bolesti, što naglašava potrebu za integriranim pristupom u liječenju ovih stanja. Osobe koje pate od depresije često zanemaruju svakodnevne higijenske navike, uključujući oralnu higijenu. Smanjena motivacija i energija mogu dovesti do neredovitog četkanja zubi i korištenja zubnog konca, što povećava rizik od karijesa i bolesti desni. Također, depresija je povezana s povećanom konzumacijom duhana i alkohola, što dodatno pogoršava oralno zdravlje.

  • Oralne manifestacije depresije

Depresija može dovesti do suhoće usta (kserostomije), što povećava rizik od karijesa i infekcija usne šupljine. Također, osobe s depresijom mogu razviti bruksizam (škripanje zubima), što uzrokuje oštećenje zubi i bol u čeljusti. Neki antidepresivi imaju nuspojave koje uključuju suhoću usta, što dodatno povećava rizik od oralnih problema.

  • Utjecaj oralnog zdravlja na depresiju

Loše oralno zdravlje može negativno utjecati na samopouzdanje i društvene interakcije, što može pogoršati simptome depresije. Bolesti desni i zubobolja mogu uzrokovati kroničnu bol, što dodatno opterećuje mentalno zdravlje. Istraživanja sugeriraju da upalni procesi povezani s parodontitisom mogu utjecati na razvoj depresivnih simptoma.

Anksioznost

Anksioznost, kao jedan od najčešćih mentalnih poremećaja, ima značajan utjecaj na cjelokupno zdravlje pojedinca, uključujući i oralno zdravlje. Istraživanja objavljena u bazi podataka PubMed ukazuju na snažnu povezanost između anksioznih stanja i različitih oralnih problema.

Utjecaj anksioznosti na oralno zdravlje

Osobe koje pate od anksioznosti često manifestiraju određena ponašanja i fiziološke promjene koje negativno utječu na usnu šupljinu:

  • Bruksizam (škripanje zubima): Anksioznost je često povezana s bruksizmom, što može dovesti do oštećenja zubne cakline, povećane osjetljivosti zuba i bolova u čeljusti.
  • Suhoća usta (kserostomija): Stres i anksioznost mogu smanjiti proizvodnju sline, što povećava rizik od karijesa, infekcija i neugodnog zadaha.
  • Zanemarivanje oralne higijene: Visoka razina anksioznosti može rezultirati smanjenom motivacijom za održavanje oralne higijene, što povećava rizik od bolesti desni i karijesa.

Oralne manifestacije anksioznosti

Anksioznost može dovesti do specifičnih oralnih problema:

  • Aftozni ulkusi: Povećani stres može biti povezan s pojavom bolnih čireva u usnoj šupljini.
  • Poremećaji temporomandibularnog zgloba (TMZ): Anksioznost može uzrokovati napetost mišića lica i čeljusti, što dovodi do bolova i disfunkcije TMZ-a.

Utjecaj oralnog zdravlja na anksioznost

Loše oralno zdravlje može pogoršati anksioznost:

  • Estetski problemi: Problemi poput karijesa ili gubitka zuba mogu smanjiti samopouzdanje i povećati socijalnu anksioznost.
  • Kronična oralna bol: Stalna bol u usnoj šupljini može povećati razinu stresa i anksioznosti.

Poremećaji prehrane

Poremećaji prehrane, poput anoreksije nervoze, bulimije nervoze i poremećaja prejedanja, ozbiljni su mentalni poremećaji koji duboko utječu na cjelokupno zdravlje pojedinca. Osim što narušavaju tjelesno i emocionalno blagostanje, ovi poremećaji imaju specifičan i značajan utjecaj na oralno zdravlje. Problemi poput erozije cakline, suhoće usta i povećane osjetljivosti zuba često su prvi znakovi koji ukazuju na prisutnost poremećaja prehrane. Oralno zdravlje igra ključnu ulogu ne samo u fizičkom već i u emocionalnom blagostanju osobe, što dodatno naglašava važnost pravovremenog otkrivanja i liječenja ovih stanja.

  • Anoreksija nervoza obilježena je ekstremnim ograničavanjem unosa hrane, što dovodi do teške pothranjenosti i nedostatka esencijalnih hranjivih tvari potrebnih za normalno funkcioniranje organizma. Posljedice pothranjenosti ogledaju se i u usnoj šupljini. Na primjer, smanjena proizvodnja sline (kserostomija) posljedica je disfunkcije žlijezda slinovnica izazvane nedostatkom energije i ključnih mikronutrijenata. Ovo stanje povećava osjetljivost zubi na karijes, jer slina ima ključnu ulogu u neutralizaciji kiselina i zaštiti zubne cakline.Osim toga, kronični nedostatak vitamina, osobito vitamina B i C, može uzrokovati ulceracije i bolne upale sluznice usne šupljine, poznate kao cheilitis ili angularni stomatitis. Povremeni pokušaji povraćanja kod nekih osoba s anoreksijom mogu dodatno oštetiti zube, izlažući ih želučanoj kiselini, što dovodi do erozije cakline. Ovaj proces ostavlja zube osjetljivima na termalne podražaje, poput vruće ili hladne hrane i pića.
  • Bulimija nervoza uključuje epizode prejedanja nakon kojih slijede kompenzacijska ponašanja poput povraćanja, pretjeranog vježbanja ili upotrebe laksativa. Povraćanje, kao najčešće kompenzacijsko ponašanje, ima ozbiljne posljedice na oralno zdravlje. Redovito izlaganje zuba želučanoj kiselini dovodi do erozije cakline, što rezultira tankim, lomljivim i osjetljivim zubima. Oštećenje cakline posebno je izraženo na unutarnjim (lingvalnim) površinama zuba, što može biti prvi znak koji stomatolog primijeti.Također, upala žlijezda slinovnica, posebno parotidnih žlijezda, česta je pojava kod osoba s bulimijom. Ovo stanje, poznato kao sialadenitis, manifestira se oticanjem lica i boli, što dodatno narušava kvalitetu života pacijenta. Oralne lezije, uključujući čireve i pukotine na sluznici usne šupljine, također su česte zbog stalnog iritativnog učinka kiseline. Povećani rizik od karijesa proizlazi iz kombinacije oštećene cakline, suhoće usta i promijenjene oralne mikroflore.
  • Poremećaj prejedanja karakteriziraju epizode nekontroliranog unosa velike količine hrane, često visoke u šećerima i masnoćama. Ovo ponašanje može značajno narušiti oralno zdravlje, jer česta konzumacija šećera stvara idealne uvjete za rast bakterija koje uzrokuju karijes. Osobe s poremećajem prejedanja također često imaju loše higijenske navike zbog osjećaja krivnje ili srama, što dodatno doprinosi razvoju oralnih bolesti. Bolesti desni, poput gingivitisa i parodontitisa, također su češće kod osoba s ovim poremećajem zbog upale izazvane prekomjernom konzumacijom šećera i nepravilne oralne higijene. Dugoročne posljedice uključuju gubitak zubi, kroničnu oralnu bol i negativan utjecaj na samopouzdanje, što dodatno pogoršava psihološko stanje pacijenata.

Utjecaj oralnog zdravlja na mentalno zdravlje

Oralno zdravlje ne utječe samo na fizičko stanje organizma, već ima dubok i često podcijenjen utjecaj na mentalno zdravlje pojedinca. Problemi s oralnim zdravljem, poput bolesti desni, karijesa, gubitka zubi i estetskih nepravilnosti, mogu izazvati značajne emocionalne i psihološke posljedice koje se očituju u svakodnevnom životu.

  • Samopouzdanje

Jedan od najvažnijih aspekata utjecaja oralnog zdravlja na mentalno stanje je percepcija vlastitog izgleda. Zubi i osmijeh ključni su elementi estetike lica, a njihovo stanje može značajno utjecati na samopouzdanje. Osobe koje imaju estetske probleme, poput nepravilnosti zubi, gubitka zuba ili promjene boje zuba, često osjećaju sram ili nelagodu u društvenim situacijama. Ovo može dovesti do povlačenja iz socijalnih aktivnosti, osjećaja izolacije i, u nekim slučajevima, razvoja socijalne anksioznosti. Na primjer, istraživanja pokazuju da osobe s lošim oralnim zdravljem imaju veću vjerojatnost izbjegavanja razgovora, smijeha ili čak fotografiranja. Ovo ponašanje može dodatno pogoršati osjećaj osamljenosti i niskog samopoštovanja, čime se stvara začarani krug koji negativno utječe na mentalno stanje.

  • Bol i kronične nelagode

Oralna bol, uključujući zubobolju, bol u čeljusti (npr. zbog temporomandibularnih poremećaja) ili nelagodu uzrokovanu protezama, može značajno utjecati na kvalitetu života. Kronična bol može izazvati razdražljivost, nesanicu i poteškoće u koncentraciji, što sve pridonosi razvoju depresije ili anksioznosti. Nadalje, osobe koje pate od kronične oralne boli često osjećaju frustraciju zbog nemogućnosti uživanja u svakodnevnim aktivnostima poput prehrane, razgovora ili smijanja. Ovo može dovesti do osjećaja nemoći i emocionalnog stresa, čime se dodatno opterećuje mentalno zdravlje.

  • Stigma i sram

Oralni problemi često su povezani s percepcijom loših higijenskih navika može izazvati osjećaj srama i stigmatizacije. Na primjer, osobe koje pate od gubitka zubi ili lošeg zadaha mogu biti percipirane kao nemarne, što može utjecati na način na koji ih društvo doživljava.

Ovaj osjećaj stigme može potaknuti emocionalni stres i pridonijeti razvoju depresije, a sram može spriječiti osobe u traženju pomoći, što dovodi do daljnjeg pogoršanja oralnog i mentalnog zdravlja.

  • Utjecaj na radnu sposobnost i produktivnost

Oralni problemi mogu utjecati na sposobnost pojedinca da obavlja svakodnevne zadatke, uključujući posao. Na primjer, bol i nelagoda mogu ometati koncentraciju, dok estetski problemi mogu smanjiti povjerenje u vlastite sposobnosti tijekom interakcije s kolegama ili klijentima. Ovo može izazvati stres na radnom mjestu i negativno utjecati na mentalno zdravlje.

  • Psihološke posljedice kod djece i adolescenata

Loše oralno zdravlje kod djece i adolescenata nije samo fizički problem; ono ima duboke psihološke i socijalne posljedice koje mogu trajno oblikovati njihovu emocionalnu dobrobit i razvoj. Ovo razdoblje života ključno je za formiranje samopoštovanja, socijalnih odnosa i percepcije vlastitog tijela, a problemi s oralnim zdravljem mogu značajno omesti te procese.

Djeca i adolescenti s problemima oralnog zdravlja, poput karijesa, gubitka zubi ili nepravilnosti u zubnom razvoju (npr. malokluzija), često razvijaju negativnu percepciju o vlastitom izgledu. Osmijeh je važan dio društvene interakcije, a nezadovoljstvo njegovim izgledom može dovesti do povlačenja iz socijalnih situacija. Adolescenti, posebno, postaju izuzetno svjesni svog izgleda, a bilo kakva percepcija “manjkavosti” može potaknuti osjećaj srama i nesigurnosti.

Ovo nezadovoljstvo može dovesti do izbjegavanja osmijeha ili govora u javnosti, što smanjuje njihovu sposobnost da se izraze i razviju samopouzdanje. Dugoročno, ova nesigurnost može negativno utjecati na njihovu sposobnost uspostavljanja zdravih odnosa i uspjeha u društvenim i profesionalnim situacijama. Osiguravanje pristupa stomatološkoj skrbi, edukacija roditelja i djece o važnosti oralne higijene te smanjenje stigmatizacije povezane s oralnim problemima mogu značajno unaprijediti mentalno zdravlje djece i adolescenata. Multidisciplinarni pristup, uključujući suradnju između stomatologa, psihologa i škola, ključan je za osiguranje sveobuhvatne skrbi i podrške u ovom ključnom razdoblju razvoja.

Pristupi liječenju i prevenciji

Integracija oralne i mentalne zdravstvene skrbi od ključne je važnosti za pružanje holističkog i učinkovito usmjerenog liječenja. Održavanje ravnoteže između ova dva aspekta zdravlja ne samo da smanjuje rizik od dugoročnih komplikacija već doprinosi kvalitetnijem životu pacijenata. Pristupi liječenju i prevenciji trebaju obuhvaćati multidisciplinarnu suradnju, individualizirani plan skrbi i edukaciju kako pacijenata tako i zdravstvenih djelatnika.

Svaki pacijent ima jedinstvene potrebe, što zahtijeva personalizirani pristup liječenju i prevenciji. Kod pacijenata s mentalnim poremećajima i istodobnim oralnim problemima važno je:

  • Postaviti realne ciljeve: Pacijentima treba pružiti jasne smjernice koje su lako izvedive, poput jednostavnih higijenskih rutinskih navika ili postupnih promjena u prehrani.
  • Uvođenje psiholoških intervencija: Kognitivno-bihevioralna terapija (CBT) može pomoći pacijentima da razviju zdrave navike i prevladaju anksioznost povezanu s dentalnim pregledima.
  • Redoviti pregledi: Česta kontrola kod doktora dentalne medicine omogućava praćenje napretka i ranu intervenciju u slučaju pogoršanja oralnog zdravlja.

Edukacija je ključna za prevenciju i liječenje. Informiranje pacijenata o povezanosti oralnog i mentalnog zdravlja može ih potaknuti na proaktivno sudjelovanje u vlastitoj skrbi.

  • Podizanje svijesti o povezanosti: Pacijentima treba objasniti kako stres, depresija ili anksioznost mogu utjecati na oralno zdravlje, te obrnuto, kako oralni problemi mogu pridonijeti razvoju mentalnih poremećaja.
  • Obuka o higijenskim praksama: Jasne upute o pravilnom četkanju, korištenju zubnog konca i interdentalnih četkica te primjeni fluorida mogu pomoći u prevenciji karijesa i bolesti desni.
  • Prehrambene preporuke: Pacijenti trebaju biti educirani o prehrani koja podržava zdravlje zubi i desni, s naglaskom na izbjegavanje šećera i kiseline, kao i na unos hrane bogate kalcijem i vitaminima.

Prevencija treba početi rano, osobito kod djece i adolescenata, jer loše navike u ovom razdoblju mogu dovesti do dugoročnih problema.

  • Školski programi: Uvođenje programa oralne higijene u škole može osigurati da djeca steknu zdrave navike od najranije dobi.
  • Edukacija roditelja: Roditelji trebaju biti informirani o važnosti redovitih pregleda i pravilne higijene kod djece.
  • Fluoridacija i zaštitni premazi: Primjena fluorida i zubnih premaza može značajno smanjiti rizik od karijesa kod djece i mladih.

Tri ključne poruke za zdrav osmijeh i snažne zube:

  1. Pranje zubi nije samo jutarnja rutina – završite dan četkanjem!
    Četkajte zube prije spavanja i barem još jednom tijekom dana. To je najbolji način da zaštitite svoje zube jer dok vi odmarate, bakterije ne odmaraju!
  2. Šećer nije samo kaloričan – on šteti i vašim zubima.
    Ograničite količinu i učestalost konzumacije slatkiša i gaziranih pića. Vaši zubi bit će vam zahvalni, a osmijeh sjajniji.
  3. Stomatolog nije strašni neprijatelj – on je vaš saveznik!
    Redoviti posjeti doktoru dentalne medicine, onoliko često koliko preporuče, ključni su za očuvanje zdravih zubi i prevenciju većih problema. Jer bolji je jedan pregled nego puno popravaka!